TÜRKİYE

30 Kasım 2016 Çarşamba akşam özeti

30 Kasım 2016 Çarşamba günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

ÖSYM’nin ‘kozmik odasında’ arama

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’ndaki (ALES) usulsüzlük iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) “kozmik odası” olarak bilinen Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığında arama başlatıldı.

Usulsüzlük iddiaları nedeniyle Türkiye genelinde özellikle son 5 yıldır yapılan merkezi sınavları mercek altına alan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ALES ile ilgili iddialar üzerine de soruşturma başlatmıştı. ALES ile ilgili soruşturma, KPSS soruşturmasından ayrı yürütülüyor.

Kremlin, Erdoğan’ın Esad hakkındaki sözlerine ilişkin açıklama bekliyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ‘hükmüne son vermeyi’ amaçladıkları biçimindeki açıklamasının Moskova’nın görüşleri ile uyumlu olmadığını belirtip, Ankara’nın bu konuyla ilgili bir açıklama vereceğini umduklarını söyledi.

Peskov düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın açıklamasını değerlendirmesi istenince şu ifadeleri kullandı: “Açıklama gerçekten beklenmedikti. Bu, çok ciddi bir açıklama. Açıklama, öncekilerle çeliştiği gibi, silahlı güçleri Suriye’de meşru biçimde bulunan tek ülke olarak bizim durumu anlayış biçimimizle de çelişiyor. Biz Suriye’nin meşru hükümetinin talebi üzerine oradayız. Bunu anlamak çok önemli.”

Suriye: Erdoğan’ın açıklaması Türkiye’nin saldırganlığının kanıtı

Suriye Dışişleri’nden yapılan açıklamada Türk ordusunun amacının Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ‘hükmüne son vermek’ olduğu biçimindeki açıklamasının ‘Suriye topraklarındaki Türk saldırganlığının kanıtı’ olduğu kaydedildi.

RİA Novosti’nin eline geçen Suriye Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Erdoğan’ın Türk saldırganlığının amaçlarına ilişkin açıklaması, onun (Erdoğan) yalanlarına son noktayı koydu ve Suriye topraklarındaki Türk saldırganlığının hırslar ve yanılsamaların sonucundan başka bir şey olmadığını ortaya çıkardı.”

Ankara’da otobüsle hafriyat kamyonu kafa kafaya çarpıştı: 11 yaralı

Ankara’da öğlen saatlerinde Bağlum semti, Gülen Caddesi ile Alparslan Bulvarı kesişiminde belediye otobüsüyle hafriyat kamyonunun karıştığı trafik kazasında 11 kişi yaralandı. Araçların içerisinde sıkışan yaralılar itfaiyenin uzun süren uğraşları sonucu çıkarılarak hastaneye götürüldü.

Çanakkale’de ada seferlerine fırtına engeli

Çanakkale’nin Kuzey Ege Denizi’ndeki Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde, bugün yapılması planlanan tüm feribot seferleri şiddetli rüzgar nedeniyle iptal edildi.

AKP Sözcüsü açıkladı: Başbakan ve MHP Lideri, yeni anayasa için yarın görüşecek

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Yasin Aktay, yarın Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin müzakerelerinden ardından anayasa değişikliği için bir araya geleceğini açıkladı. Anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Aktay, “Öyle zannediyorum ki yarın itibariyle metne son şekli verilerek, en kısa zamanda TBMM gündemine sunulacaktır. Metin, şu an itibariyle içeriğine giremeyeceğimiz bir metin. Henüz son noktasına varmadı. İlk etapta 3 seçeneğimiz vardı. Bu 3 seçenekten 2 tanesi elendi ve tamamen yönetim şekli üzerine odaklanmış bir revizyon. Yine adı cumhurbaşkanlığı olacak. Cumhurbaşkanlığı sistemi olarak devam edecek ama teknik itibariyle gereken değişikliklerin yapılacağı bir metin olacak” diye konuştu.

Savcılığın iddiası: “Obradovic’e tükürüldü”

Galatasaray ile Fenerbahçe Basketbol takımları arasında 29 Mayıs 2016 tarihinde oynanan maçta, Fenerbahçe takımının başantrenörü Zeljko Obradoviç’in yüzüne gelen sıvının ne olduğuna ilişkin tartışmaya savcılık son noktayı koydu. Savcılık, mağdur Zeljko Obradoviç’in yüzüne tükürülme fiilinin gerçekleştiğini belirtti, şüpheli taraftar Oğuz Beltek hakkında dava açtı. Şüpheli Oğuz Beltek’in, 15 günden az olmamak üzere adli para cezasına çaptırılması istendi. Mayıs ayında çıkan olayların ardından Fenerbahçe Kulübü Zeljko Obradoviç’in sarı kırmızılı taraftarın tükürüğüne maruz kaldığını öne sürmüştü, sarı-kırmızılı kulüp de Sırp çalıştırıcıya tükürülmediğini ayran sıçradığı iddia etmişti.

Nasuh Mahruki AKUT başkanlığından istifa etti

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nasuh Mahruki, hem derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığından hem de Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etti.

AKUT’un kurucu üyesi ve ilk başkanı olan Nasuh Mahruki hakkında, twitter’da yazdığı bir mesaj nedeniyle, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tehdit” suçlamasıyla dava açılmış, tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedilmişti. AKUT, Ekim ayı içinde İstanbul’daki merkez binasının boşaltılması talebiyle de gündeme gelmişti. Mahruki, İstanbul Valiliği’nin kararını, “siyasi” olarak değerlendirmişti.

Şırnak’ta bir asker yaşamını yitirdi

Şırnak’ın Uludere İlçesine bağlı Andaç Köyü kırsalında gerçekleştirilen arazi arama tarama faaliyeti sırasında, PKK’lılar daha önce araziye döşediği el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 1 asker yaşamını yitirdi.

OPEC’ten 8 yıl sonra bir ilk: Petrol üretimi kısılıyor

OPEC’in Avusturya’nın başkenti Viyana’daki toplantısına katılan iki delege, üyelerin 8 yıldan bu yana ilk kez petrol arzını kısma konusunda anlaşma sağladığını açıkladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) 2008 yılından bu yana ilk defa petrol üretiminin sınırlandırılması konusunda anlaşmaya vardı. Bloomberg’ün aktardığına göre günlük petrol arzı 1.2 milyon varil düşürülerek 32.5 milyon varile çekilecek.

BM Raportörü: Batı, Türkiye’yi hukukun üstünlüğüne ikna etmeli

Birleşmiş Milletler (BM) Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye, Reuters haber ajansına, Türkiye’de bu ay yaptığı temaslarla ilgili bir makale yazdı. Kaye, Batı’yı Türkiye’yi hukukun üstünlüğü çizgisine çekmek için daha fazlasını yapmaya çağırdı, Türkiye hükümetine ise, temel haklar ve değerleri korumaya dönüş için çok geç olmadığını söyledi. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus