TÜRKİYE

27 Ocak 2017 Cuma akşam özeti

27 Ocak 2017 Cuma günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Başbakan: Ülkeyi bölenlerle kol kola girmek yakışır mı Atatürk’ün partisine?

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen GENÇDES 2017 Projesi lansmanında yaptığı konuşmada, “Anayasa değişikliğini çok abartıyorlar. ‘Efendim rejim değişiyor, kıyamet kopuyor, memleket elden gidiyor.’ Kim söylüyor? HDP ayağını kaldırıyor, CHP onun yerine basıyor, biri ayağını kaldırıyor biri aynı yere basıyor. Mecliste de bunu yaptılar. Belli ki sokakta da ‘hayırcılar’ korosuna katılacaklar. Peki ey CHP, ey Atatürk’ün partisi, ey milli şef İnönü’nün partisi, ne hallere düştün. Ülkeyi bölenlerle kol kola girmek yakışır mı Atatürk’ün partisine? Millet her şeyi görüyor” dedi.

‘Şike’ ve ‘Odatv’ davalarının hakimi Mehmet Ekinci Yalova’da bulundu, gözaltında

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aranan ‘Futbolda şike’ ve ‘Odatv’ davalarının eski hakimi Mehmet Ekinci, Yalova’da gizlendiği evde yakalandı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde görülen FETÖ/PDY ile bağlantılı Selam Tevhid kumpası davası kapsamında firari olarak aranan Mehmet Ekinci, Yalova polisinin düzenlediği operasyonda yakalanarak gözaltına alındı.

Mehmet Ekinci Yalova’da kayınpederinin evinde yakalandı. Ekinci bir anda karşısında polisleri görünce, “Ben hakimim avukatımı istiyorum” dedi. Gözaltına alınan Ekinci’nin saklandığı evde bulunan bilgisayarına el konuldu.

‘Futbolda şike’ ve ‘Odatv’ davalarının eski hakimi Mehmet Ekinci, gözaltına alındıktan sonra Yalova Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Arkadaşları ile, yakınlarının üzerine kayıtlı olan telefonlar aracılığıyla konuştuğu tespit edilen Ekinci’nin ifadesinden sonra kendisine yardım ve yataklık ettiği öne sürülen bazı kişilerin de gözaltına alınabileceği aktarılıyor.

Yalova Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı yazılı açıklamada, “Aranan Mehmet Ekinci’nin yakalanması için özel ekip oluşturduk. Kendisinin tanınmamak için sürekli kılık değiştirdiğini tespit ettik” denildi.

Erdoğan, Şehircilik Şûrası’nda konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şehircilik Şurası’ndaki konuşmasında, “Kot, denilen bir olay var. Bununla ne yazık ki müteahhitler, acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyor. Meyilli bir arazide beyefendi, inşaatı en yüksek noktadan alıyor. Kazanmak istiyorum, derken şehre ihanet ediyorsun. Eğer medeni olacaksak böyle olacağız. Aksi takdirde olamayız” dedi.

Şehircilikte dikey mimariden değil, yatay mimariden yana olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Maalesef 1940’lardan itibaren çarpık yapılaşmanın diğer adıyla gecekondulaşmanın yanında aynı kötü, kişiliksiz, çirkin projenin yüzlerce, binlerce uygulaması olan apartmanlar, siteler ortaya çıkmıştır. İmkanların kısıtlı olduğu, insanların sadece başlarını sokacak bir ev haliyle yöneldiği bir yapılaşma tarzı artık son bulmalıdır, diye düşünüyorum. Bu şurada bunun üzerine ısrarla durulmalıdır. Ben dikey mimariden yana değilim. Ben yatay mimariden yanayım. İnsan, topraktan uzak değil; toprağa yakın olarak yaşamalıdır. Böyle düşünüyorum. Bugünün Türkiye’si, böyle bir çirkinliği, böyle bir nobranlığı asla hak etmiyor. Dikey mimarinin altında yatan gerçek, az topraktan çok büyük para kazanmak” dedi.

‘Arkadaşlarımızın aracına ateş açıldı’

Maltepe’de CHP Gençlik kolları üyesi M.D kimliği belirsiz kişi yada kişilerce silahlı saldırıya uğradı. Hastaneye kaldırılan M.D’nin hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi. CHP milletvekilleri olayla ilgili hastanede bir açıklama yaptı.

Saldırıyı duyuran CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş yaşanan olayla ilgili hastane önünde bir açıklama yaptı. Yarkadaş “Referandum süreciyle birlikte provokasyonlarda da artış gözlendi. Dün gece CHP Gençlik Kolları üyesi arkadaşlarımız saat 23.30 sularında afişlerini astıktan sonra evlerine döndüler. Arkadaşlarımızın afişlerini asmasının ardından Zümrütevler’de ara sokaklarında dolaşan ve kim oldukları bilinmeyen 2-3 kişi adeta sürek avına çıktı. Sokaklarda arkadaşlarımızın eşkalini tarif ederek arkadaşlarımızı arkadaşlarımızı aramaya başladılar. Saat 01.00 sularında yaralanan arkadaşımızın aracına da ateş açıldı. Arkadaşımız iki yerinden yaralandı. Ameliyat edildikten sonra şu anda sağlığının iyi olduğunu öğrendik. Dikkat çekmek istediğimiz husus şudur. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş dün ‘İsteyen istediği çalışmayı yapacak. Bu çalışmaların yapılmasındaki güvence bizi demişti. Numan Kurtulmuş’un sözlerinin üzerinden 24 saat dahi geçmeden bir arkadaşımız aracında silahlı saldırıya uğradı. Bu saldırıların arkasındakini bulmak hükümetin siyasi namus meselesidir” diye konuştu.

AKP Binası ve Emniyet’e saldırıdan gözaltına alınan kişi tutuklandı

AKP İstanbul İl Binası ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne lav silahlarıyla düzenlenen saldırılarla ilgili DHKP-C üyesi Şerif Turunç, geçtiğimiz pazar günü Tekirdağ’da yakalanarak gözaltına alınmıştı. Vatan Caddesi’ndeki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirilerek sorguya alınan Turunç’un bugün işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Şerif Turunç çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Nobel ödüllü yazarlardan Türkiye’deki tutuklu yazarlara dayanışma mesajı

Aralarında Nobel ödülü sahibi isimlerin de bulunduğu yazarlar, Türkiye’deki tutuklu yazarlara destek olmak için bir dayanışma mesajı yayımladı.

Elfriede Jelinek ve J.M. Coetzee’ın dahil olduğu gibi yazarlar, gönderdikleri dayanışma mesajında, “İnsan haklarınız ihlal edildiği sürece sessiz kalmayacağız” ifadesini kullandı.

Yazarlar, Türkiye’de ifade özgürlüğü üzerinde ‘ağır bir baskı uygulandığını’ belirtti.

Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştiren Uluslararası Yazarlar Birliği PEN’in heyeti ise ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki yazarların misilleme korkusu yaşamadan konuşabilmeleri, eleştirebilmeleri ve protesto edebilmeleri gerekir” dedi.

PEN İngiltere ve Uluslararası PEN de İngiltere Başbakanı Theresa May’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Cumartesi günü yapacağı görüşmede Türkiye’de ifade özgürlüğü konusunu ele alması çağrısında bulundu.

Rusya: Cenevre’deki Suriye görüşmeleri Şubat sonuna ertelendi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cenevre’de 8 Şubat’ta Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde yapılması planlanan barış görüşmelerinin ay sonuna ertelendiğini açıkladı.

Suriye muhalefetinin bazı temsilcileriyle, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan görüşmelerin ele alındığı toplantının ardından konuşan Lavrov, “8 Şubat tarihi gelecek ayın sonuna ertelendi” dedi. Lavrov kararın gerekçesini ise açıklamadı.

Astana’daki görüşmelerden memnun olduklarını belirten Lavrov, Suriye için önerdikleri yeni anayasa taslağını da taraflara ilettiklerini söyledi.

Fransa’da ‘inkar yasası’ ikinci kez iptal edildi

Fransa Anayasa Mahkemesi, ‘Ermeni Soykırımı’nın inkarına ceza öngören yasayı dün ikinci kez iptal etti.

Mahkeme’nin kararında “bazı suçların reddinin suç sayılmasına” ilişkin yasanın ilgili hükmünün iptal edildiği belirtildi. Bu karar, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını da kapsıyor.

Fransa Senatosu Ekim 2016’da, iddiaları inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısını kabul etmişti.

Mahkeme kararında “Yasa ifade özgürlüğünün uygulanmasına gereksiz ve orantısız bir saldırıdır, dolayısıyla da Anayasa’ya aykırıdır” ifadeleri kullanıldı.

Yasanın Ulusal Meclis ve Senato’dan geçmesinin ardından ilgili madde bir anayasa hukukçusu ve Türk derneklerinin başvurusuyla nihai karar merci olan Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüştü.

Atiba ve Ömer’den kötü haber

Bu sabahki antrenmanda sakatlanan Kanadalı oyuncunun yanı sıra kupadaki Kayserispor maçında sakatlanan Ömer Şişmanoğlu Konyaspor’a karşı forma giyemeyecek. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus