DÜNYA

3 yıl sürmesi beklenen kutup yolculuğu 4 ayda tamamlandı: Sebep eriyen buzullar

Bir zamanlar buz kütleleri sebebiyle gemiyle geçilemeyen Kuzey Kutbu'nu yatıyla dolaşan İngiliz maceracı David Hempleman-Adams, buzullardaki erimenin tehlikeli düzeye ulaştığı uyarısında bulundu. Read More

BBC’de yer alan habere göre, Sibirya, Alaska ve Grönland güzergahında 25.000 kilometrelik yolculuğunu tamamlayan Polar Ocean Challenge ekibinden 60 yaşındaki Hempleman-Adams, buzullardaki erimenin ürkütücü düzeyde olduğunu belirtti.

kuzey kutbu kutup yolculuğu polar ocean challenge 2

İngiltere’nin Bristol kentinden yola çıkan Hempleman-Adams, normal şartlarda 3 yıl sürmesi gereken yolculuğun, buzulların yok olması nedeniyle 4 ay bir günde tamamladığını aktardı.

Hempleman-Adams, buzulların erimesi ve deniz seviyesinin yükselmesinin küresel ölçekte iklim değişikliğine yol açtığına dikkati çekerek politikacıları acil önlem almaya çağırdı.

2900 kilometre boyunca tek bir buzula rastlamadı

Normalde üzerinde buzdağları bulunan Bellot geçidini ekip kolay bir şekilde geçti

Normalde üzerinde buzdağları bulunan Bellot geçidini ekip kolay bir şekilde geçti

Sibirya’nın kuzey kısımlarında bir miktar buzul gördükten sonra yaklaşık 2900 kilometrelik mesafede hiçbir buz engeliyle karşılaşmadığını vurgulayan Hempleman-Adams, “Hepimiz, deve kuşu sürüsü gibi davranıyoruz. Tek yaptığımız, önümüzdeki sorunu çözülmesi için gelecek nesillere devretmek” ifadelerini kullandı.

Hempleman-Adams, kutuplardaki buzulların yok olmasının Brezilya’daki yağmur ormanlarının küçülmesine denk küresel bir etki oluşturduğunu kaydederek, “Bu durum aslında felaketin habercisi” şeklinde konuştu.

“Kırılma noktasına ulaştı”

polar ocean challenge 4Kuzey Kutbu’nda yaşanan buz kaybının bir ‘kırılma noktasına’ ulaştığını söyleyen Hempleman-Adams, bu durumun yakında seller ve salgın hastalıklarla sonuçlanabileceğini aktardı.

Hempleman-Adams, “Burada gördüğümüz küresel ısınmanın yarattığı tahribatın boyutu ve yakında bu durum bizi güneyde vuracak” diye konuştu.

Hempleman-Adams, Kuzey ve Güney kutuplarının coğrafi ve manyetik noktalarına ulaşan ilk kişi olarak tanınıyor. İngiliz maceracı, yedi kıtada yedi zirveye tırmanan dağcılar arasında da yer alıyor.

Hempleman-Adams ayrıca 3 gün önce İngiliz kraliyetinden şovalye unvanı aldı. (ZETE, BBC.CO.UK, AA)

blog comments powered by Disqus