TÜRKİYE

30 Ocak 2017 Pazartesi akşam özeti

30 Ocak 2017 Pazartesi günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Savcılık, 2 HDP’li hakkındaki karara itiraz etti, tutuklama istedi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine, HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Ayhan Bilgen hakkında tutuklanmalarına yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Aygan Bilgen Diyarbakır’da gözaltına alındı.

CHP’li Engin: Fitch ve S&P kararları ülkemizin geleceğine yönelik endişelerin açık ifadesidir

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P) ve Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notuyla ilgili kararlarına ilişkin “Yurtdışında ülkemizin geleceğine yönelik endişeler artıyor. Fitch ve S&P kararları bu endişelerin açık bir ifadesidir. AKP artık ülkemizdeki ekonomik istikrarsızlığın sebebi haline gelmiş durumdadır” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Engin, yazılı bir açıklama yaparak, son dönemdeki ekonomik gelişmelerle uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesini ve S&P’nin Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife değiştirmesini değerlendirdi. CHP’li Engin, “Demokrasimiz zayıfladıkça ekonomimiz de kalkınmamız da zayıflıyor. Güçlü bir ekonomi için güven veren bir hükümet, toplumsal barış, güçlü ve temelleri sağlam bir demokrasinin varlığı şarttır. Uluslararası kuruluşlar artık Türkiye’yi gelişmekte olan ülkeler içinde en riskli 3 ülke arasında gösteriyor. Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’yi yatırım yapılabilir bir ülke olarak görmüyor. AKP aklını başına almalı” dedi.

HDP Milletvekili Yıldırım duruşma izlerken gözaltına alındı, serbest bırakıldı

Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen KCK ana davasında, hakkında zorla getirilme kararı çıkartılan HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım, bugün 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen tutuklu HDP Milletvekili İdris Baluken’in duruşmasını diğer milletvekilleri ile izlerken, duruşma salonuna gelen polisler tarafından dışarı davet edildi.

Duruşma salonundan çıkan HDP’li Yıldırım’a polisler 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kendisi hakkında verdiği yakalama kararını tebliğ ederek gözaltına aldı. Gözaltına alınan Milletvekili Yıldırım, ifade vermesi için 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

HDP milletvekili Nadir Yıldırım, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Ahmet Türk, Adli Tıp’ta muayene edildi

Tutuklu DBP Mardin Eski Belediye Başkanı Ahmet Türk, muayene edilmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda getirildi. Yaklaşık yarım saat kurumda kalan Ahmet Türk daha sonra tekrar Elazığ’a götürülmek amacıyla yola çıkarıldı.

Eski Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk Silivri Cezaevi’nden Elazığ Cezaevi’ne nakledilmiş, sağlık problemleri nedeniyle geçtiğimiz hafta Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Ahmet Türk, muayene için bugün saat 11.00’da Elazığ’dan İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığına getirildi. Buradaki muayenin ardından Türk tekrar Elazığ Cezaevi’ne götürüldü. Kurumun vereceği rapor neticesinde Ahmet Türk’ün tahliye edilip edilmeyeceği netleşecek.

Sırrı Süreyya Önder: Talep ettiğimiz bir şefkat, merhamet falan değildir. Ağırlıklı olarak talebimiz adalettir

HDP Milletvekilleri Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder ile Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık Ahmet Türk’ün muayene edildiği Adli Tıp Kurumu’na gelerek yetkililerle görüştü. Görüşmenin ardından Sırrı Süreyya Önder bir açıklama yaptı.

Önder açıklamasında, “Talep ettiğimiz bir şefkat, merhamet falan değildir. Ağırlıklı olarak talebimiz adalettir. Salt Ahmet ağabey için değil bütün bu demokratik siyasetin gerçekliğine inanmış ve bunun gereğini yerine getiren başta belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz ve eşbaşkanlarımız olmak üzere tümü için adaletin bir an önce tecelli etmesi ve bu saçmalığın bir an önce son bulmasıdır dileğimiz. Bunların içinde tabiki Ahmet Bey’in durumu özel bir önem arz etmektedir. Hayatını demokratik siyasete ve barışa adamış bir Kürt bilgesidir Ahmet bey. Ona yapılanlar fazladan bir halka bir halkın ortak yaşam ve barış umuduna hakaret etme niteliğindedir. Ve bu zemini ortadan kaldırma işlevinden başka bir şey görmez. Bu anlamda biraz önce başta Ahmet Bey olmak üzere bütün arkadaşlarımızın gasp edilen özgürlüklerinin bir an önce iade edilmesini talep ediyoruz” dedi.

HDP’li Tan: MHP’li seçmeni ‘Evet’e razı etmek için gözaltına alınıyoruz

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın sürdürdüğü soruşturma kapsamında cumartesi günü gözaltına alındıktan sonra sevk edildiği adliyede ‘Adli kontrol’ koşulu ile serbest bırakılan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, anket çalışmalarında MHP seçmeninin en az yarısının referanduma ‘Hayır’ dediğini gösterdiğini söyledi. Tan, HDP’lilerin gözaltına alınmasının MHP’li seçmenini referandumda ‘Evet’ demeye razı etmek için yapıldığını ileri sürdü.

Birgün gazetesi Yayın Danışmanı Barış İnce gözaltına alındı, serbest bırakıldı

BirGün Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Barış İnce, ifade çağrısı üzerine gittiği karakolda başka bir davadan hakkında yakalama kararı çıkarıldığını öğrendi. İnce, polis merkezinde gözaltına alınarak önce sağlık kontrolünden geçirildi, ardından Çağlayan Adliyesi’ne götürüldü. Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan İnce, “Gözaltından çıktım. Adliyeye getirildim, bırakacaklar. Herkese sevgiler. Ha bu arada hayır” diye yazdı.

El Bab’da IŞİD saldırısı: 1 asker hayatını kaybetti

Suriye’de sürdürülen Fırat Kalkanı harekatına katılan Türk birliğine yönelik dün El Bab’da gerçekleşen IŞİD saldırısında 1 uzman çavuş hayatını kaybetti, 2 asker yaralandı.

Van’da 38 günlük bebeğe cinsel istismar iddiası

VAN’da özel bir hastaneye kaldırılan ve bir gün sonra ölen 38 günlük erkek bebeğin, cinsel istismara uğradığı şüphesi üzerine, anne ve 2 erkek gözaltına alındı.

Olay, geçen 26 Ocak’ta meydana geldi. Rahatsızlık ve kusma belirtileri üzerine anne P.T. ve erkek olan F.A. ve Y.G. tarafından Van’daki özel bir hastaneye getirilen 38 günlük bebek, doktorlar tarafından hemen tedaviye alındı. Yaşama döndürülen bebek ardından da yoğun bakıma alındı. Tedavi sırasında ise bebeğin kafatasında kırık, vücudunun değişik yerlerinde ısırık, sol gözünde morluk ve cinsel istismar bulgularına rastlanınca, hastane yönetimi durumu polise bildirdi.

38 günlük bebek, 22 saat sonra yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybederken, Van Emniyet Müdürlüğüne Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği tarafından ise geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

Yapılan soruşturmalar sonucu anne P.T. ve onunla birlikte hastaneye gelen F.A ile Y.G gözaltına alındı. Haklarında işlem yapılan şüpheliler düzenlenen tahkikat evrakı ile birlikte bugün Van Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi. Zanlıların sorguları sürüyor.

Van’daki 38 günlük bebekle ilgili Van Valiliği de açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“İlimizde İpekyolu ilçesinde bir özel hastaneye 26.01.2017 günü 13.00 sıralarında tedavi amacıyla annesi P.T. ile F.A. ve Y.G. isimli erkek şahıslar tarafından götürülen 38 günlük erkek bebeğin yapılan muayenesinde; kafatasında kırık, vücudunun değişik yerlerinde ısırık, sol gözünde morluk ve cinsel istismar bulgularının bulunduğu, bebeğin hayati tehlikesinin bulunduğu ve yoğun bakımda tedaviye alındığı bilgilerinin İl Emniyet Müdürlüğüne bildirilmesi üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği tarafından tahkikat başlatılmıştır. Olayla ilgili olarak bahsi geçen şahıslar yakalanarak gözaltına alınmışlar, tahkikat devam ederken tedavi altında bulunan bebek 27.01.2017 günü yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Yakalanarak haklarında işlem yapılan şüpheliler düzenlenen tahkikat evrakı ile 30.01.2017 günü Van Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmişlerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kar ve tipi Doğu’da 813 köyün yolunu kesti

Karakışın yaşandığı Doğu’da Türkiye’nin en soğuk yerleşim birimi sıfırın altında 30 derece ile Erzurum’un Karaçoban ilçesi oldu. Kar ve tipi nedeniyle bölgede 813 köy yolunun ise merkezlerle olan bağlantısı kesildi.

Sibirya üzerinden gelen yüksek basıncın etkisi altında olan Doğu Anadolu Bölgesi’nde soğuk ve yağışlı hava etkisini sürdürüyor. Ağrı ve Muş’ta kar kalınlığı kent merkezlerinde 1 metreyi aştı. Kar kalınlığı Erzurum’da 50, Kars’ta 34, Ardahan’da 24, Iğdır’da 22, Erzincan’da 4 santim oldu. Kayak Merkezleri’nde ise Palandöken’de 145, Konaklı’da 135, Sarıkamış’ta 115, Ergan’da 85 santimi buldu. Karla birlikte gelen soğuk hava da ev ve iş yerlerinin camlarını dondurdu. Erzurum’un Karaçoban ilçesi sıfırın altında 30 derece ile Türkiye’nin en soğuk yerleşim birimi oldu. Termometreler, Ağrı’da 29,6, Muş Hasköy’de 28,5, Kars’ta 22,5, Muş’ta 19, Iğdır’da 17, Erzurum’da 16,6, ve Erzincan 10 dereceyi gösterdi.

Bölgede iki günden beri etkili olan kar ve tipi ulaşımda aksamalara yol açtı. Erzurum’da 300, Erzincan’da 144, Ağrı’da 115, Muş’ta 105, Ardahan’da 63, Kars’ta 50, Iğdır’da 36 olmak üzere bölgede 813 köyün merkezlerle karayolu bağlantısı kesildi. Kar yağışı nedeniyle Ardahan ile Gürcistan’a açılan Türkgözü Sınır Kapısı arasında bulunan deniz seviyesinden 2 bin 550 metre yükseklikteki Ilgar Dağı Geçidinde ulaşım güçlükle yapıldı. Erzurum’da Büyükşehir Belediyesi ile diğer kentlerde İl Özel İdare ekipleri, kapanan köy yollarını açmak için kar temizleme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Ekonomik güven endeksi Ocak’ta geriledi

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi Ocak’ta %3,9 oranında azalarak 89,2 değerinden 85,7 değerine düştü.

Ekonomik güven endeksindeki düşüş, hizmet sektörü, reel kesim (imalat sanayi), inşaat sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Ocak ayında hizmet sektörü güven endeksi 87,5 değerine, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 100,5 değerine, inşaat sektörü güven endeksi 74,8 değerine ve perakende ticaret sektörü güven endeksi 95,9 değerine geriledi. Tüketici Güven Endeksi ise Ocak ayında 66,9 değerine yükseldi.

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetliyor. Endeksin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

TÜİK, geçtiğimiz günlerde Ekonomik Güven Endeksi’nde revizyon yapılacağını açıklamıştı.

İranlı yönetmen Farhadi Oscar ödül törenini boykot ediyor

İran’ın da aralarında bulunduğu 7 ülkeye getirilen vize sınırlaması sonrası en iyi yabancı film Oscar ödülü için yarışan “The Salesman” filminin İranlı yönetmeni Asghar Farhadi töreni boykot kararı aldı.

Aynı filmin başrol oyuncusu olan 33 yaşındaki İranlı aktris Taraneh Alidoosti de Akademi Ödülleri’ne katılmayacağını açıklamıştı.

Oscarlı yönetmen Farhadi, ABD’ye seyahati ile ilgili belirsizliğin kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “kendisine bir ayrıcalık yapılsa dahi” gelecek ay gerçekleştirilecek ödül törenine katılmayacağını açıkladı.

“A Seperation” filmi ile 2011 yılında Oscar kazanan Farhadi, ABD ve İran’daki “şahin muhafazakarları” birbirine benzeterek şunları söyledi:

“Bunlar, ülkelerindeki insanlara, başka kültürler hakkında korkutucu bir resim göstererek farklılıklarını anlaşmazlıklara, anlaşmazlıkları düşmanlıklara, düşmanlıkları ise korkuya dönüştürmek istiyor. Umarım bu durum toplumlar arasında yeni bölünmelere yol açmaz.”

Nazi Propaganda Bakanı Goebbels’in sekreteri 106 yaşında öldü

Nazi Almanyası’nın propaganda şefi Joseph Goebbels’in sekreteri Brunhilde Pomsel, 106 yaşında öldü.

Pomsel, 20. yüzyılın en önemli savaş suçlularından biri olarak kabul edilen Goebbels’in çok yakınında buluşmuş ve yaşamına da tanık olmuştu.

Nazi yöneticilerinin yanında çalışanlar arasında hayatta kalan son bir kaç kişiden biri olan Pomsel, tanıklıkları hakkında ilk defa hayatının sonuna doğru konuşmuştu.

Yakınlarda hazırlanan bir belgeselde Pomsel, altı milyon Yahudi’nin öldürüldüğü soykırım hakkında hiç bir şey bilmediğini söylemişti.

Geçen yıl yayınlanan “Bir Alman’ın Hayatı” adlı belgeselde Pomsel, “Bütün bir Alman nüfusu suçlu ilan edilmeyecekse” kendisinin de suçlu hissetmediğini söyledi.

İngiltere’de Donald Trump’ın ziyaretine karşı 1 milyondan fazla imza toplandı

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’a yönelik tepkiler, Müslüman 7 ülkenin vatandaşlarının vizelerine koyduğu kısıtlama ile birlikte iyice arttı.

İngiltere’de, Trump’ın bu yıl içinde yapması planlanan ziyaretin iptal edilmesini isteyen bir dilekçeye üç gün içinde 1 milyonu aşkın imza atıldı. Bir dilekçenin parlamento gündemine alınması için 100.000 imzalı olması yetiyor.

Buna karşılık Başbakanlık konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Trump’ın ziyaret davetini kabul ettiğini ve gezisinin iptalinin söz konusu olamayacağını bildirdi.

Irak, ABD’lilerin ülkeye girişini yasakladı

Irak Hükümeti, Trump’ın kararına misilleme olarak, ABD vatandaşlarının 90 gün boyunca ülkeye alınmayacağını duyurdu.

27 Ocak 2017 tarihinden itibaren 90 gün boyunca, yedi Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklayan kararnamenin ardından, Irak Hükümeti ABD vatandaşlarını 90 gün boyunca ülkeye almayacağını bildirdi.

ABD ile tamamen aynı uygulamarı yürürlüğe koyan hükümet, 90 gün boyu ABD vatandaşlarını ülkeye sokmayacak, vizesi olan vatandaşların ise ülkeye girmekten men edecek.

Irak’da İşid ile savaşan milis kuvvetler olan Irak Halk Seferberliği, ABD’nin kararı ardından, şu an yürülükte olan uygulamalara ek olarak, ABD vatandaşlarının sınırdışı edilmelerini teklif etti.

Uygulamanın normal şartlarda 90 gün süreceği belirtilirken, ABD’nin bu uygulamayı durdurması halinde Irak Hükümetinin de uygulamaya son vereceği açıklandı.

Derbinin tarihi belli oldu

Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu maçlarının programı belli oldu. Beşiktaş ile Fenerbahçe arasındaki mücadele 5 Şubat Pazar günü saat 20:30’da oynanacak.

4 ve 5 Şubat tarihlerinde tek maçlı eleme usulüne göre oynanacak karşılaşmaların programı şöyle:

4 ŞUBAT CUMARTESİ
14.00 Tuzlaspor – Sivasspor
16.15 Gençlerbirliği – Kayserispor
18.30 Şanlıurfaspor – Çaykur Rizespor
20.30 Medipol Başakşehir – Galatasaray

5 ŞUBAT PAZAR
12.30 Akhisar Belediyespor – Gümüşhanespor
15.30 Atiker Konyaspor – Ümraniyespor
16.15 Kasımpaşa – Osmanlıspor
20.30 Beşiktaş – Fenerbahçe

Bursaspor Mutlu Topçu ile sözleşme imzaladı

Bursaspor Kulübü’nün Hamza Hamzaoğlu’nun ardından 1,5 yıllığına göreve getirdiği yeni teknik direktörü Mutlu Topçu, Başkan Ali Ay ile birlikte Özlüce Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısının ardından imzayı attı.

Bursaspor’un Özlüce Tesisleri’nde gerçekleştirilen imza törenine Başkan Ali Ay, Mutlu Topçu, Yönetim Kurulu üyeleri Fatih Pulat, Fatih Korkmaz, Ali Turan, Cem Öztürk ve Sezer Sezgin katıldı.

Bursaspor Kulübü Başkanı Ay, “Bursaspor camiasını iyi tanıyan Mutlu hocada karar kıldık. Bence iyi bir karar verdiğimizi düşünüyorum” dedi. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus