TÜRKİYE

3 Ocak 2017 Salı akşam özeti

3 Ocak 2017 Salı günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Barbaros Şansal’a havalimanında saldırı, 8 saldırganın ifadesi alındı ve DHMİ soruşturma başlattı, Şansal tutuklandı

KKTC’den sosyal medyadaki paylaşımları sonrası sınır dışı edilen LGBTİ aktivisti ve modacı Barbaros Şansal, Atatürk Havalimanı apronunda lince uğradı.

Şansal, THY’nin tarifeli seferiyle dün saat 22:30 sıralarında Ercan Havalimanı’ndan İstanbul Atatürk Havalimanı’na geldi. Barbaros Şansal’ın bindiği uçağın havalimanına inmesinin ardından yolcular normal şekilde terminale alındı. Ancak Şansal’ın İstanbul’a geleceği uçağın daha önceden Anadolu Ajansı tarafından haberleştirilmiş olması sonrası çok sayıda kişi uçağı beklemeye koyulmuştu.

Polis eşliğinde en son olarak uçaktan indirilen Şansal henüz yere ayak basmadan saldırıya uğradı. Aprondaki saldırı anı cep telefonlarıyla görüntülendi. Görüntürde Şansal’ın yere düştüğü ve darp edildiği görülüyor.

Terörle mücadele ekipleri Şansal’ı araca bindirip özel bir kapıdan çıkardı. Sonra sağlık muayenesinden geçirilen Şansal Vatan Emniyet müdürlüğüne götürüldü.

Edinilen bilgiye göre, olaya karıştığı belirlenen 8 kişinin Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’ne ifadeleri alındı.

Ulaşılan bazı yer hizmetleri personeli, ifadelerinde şöyle dedi:

“Uçağı açığa park ettirdik. Daha sonra prosedüre göre ilk önce veya en son indirilmesi gerekiyordu. Kişi ortalarda ekonomide oturuyordu. Yolcuları indirdikten sonra en son aldık. Bu arada polis arkadaşlar diğer yolcuları otobüse almıştı. Uçakta gelirken fiziksel temasta bulunulmuş. Çıkan arbede nedeniyle uçak KKTC’den de rötarlı kalktı. KKTC’den bir polis nezaretinde geldi. Uçaktan aldık. İndirilirken apronda çalışanlar direkt şahsa doğru saldırıya geçti. Polis arkadaşlar da koruma kalkanı yaptı. Şahısta herhangi bir darp yok. Hızlıca merdivenden indirip arabaya yönlendirilirken ayağı kaydı ve yere düştü. Merdivende kaldırıp arabaya getirdik.”

Bu arada 12 TGS yer görevlisinin de ifadesinin alındığı öğrenildi.

TGS görevlilerinden birisinin de, “Milli duygularımıza hakim olamadık. Bağırdık. Polis kalkanından dolayı da herhangi bir şey yapmadık” şeklinde ifade verdikleri belirtildi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi(DHMİ) bir açıklama yaparak soruşturma başlatıldığını bildirdi. DHMİ tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“02 Ocak 2017 gece saatlerinde KKTC’den sınır dışı edilerek İstanbul Atatürk Havalimanı’na getirilen Barbaros Şansal’a, darp girişiminde bulunulduğu öğrenilmiştir. Olayla ilgili soruşturma devam etmektedir. Sıkı güvenlik tedbirlerinin her zaman çok titiz bir şekilde uygulandığı Atatürk Havalimanı uçak park alanlarına, yolcu ve görevlilerin haricinde kimsenin ulaşmasına imkân bulunmamaktadır. Nitekim bu darp girişimi esnasında da aprona dışarıdan kimsenin girmediği tespit edilmiştir. Bu olayda, Genel Müdürlüğümüzün faaliyetleri kapsamında herhangi bir ihmal ve zafiyet kesinlikle söz konusu değildir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Turkish Ground Services (TGS) yetkilileri, dün KKTC’den sınır dışı edilen Barbaros Şansal’a Atatürk Havalimanı apronunda yapılan saldırı görüntülerin incelendiğini, saldırıya karıştığı tespit edilen 3 TGS personeli hakkında idari soruşturma başlatıldığını söylediler.

Edinilen bilgiye göre, saldırıda bulunan, bereli oldukları için henüz tespit edilemeyen bazı personeli belirleme çalışmaları da sürüyor.

Barbaros Şansal adliyeye getirildi. Şansal, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe’ye ifade verdi. Mahkemeye çıkartılan Şansal tutuklandı.

Reina katliamcısının eşi ve bazı kişiler Konya’da gözaltında

İstanbul Ortaköy’deki ünlü gece kulübü Reina’da yılbaşı gecesi katliam yapan IŞİD’li saldırganla ilgili Konya’da bazı kişiler gözaltına alındı. Suriye’den geçen kasım ayında aile görünümü verip dikkat çekmemek için eşi ve çocuğuyla Konya’ya geldiği belirtilen saldırganın bu kentte ilişki kurduğu kişiler belirlendi. Konya Emniyet Müdürlüğü ekipleri dün saat 23.30’da gerçekleştirdiği operasyonla saldırganla ilişkisi saptanan bazı kişileri gözaltına aldı.Gözaltına alınanlar arasında teröristin İstanbul’a giderken Konya’da bıraktığı eşinin de bulunduğu ileri sürüldü.

Reina’daki saldırıyla ilgili gözaltı sayısı 16’ya yükseldi

Reina’ya düzenlenen saldırıya ilişkin gözaltına alınanların sayısı 16’ya yükseldi. Saldırının gerçekleştiği gece kulübü çevresindeki MOBESE ve güvenlik kamera kayıtlarının incelemesinin sürdüğü belirtildi.

Başkentte “RedHack” operasyonu

Ankara’da TEM ekiplerince düzenlenen operasyonda, “RedHack” üyesi olduğu iddia edilen Tünay Ş, “devlete ait gizli belgeleri sızdırmak” ve “anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs” suçlamasıyla gözaltına alındı.

Ankara’da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekiplerince düzenlenen operasyonda, “RedHack” üyesi olduğu iddia edilen Tünay Ş. gözaltına alındı. “Lazepem” kullanıcı adıyla devlete ait gizli belgeleri internet ortamında sızdırdığı ve bazı kurumların gizli belgelerine ulaşmaya çalıştığı iddia edilen Tünay Ş’nin Emniyet’teki sorgusu sürüyor.

Diyarbakır Trafik Şube saldırısına 9 müebbet ve 1420 yıl hapis istemi

Diyarbakır’da Şehit Emniyet Amiri Murat Uçar Bölge Trafik Denetleme İstasyonu’na 15 Ağustos 2016 günü bombalı araçla düzenlenen ve 5’i polis, 8 kişinin şehit olduğu saldırıya ilişkin soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede 4’ü tutuklu 8 şüpheli hakkında, 9’ar kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 1420’şer yıl, tutuksuz 2 kişi için ise 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

TSK’da Bylock soruşturması: 26 rütbeli asker daha tutuklandı

Gülen cemaatinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’ndeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında ve örgütün şifreli haberleşme programı Bylock’u kullandıkları iddiasıyla nöbetçi mahkemeye sevk edilen 26 rütbeli asker daha tutuklandı. Daha önce 161 rütbeli asker tutuklanmıştı. Son tutuklamalarla birlikte sayı 187’ye ulaştı.

HDP Milletvekili Nursel Aydoğan’ın yargılanmasına devam edildi

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın, “‘terör örgütü üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla yargılandığı davanın duruşmasına devam edildi. Dava ile ilgili karar verileceğini söyleyen mahkeme başkanı, avukatların savunma yapmak için süre istemeleri üzerine duruşmayı 10 gün sonraya erteledi.

Gözaltına alınan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir serbest bırakıldı

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, bugün Diyarbakır Adliyesi’nde gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Ziya Pir Adliye’ye, tutuklu HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın duruşmasını izlemek için gitmişti. Pir’in danışmanı, milletvekili hakkındaki soruşturmanın Azadiya Welat gazetesi önünde yapmış olduğu bir basın açıklamasında kullandığı ifadeler nedeniyle açıldığını belirtti.

TEOG sonuçları açıklandı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınav sonuçları açıklandı. TEOG birinci dönem merkezi ortak sınavının sonuçları, e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nden öğrenilecek.

ÖSYM açıkladı: LYS’lerde kısa cevaplı sorular yer alacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) kısa cevaplı soruların yer alacağını açıkladı. ÖSYM’den yapılan açıklamada, ayrıca öğretmenlik programlarının tamamıyla İlahiyat programının ÖSYM ile öğrenci alacağı bildirildi.

ÖSYM tarafından 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kılavuzu yayımlandı. Kılavuza göre, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirilecek. Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacak. LYS’lerde kısa cevaplı sorular yer alacak. LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacak. Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenirken, öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacak. Öte yandan açıköğretim önlisans ve lisans programlarına da puan türü konulduğu ve puan türünün, programın örgün programdaki puan türü ile aynı olduğu belirtildi.

Galatasaray, Hamit ile vedalaştı

Galatasaray, Hamit Altıntop’un sözleşmesini fesh etti.

Sarı Kırmızılı kulüple sezon sonuna kadar sözleşmesi bulunan ve maç başına ücret ile oynayan Hamit Altıntop’un sözleşmesi karşılıklı anlaşarak feshedildi ve gurbetçi yıldızın Galatasaray macerası sona erdi.

Hamit Altıntop 2012 yılında Ünal Aysal döneminde Real Madrid’den transfer edilmiş ancak Sarı Kırmızılı forma ile bekleneni karşılayamayıp, sürekli sakatlıklarla boğuşmuştu. Bu sezon da geçen sezondan kalan alacağının ödenmesinin yanı sıra maç başına sözleşme yapılıp 1 yıllık kontrat imzalanan Hamit Altıntop, Rikerink ile de yıldızını barıştıramayıp maçların çoğunda tribünde oturmuştu.

Galatasaray Hamit Altıntop’a geçen yıldan kalan alacağını ve bu sezon elde ettiği maç ücretini taksitlerle ödeyecek. Hamit Altıntop’da böylece sezonun 2. yarısında Sarı Kırmızılı ekipte olmayacak.

Julian Draxler, Paris Saint Germain’e transfer oldu

Fransa’da ara transfer döneminin ilk transferini başkent takımı Paris Saint Germain yaptı.

Almanya Bundesliga’da mücadele eden Wolfsburg takımının ve Almanya Milli takımının önemli isimlerinden Julian Draxler’i renklerine bağlayan PSG bu transfer için 36 milyon euro ödedi.

Dört buçuk seneliğine PSG ile kontrat imzalayan hücuma dönük orta saha futbolcusu Julian Draxler 23 yaşında ve bu sezon sonuna kadar aylık 421 bin Euro brüt maaş alacak. Draxler 2017-2018 sezonu için ise aylık 600 000 Euro brüt maaş alacak.

Caner Erkin ile Şükran Ovalı evlendi

Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin, ünlü oyuncu Şükran Ovalı ile İtalya’da evlendi.

İtalya’nın başkenti Roma’da dünyaevine giren Caner Erkin ve Şükran Ovalı’nın nikah törenine, çiftin yakın dostları katıldı. Erkin, düğün fotoğrafını sosyal medya hesabından “Dünyanın en mutlu erkeği benim” notuyla paylaştı. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus