TÜRKİYE

31 Ocak 2017 Salı akşam özeti

31 Ocak 2017 Salı günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

2. Abdülhamid’in torunu Nilhan Osmanoğlu: Parlamenter sistem canımıza yetti

Sultan II. Abdülhamid’in torunu Nilhan Osmanoğlu, “Bizim canımıza yetti parlamenter sistem artık” dedi. Osmanoğlu şunları dedi:

“Benim oyun tabii ki ‘evet’ten yana oldu. Bunun birçok sebebi var. Parlamenter sistemin benim değerlerime, benim dava adamı gördüğüm kişilere hep zarar verdiğini düşünüyorum” diyen Osmanoğlu, “Örneklendirecek olursak, Adnan Menderes ve dava arkadaşları parlamenter sistem yüzünden asılmadılar mı? Bu şekilde şehit edildiler. Darbeler bu dönemde yapıldı. Kenan Evren, “Bir sağdan bir soldan astık” dediğinde o gençler bu parlamenter sistem yüzünden gittiler. Sonrasında rahmetli Turgut Özal, Çankaya Köşkü’ne bu parlamenter sistem yüzünden hapsedilmedi mi? Zehirlendiğinde yardıma koşacak ambulans dahi gidemedi. Birçok örnek verebiliriz bununla ilgili. Parlamenter sistemde yaşadığımız zorluklarla ilgili birçok örnek verebiliriz. Cumhurbaşkanımız okuduğu şiir yüzünden siyasi yasaklı hale gelmedi mi? İmam hatipler kapatıldı, başörtülü kızlarımızı yerlerde sürüklediler. Bu parlamenter sistem yüzünden. Bu mu demokratik ülke? Kılıçdaroğlu diyor ya, “Neyinize yetmedi parlamenter sistem” diye. Bizim canımıza yetti parlamenter sistem artık. O yüzden biz başkanlık sistemine evet diyoruz.”

Reina saldırısıyla ilgili 14 kişinin tutuklanması istendi

Yılbaşı gecesi 39 kişinin öldüğü Reina saldırısına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltında bulunan 14 kişi savcılık sorgusunun ardından “Silahlı terör örgütü üyeliği” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlarından tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. Savcılık şüpheliler arasında yer alan İlyas Mamaşaripov hakkında ayrıca “39 kez kasten öldürme suçuna yardım” suçundan da tutuklama talebinde bulundu.

Ortaköy’deki ünlü eğlence kulübü Reina’da gerçekleştirilen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 14 şüphlei bugün emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi.

Soruşturmayı yürüten savcıya ifade veren 14 şüphelinin tamamı da tutuklanmaları talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Savcılık, şüpheliler Marhaba Abduloeva, Khıkmatıllo Zokırov, Kamil Ahmed, İlyas Mamaşaripov, Firuze Kasım, Yasin Mehmet, Ruzı Aılı, Ömer Faruk, Nurmuhammad Mamat, Duolaıtı Maımaıtıaılı, Ali Maimatimin, Abduweli Yasin, Abdu Mehmet Aziz, Abdulkeremu Maımaıtıabudula’nın “Silahlı terör örgütü üyeliği” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlarından tutuklanmasını talep etti. Savcılık ayrıca şüpheliler arasında yeralan İlyas Mamaşaripov hakkında ayrıca “39 kez kasten öldürme suçuna yardım” suçundan da tutuklama talebinde bulundu.

CHP’li Budak: OHAL ve başkanlık dayatmasıyla turizmde çıkış yakalanması mümkün değil

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, 2016 yılı turizm verilerini değerlendirerek, “Sektör çabalıyor ama bir yandan OHAL bir yandan başkanlık dayatması altında girişimler sonuçsuz kalıyor. 2017 ve sonrası için Türkiye’nin geçmişte yaptığı hatalardan ders çıkarması gerekiyor. OHAL ve başkanlık dayatmasıyla turizmde çıkış yakalanması mümkün değil” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak, yazılı bir açıklama yaparak, 2016 yılı turizm verilerini değerlendirdi. Turizmde, 2016 yılının çok zor bir yıl olduğunu belirten Budak, “Turizm sektörü geçen yıla göre her üç turistten birini kaybetti. 10.8 milyon turist kaybı var. Turizm gelirleri 31.4 milyar dolardan 22.1 milyar dolara düştü. En büyük kayıp yüzde 76.2 ile Rusya’dan yaşanmasına karşın, Türkiye hemen hemen bütün ülkelerden kayıp yaşadı. Olgunlaşmış Pazar olan Avrupa’dan ortalama yüzde 34’lük gerileme var. Böylesine büyük kayıp fiyatlardaki ciddi gerilemeye rağmen ortaya çıktı. Turistlerin Türkiye’de yaptığı harcama 820 dolarlardan 700 dolar düzeyine kadar düşmesine rağmen, bu kayıp yaşandı. Bakan Avcı, ‘Rehavetin pahalıya mal olabileceğini gördük’ demişti. Hem de çok pahalıya mal oldu. Zaten 6 ay çalışabilen binlerce turizm emekçisi, iş bulamadı. Binlerce esnaf kepenk kapattı” dedi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’dan istismara uğrayan bebekle ilgili açıklama

Van’da özel bir hastaneye kaldırılan ve bir gün sonra ölen 38 günlük erkek bebeğin, cinsel istismara uğradığı şüphesi üzerine, anne ve 2 erkeğin tutuklanmasıyla ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bebeğin kafa travmasına bağlı beyin kanaması sonucu öldüğü belirtildi.

Geçen 26 Ocak’ta meydana gelen olayda, rahatsızlık ve kusma belirtileri üzerine anne P.T. ve erkek olan F.A. ve Y.G. tarafından Van’daki özel bir hastaneye getirilen 38 günlük bebek, doktorlar tarafından hemen tedaviye alındı. Yaşama döndürülen bebek ardından da yoğun bakıma alındı. Tedavi sırasında ise bebeğin kafatasında kırık, vücudunun değişik yerlerinde ısırık, sol gözünde morluk ve cinsel istismar bulgularına rastlanınca, hastane yönetimi durumu polise bildirdi.

Erkek bebek, 22 saat sonra yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybederken, Van Emniyet Müdürlüğüne Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği tarafından ise geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Yapılan soruşturmalar sonucu anne P.T. ve onunla birlikte hastaneye gelen F.A ile Y.G gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Soruşturmayı yürüten Van Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

“26 Ocak 2017 tarihinde ilimizde meydana gelen, kamuoyuna da yansıyan 38-40 günlük erkek bir bebeğin kasten öldürülmesi ve cinsel istismara uğraması iddiasına ilişkin olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmada, haklarında gözaltı kararı verilen F.A., P.T., ve Y.G., isimli şüpheliler, 30/01/2017 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımıza mevcutlu olarak getirilmiş, bebeğin annesi olduğu ileri sürülen P.T., dahil olmak üzere tüm şüpheliler ‘Çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme’ suçundan nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş ve Sulh Ceza Hakimliği’nce aynı suçtan tutuklanmalarına karar verilmiştir. 27 Ocak 2017 tarihinde erkek bebek cesedi üzerinde yapılan ölü muayene ve otopsi işleminde, bebeğin ölümünün ‘Künt kafa travmasına bağlı beyin kanaması sonucu’ meydana geldiği belirtilmiştir.”

Bakan Çelik’ten ‘çiğ süt’ açıklaması: ‘Çiğ süt satılmayacak’ yaklaşımı kabul edilebilir değil

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ sütün doğrudan arzına ilişkin düzenleme sonrası, çiğ sütün satışıyla ilgili başlayan tartışmalarla ilgili “Çiğ sütü, talep eden vatandaşa nasıl en yakın yerden ulaştırabiliriz; diye bir düzenleme yapmışken, ‘Çiğ süt satılmayacak’ gibi bir yaklaşım kabul edilebilir değil. Amacımız sağlıklı sütü talep eden vatandaşlarımıza çiğ süt olarak ulaştırmak. Amacımız çiğ sütü satmayı yasaklamak değil” dedi.

Ağca, Alaattin Çakıcı’yı cezaevinde ziyaret etti

Papa 2’nci Jean Paul ve gazeteci Abdi İpekçi suikasti ile tanınan Mehmet Ali Ağca, Bolu F Tipi Cezaevi’nde yatan Alaattin Çakıcı’yı ziyaret etti.
Ağca, sabah saatlerinde Bolu’ya geldi. Ağca, adliyede cumhuriyet savcılığından aldığı izinle Kuruçay mevkisindeki cezaevinde yatan suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’yı ziyaret etti. Papa 2’nci Jean Paul’e yönelik suikast girişimi ile dünya gündemine oturan, gazeteci Abdi İpekçi suikastinin faili Mehmet Ali Ağca, cezaevinde yaklaşık bir saat Çakıcı ile görüştü. Çakıcı’nın avukatı Can Sevinç de Ağca’ya ziyareti sırasında eşlik etti.

Mehmet Ali Ağca, Türkiye’ye geldiğinde kendisini ilk Alaattin Çakıcı’nın karşıladığını belirterek, “Oradan özel bir hukukumuz var. Manevi arkadaşımızı ziyaret ettim. Kendisini iyi gördüm, dimdik ayakta. Cesaret ve kararlılıkla hayatına devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşur ve aramıza katılır” dedi.

Beyoğlu’nda bina çöktü: 2 yaralı

İstanbul Beyoğlu’nda daha önce boşaltılan 3 katlı çöktü. Büyük bir gürültüyle çöken binanın yanından geçen iki kişi hafif şekilde yaralandı.

Beyoğlu, Kurtuluş Deresi üzerinde daha önceden boşaltılan ve yıkımı devam eden üç katlı bina saat 09.30 sıralarında çöktü. Yaşanan çökme sırasında binanın yanında geçen iki kişi hafif yaralandı. Vatandaşların ihbarıyla olay yerine itfaiye, sağlık ekibi ve polis sevk edildi. Hafif yaralanan iki kişi ambulansla çevre hastanelere sevk edildi. İtfaiye ekipleri de bina içinde kalan olup olmadığını kontrol etti. Yapılan kontrollerde binanın boş olduğu ve kimsenin bulunmadığı öğrenildi.

Çöken binadan fırlayan parçalar nedeniyle Kurtuluş Deresi Caddesi bir süre trafiğe kapandı. Belediye işçilerinin caddeyi temizlemesinin ardından trafik normale döndü.

Merkez Bankası, 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin enflasyon tahminlerini yükseltti

Merkez Bankası 2017 enflasyon tahminini yüzde 6.5’ten yüzde 8’e, 2018 tahminini ise yüzde 5’ten yüzde 6’ya yükselterek, 2019 için enflasyon tahminini yüzde 5 olarak belirledi.

Merkez Bankası gıda enflasyonu tahminlerini ise 2017 için, daha önce yüzde 7 olarak belirlemiş olmasına rağmen, yüzde 9 ve 2018 için yüzde 7 olarak belirledi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın i daha önce 54 dolar / varil seviyesinde belirlemiş olduğu 2017 yılına ilişkin petrol fiyatı tahmini ise 57 dolar / varil seviyesine çekildi. Çetinkaya, 2017 ekonomik toparlanması daha önceki tahminimizden daha yavaş olabilir dedi.

Netahyahu: İran’ın füze denemesi yanıtsız kalmamalı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran’ı füze denemesi yaparak BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal etmekle suçladı. Netanyahu Şubat’ta ABD Başkanı Donald Trump’la yapacağı görüşmede İran’a yaptırımların yenilenmesini gündeme getireceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran’ın füze denemesiyle ilgili olarak bugün toplanacak. Toplantı çağrısı ABD tarafından yapıldı.

Netanyahu, Facebook’tan yayınladığı mesajında “İran’ın saldırganlığı cevapsız kalmamalı” dedi.

İran geçmişte, İsrail’in ortadan kaldırılması çağrısında bulunmuştu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, füze denemesiyle ilgili sorulara, “Füze meselesi, nükleer anlaşmanın kapsamında değil” dedi.

Avusturya bütün yüzü örten peçeyi yasaklıyor

Avusturya’da iktidar, bütün yüzü örten peçenin okul ve mahkemeler gibi kamusal alanlarda yasaklanmasına karar verdi. Hükümet aynı zamanda kamu çalışanlarının başörtüsü ya da diğer dini sembolleri giymesini engelleyen daha genel bir yasak üzerinde de çalışıyor.

Hükümet, kararın gerekçesini açıklarken, “Açık bir topluma kendimizi adadık, bunun da önceliği açık bir iletişimdir. Bütün yüzü kapatan peçe ise buna bir engel teşkil ettiği için yasaklanacaktır” ifadesini kullandı.

Avusturya’da toplamda 150 kadının yüzünü tamamen kapatan peçe giydiği varsayılıyor.

Turizm ofisi ise bu yasağın Körfez ülkelerinden turistlerin gelmesini engelleyeceği endişesini taşıyor.

Hükümet sözcüsü bir Avusturya gazetesine yasağın hem Zell am See gibi kayak merkezlerinde hem de başkent Viyana’nın merkezinde uygulanacağını söyledi.

Avusturya merkez koalisyonunun bu adımı, yükselen aşırı sağcı Özgürlük Partisi’ni frenlemek olarak görülüyor.

İngiltere’deki Trump karşıtı eylemlere binlerce kişi katıldı

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın 7 ülke vatandaşlarına vize sınırlaması getirmesi sonrası başlayan protestolar Birleşik Krallık şehirlerine yayıldı.

Londra başta olmak üzere Glasgow, Edinburgh, Bristol’ında aralarında bulunduğu birçok şehirde düzenlenen protestolara binlerce kişi katıldı.

İngiltere Başbakanı Theresa May’e, “Trump’ın İngiltere ziyaretini iptal etme çağrısı” yapan kampanyada ise imza sayısı 1.5 milyonu aştı.

Başbakanlık ofisinden Pazartesi günü yapılan açıklamada, “May’in Kraliçe’nin davetini ABD Başkanı Trump’a iletmekten mutluluk duyduğu” ifadesi yer almıştı.

Aynı günün akşamında ise Başbakanlık ofisi önünde toplanan binlerce kişi Trump’ın planlanan ziyaretinin iptali için slogan attı.

Başbakan May’i de hedef alan protestocular, “Utan May” şeklinde slogan attı.

Theresa May, ABD ziyareti sonrasında gittiği Türkiye’de, ısrarlı sorulara karşın “Trump’ın vize sınırlaması kararını kınamaktan kaçınması” ile tepkilerin hedefi olmuştu.

Leverkusen’den Hakan Çalhanoğlu’na ‘politik’ uyarı

Alman ekibi Bayer Leverkusen, Hakan Çalhanoğlu’nu politik paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle uyardı.

Alman basınında yer alan haberlerde Kulübün Basın Sözcüsü Dirk Mesch’in açıklamalarına yer verildi. Mesch, Hakan’la konuştuklarını ve kendini ifade özgürlüğünün politikanın doğası gereği bu tür konularda sorun yaratabileceğini açıkladıklarını söyledi.

Hakan Çalhanoğlu Gökhan Töre’nin ‘challenge’ı üzerine sosyal medya hesabından bir video yayınlayarak ‘Gökhan kardeşim, mesajını aldım. Vatanımız için milletimiz için büyük Türkiyemiz için ben de varım’ demişti.

Yapılması planlanan yeni anayasa referandumuna yönelik bu açıklama nedeniyle Çalhanoğlu’yla konuştuklarını belirten Mesch, oyuncuyu gelecekte politik konularla ilgili yorum yapmaması konusunda uyardıklarını vurguladı. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus