TÜRKİYE

3 Şubat 2017 Cuma akşam özeti

3 Şubat 2017 Cuma günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Kılıçdaroğlu Türkmen’in TBMM Başkanlık Divanı üyeliğinden istifasını istedi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, haberleşme giderleriyle gündeme gelen TBMM Başkanlık Divanı üyesi Adana Milletvekili Türkmen’in görevinden istifa etmesini istedi.

CHP Grup Basın Danışmanlığından yapılan açıklamaya göre Genel Başkan Kılıçdaroğlu, iletişim giderleri kamuoyunda tartışmalara neden olan Adana Milletvekili Türkmen’in TBMM Başkanlık Divanındaki Katip Üyeliği görevinden istifa etmesini istedi.

Türkmen’in Meclis tarafından karşılanan iletişim giderlerinin tutarının yüksek olması, kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.

Kurtulmuş: Bütün terör örgütlerine diz çöktüreceğiz

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, referandum halk oylamasında sandıktan önemli bir sonuç çıkacağını belirterek, “Yeni yönetim sistemiyle birlikte terör belasını, Allah’ın izniyle bütünüyle bertaraf edeceğiz ve bütün terör örgütlerine diz çöktüreceğiz” dedi.

Ordu’da bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret ederek, ardından Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na katıldı. Burada bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, referandum halk oylaması öncesinde, yeni Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemini anlatarak, terörle mücadele vurgusu yaptı. Terör belasına yeni yönetim sistemiyle diz çöktüreceklerini belirten Numan Kurtulmuş, “Bakıyorsunuz DEAŞ’e karşı uluslar arası bir koalisyon ittifak oluşturmak için bir araya gelen ülkelerin, DEAŞ’e karşı mücadele etmek şöyle dursun, DEAŞ’e karşı samimiyetle mücadele eden Türkiye’ye karşı en ufak destek ve yardımda bulunmuyorlar. Hadi ondanda vazgeçtik, gölge etmesinler. Bakıyorsunuz bu ülkelerin silahları, Türkiye’ye karşı mücadele eden PKK’nın uzantısı olan örgütlerin elinde. Onlara zırhlılar, roketatarlar, tanksavarlar veriyorlar. Mesele Türkiye’nin ayağa kalkmasının ve ‘bu oyunu gördüm, ne olduğunu anladım, bu oyunu bozacağım’ diyecek bir gücü ortaya koyamamasıdır. O’nun için bu oyunu inşallah bozacağız. Burada bu yeni yönetim sistemiyle birlikte terör belasını, Allah’ın izniyle bütünüyle bertaraf edeceğiz ve bütün terör örgütlerine diz çöktüreceğiz” dedi.

CHP Sözcüsü Böke: Türkiye enflasyonda ‘çift hane dönemine’ yeniden sürüklenmektedir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Selin Sayek Böke, TÜİK’in açıkladığı ocak ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili “Türkiye artık enflasyonda ‘çift hane dönemine’ yeniden sürüklenmektedir. Bir yandan iktidarın yarattığı belirsizlik ve güvensizlik nedeniyle Türk Lirasında yaşanan değer kaybı, diğer yandan da enflasyonda yaşanan sürekli artış nedeniyle, artık 80 milyon olarak hepimiz daha fakiriz” dedi.

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Böke, yazılı bir açıklama yaparak, TÜİK’in açıkladığı ocak ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybına ve enflasyondaki artışa dikkat çeken Böke, şunları kaydetti:

“Ekonomide son bir haftada açıklanan veriler ve yaşanan gelişmeler, ekonomik gidişatın vahametini ortaya koymaya devam ediyor. İktidarın, tüm sessiz kalma ve hiçbir sorun yokmuş gibi davranma ısrarına rağmen, her gün ekonomimizin içinde bulunduğu kritik durumu ortaya koyan gelişmeler yaşıyoruz. TÜİK’in bu sabah açıkladığı Ocak ayı enflasyon rakamı, son bir yılın yüksek enflasyonu olarak kayıtlara girdi. Ocak ayı enflasyonu, yıllık bazda yüzde 9.22’ye çıktı. Türkiye artık enflasyonda ‘çift hane dönemine’ yeniden sürüklenmektedir. Bir yandan iktidarın yarattığı belirsizlik ve güvensizlik nedeniyle Türk Lirasında yaşanan değer kaybı, diğer yandan da enflasyonda yaşanan sürekli artış nedeniyle, artık 80 milyon olarak hepimiz daha fakiriz. Hafta başında açıklanan turizm verileri, Türkiye’nin sadece 2016 yılında turizm gelirlerinin yüzde 30’unu, yani üçte birini kaybettiğini ortaya koydu. Ekonomiye güven şu anda son 8 yıldan, yani 2009 kriz yılından bu yana, en düşük seviyesinde.”

Bozdağ: Almanya, Türkiye’nin iade talebine olumlu bakmıyor

Yozgat’ta inceleme ve ziyaretlerde bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Valilik ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bozdağ, Almanya’nın, suçluların iadesi konusundaki soruya, Türkiye olarak bu güne kadar gerek Almanya’dan, gerekse diğer batılı ülkelerden pek çok suçlunun iadesini istediklerini belirterek, “Tabi iadeleri de aramızdaki iade anlaşmaları çerçevesinde talep ettik. Bir hukuk var, o hukuka uygun bir şekilde talep ettik. Ancak Almanya özelinde baktığımızda, bu güne kadar terör eylemlerine karışmış olan kişilerle ilgili bir iade gerçekleştirmedi. Hükümlü nakillerinde olumlu bir gelişme var, ama yargılama süreçlerinde bir iade yapmadı. Aksine; Almanya’nın Adalet Bakanı ve diğer bazı yetkilileri Türkiye aleyhine faaliyette bulunan teröristlerin iade edilmeyeceğine dair açıklamalar yapıyorlar. Türkiye’de hapis cezası almış, yargılaması süren bazı kişileri, Almanya’nın Cumhurbaşkanı sarayda ağırladı ve Almanya adalet bakanı da davet edip, ona bir konuşma yaptırdı. Bütün bunlar gösteriyor ki Almanya, Türkiye’nin iade taleplerine olumlu bakmamaktadır” dedi.

CHP’li Veli Ağbaba: Genelkurmay Başkanı Kardak’ta siyasi şov yapmasın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP’nin referandum kampanyasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Kardak’a gitmesiyle başlattığı görüşünü savundu. Genelkurkay Başkanı Orgeneral Akar’a yüklenen Ağbaba, şunları söyledi:

“Referandum kampanyasını Kardak’a çıkışla birlikte Genelkurmay Başkanı başlattı. Genelkurmay Başkanı Akar’a tavsiyemiz siyasi şovu bıraksın, kışlasına dönsün. Çok meraklıysa gitsin AKP’ye üye olsun. Nasıl olsa bu çıkan kararnamelerle Genelkurmay Başkanı’nın hiçbir anlamı yok. Onbaşıyı çavuş yapamıyor. Yetkileri elinden alınmış kimi zaman saray düğününde, kimi zaman davetlerde boy gösteriyor, kimi zaman cumhuriyetin kuruluşuna karşı çıkan, Atatürk’e küfreden şairlerin evlerinde konuk oluyor. Hiç bu kadar siyasileşmiş bir Genelkurmay Başkanı görmemiştik. Biz, askerin siyasete girmesine karşıyız. AKP’den niye ses çıkmıyor, çünkü şu anda emireri konumu pozisyonunda. Genelkurmay Başkanı, Kardak’ta siyasi şov yapacağına gitsin El-Bab’da bu katil süresiyle uğraşsın.”

Referandumda hayır oyu verecekler için ‘silahlı tehditte’ bulunan 2 kişi adli kontrol şartıyla serbest

Düzce’de, ellerinde tabanca ile çektirdikleri fotoğrafı, ‘Başkanlık sistemine hayır diyenleri tıpkı 15 Temmuz gibi sokaklarda bekliyor olacağız’ notuyla Facebook’ta paylaşan 19 yaşındaki S.A. ve 17 yaşındaki G.E., ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Düzce’nin Mamure Köyü’nde oturan işsiz S.A. ve arkadaşı lise öğrencisi G.E.’yi, ellerinde tabanca ile 15 Temmuz darbe girişiminden sonra demokrasi nöbetlerinin tutulduğu Anıtpark Meydanı’nda gösteren fotoğraf, dün sabah S.A.’nın Facebook hesabında paylaşıldı. S.A., ‘Başkanlık sistemine hayır diyenleri tıpkı 15 Temmuz gibi sokaklarda bekliyor olacağız’ notuyla paylaştığı fotoğrafı, kısa süre sonra tepkiler üzerine sayfasından kaldırdı.

Tepki çeken fotoğrafın basına yansıması ardından Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’nin Mamure Köyü’nde oturduklarını tespit ettiği S.A. ve G.E., Asayiş Şubesi ekiplerince gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada fotoğrafta ellerinde bulunan kurusıkı tabancalara el konuldu.

S.A. ve G.E., emniyetteki ilk ifadelerinde söz konusu fotoğrafı daha önce başka bir yerde çektirdiklerini ve photoshop programında Anıtpark Meydanı fotoğrafı ile birleştirdiklerini ileri sürerken, “Vatanımızı ve milletimizi sevdiğimiz için böyle bir şey yaptık” dediler. Geceyi emniyette geçiren şüpheliler, sabah ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Adliyede savcıya ifade veren ve mahkemeye çıkarılan iki isim adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ortaköy saldırısıyla ilgili 11 kişi için tutuklama istemi

Ortaköy’deki terör saldırısına ilişkin gözaltına alınan 11 kişi, ”anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” ve ”silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Beyaz eşyada ÖTV ‘sıfırlandı’

Klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı, bulaşık yıkama makinesinin de aralarında bulunduğu beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV 30 Nisan’a kadar sıfıra çekildi.

Damga Vergisi Kanunundaki Bazı Kağıtlara İlişkin Damga Vergisi Oranının Belirlenmesine, Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına, İndirimli Orana Tabi İşlemlerde İade Edilecek Verginin Alt Sınırının Tespitine ve Özel Tüketim Vergisi Kanununda Yer Alan Bazı Mallarda Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Oranının Belirlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, binde 9,48 olarak uygulanan resmi şekilde düzenlenen gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ile ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ait damga vergisi oranı sıfır olarak uygulanacak.

Klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı, çamaşır kurutma makinesi, bulaşık yıkama makinesinin de aralarında bulunduğu beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan özel tüketim vergisi 30 Nisan’a kadar sıfır olarak uygulanacak.

Paris’te palalı saldırgan Louvre Müzesi önünde vuruldu

Fransa’nın başkenti Paris’te bir asker, ünlü Louvre Müzesi’nin koruyan bir meslektaşına tekbir getirerek pala ile saldıran kişiye ateş açtı. Saldırgan ağır yaralandı. Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve olayla ilgili olarak “Açıkça terör niteliği taşıyor” dedi.

Fransa İçişleri Bakanlığı ise olayla ilgili olarak bir şüphelinin daha gözaltına alındığını açıkladı, müzeyi koruyan askerler ile polisleri de soğukkanlı ve profesyonel tavırları nedeniyle övdü.

Saldırganın müzenin hediyelik eşya satılan dükkanına sırt çantalarıyla girmeye çalıştığı, dükkana sırt çantalarıyla giremeyeceğinin söylenmesi üzerine askerlere saldırdığı belirtiliyor. Taşıdığı iki sırt çantasında ise patlayıcı olmadığı duyuruldu.

Saldırganın iki pala taşıdığı kaydedildi. Polis sözcüsü, saldırgana beş el ateş açıldığını açıkladı.

Koalisyonun hava saldırıları ‘Rakka’nın suyunu kesti’

IŞİD’in Suriye’deki merkezi konumunda olan Rakka’nın suya erişimi kesildi. Koalisyon uçaklarının şehrin ana su hattına gerçekleştirdiğinden şüphelenilen saldırı sonrası, kentteki eylemciler ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Rakka’nın suyunun kesildiğini açıkladı.

Rakka Sessizce Katlediliyor grubundan Hamut El Musa, AFP’ye yaptığı açıklamada “Koalisyon saldırılarından sonra şehrin ana su hattı hasar gördü ve kentin tümünde su kesildi” dedi.

Beşiktaş, Tosic’i KAP’a bildirdi. Sözleşmede 2 yılda 60 maç oynama şartı var

Siyah-beyazlı ekipte Sırp futbolcu Dusko Tosic’in sözleşmesi “şartlı” olarak uzatıldı.

Eşi Jelena Karleusa’nın dün sosyal medya hesabından duyurduğu ve imza anlarını paylaştığı anlaşma bugün KAP’a bildirilirken Sırp futbolcunun Beşiktaş ile yaptığı sözleşmede bazı şartlar yer aldı. Savunma oyuncusu 2 sezon içinde toplamda en az 45’er dakikadan 60 maç oynar ise sözleşmesi 1 sezon daha aynı şartlarda uzatılacak.

Dusko Tosic’in 2020 yılına kadar olan sözleşmesinin detayları şöyle:

“Oyuncuya; 2017-2018 Sezonunda 1.250.000 Avro, 2018-2019 Sezonunda 1.250.000 Avro garanti ücret, Ayrıca oynadığı maçlarda puan başı 4.000 Avro ödenecektir. Profesyonel futbolcumuz 01.01.2017 – 31.05.2019 tarihleri arasında geçerli olmak kaydıyla toplamda 60 maç oynar ise (45 dk veya fazlası) sözleşmesi 1 sezon daha aynı şartlarda uzatılacaktır.” (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus