TÜRKİYE

29 Kasım 2016 Salı akşam özeti

29 Kasım 2016 Salı günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Gültan Kışanak’a 230 yıl hapis istemiyle dava açıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ve yerine kayyum atanan Büyükşehir Belediye Başkanı DBP’li Gültan Kışanak hakkında ‘Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek’ ve 41 kez ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından toplam 230 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken için ağırlaştırılmış müebbet istendi

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 4 Kasım’da tutuklanan HDP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında, ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığı bildirildi.

AVM ve diğer mülklere dövizle kiralama yasağı mı geliyor?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, piyasaların dövizin baskısından kurtulması için altının devreye sokulması gerektiğini savunarak “Son günlerde hükümetimiz, medya vesaire, bütün AVM’lerde patronlar dövizle kiralama yolunu seçiyorlar. Yeni bazı adımlar atmak suretiyle geçici bir düzenleme gerekirse yapılır ve bu kiralamanın da ülkemizin de bu süreci başarıyla atlatması gerekiyor” dedi. Erdoğan, yerli para birimiyle borçlanmanın yollarını aramak gerektiğinin de altını çizdi.

Angela Merkel: AB’nin de, Türkiye’nin de güvenilir ortaklar olduğuna inanıyorum

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile AB arasındaki sığınmacı anlaşmasının uygulanmasında tarafların güvenilir ortaklar olduğunu söyledi.

Merkel, Berlin’de Malta Başbakanı Joseph Muscat ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sınırları sığınmacılara açabilecekleri şeklindeki sözlerini hatırlatması ve Avrupa’nın yeni göç akımlarına karşı hazırlıklı olup olmadığı şeklindeki bir soruya karşılık, “AB’nin sözleşmeden kaynaklanan sorumlukluklarını yerine getirmesi gerektiğine inanıyorum. Türkiye’nin de yükümlülüklerini yerine getireceğinden hareket ediyoruz.” dedi.

Nihat Kazanhan’ı öldüren polise ceza indiriminin gerekçesi açıklandı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Ocak 2015 günü evinin önünde özel harekat polisi Mehmet Nurbaki Göçmez’in açtığı ateş sonucu vurularak öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan cinayetine ilişkin davada gerekçeli karar açıklandı.

Sanık polis, ‘haksız tahrik altında olası kasıt ile suçu işlediği’ gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış ancak cezası 13 yıl dört aya düşürülmüştü.

Hürriyet gazetesinden İdris Emen’in haberine göre, mahkeme heyeti, sanık polis Mehmet Nurbaki Göçmez’ye ilişkin aldığı kararda gittiği ceza indirimini şu gerekçelerle savundu:

“…maktulun sanığın bulunduğu araçlara ve yoldan geçen güvenlik güçlerine ait araçlara taş atan grubun içerisinde bulunduğu, o gün Cizre ilçesinde bazı milletvekillerinin katıldığı, stres yoğunluğu yüksek gösterilerin olduğu, maktulun bulunduğu grubu yönlendiren ve her an eyleme katılabilecek insanların olabileceği dikkate alındığında, sanığın maktul ve dahil olduğu grubun, bölge şartlarının da getirdiği bir tahriki altında eylemini gerçekleştiği kanaatine varılarak, hakkı ve nispeti oranında haksız tahrikten dolayı indirim yapılması yoluna gidilmiştir.”

Türkiye’ye gelen yabancı turistler Ekim’de yüzde 25,8 azaldı

Türkiye’ye gelen yabancı turistler, Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 azalarak, 3,3 milyon kişiden 2,45 milyon kişiye geriledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Ocak-Ekim döneminde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı da yüzde 31,35 azalışla 36,24 milyon kişiden 22,7 milyon kişiye düştü.

Geçen yıl Kasım sonunda yaşanan uçak düşürme krizinin ardından Rusya’dan gelen ziyaretçiler de yılın ilk 10 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78,3 azaldı.

Ocak-Ekim döneminde Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya 3,63 milyon kişi ve yüzde 16,00 pay ile birinci, Gürcistan 1,87 milyon kişi ve yüzde 8,23 pay ile ikinci ve İngiltere 1,65 milyon kişi ve yüzde 7,26 pay ile ile üçüncü sırada yer aldı. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus