TÜRKİYE

25 Ocak 2017 Çarşamba akşam özeti

25 Ocak 2017 Çarşamba günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Başbakan Yıldırım: YSK bu hafta içerisinde referandum tarihini açıklar

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım partisinin genel merkezinde düzenlenen AKP 115. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Başbakan Binali Yıldırım, “Bu anayasa değişikliği, muhtemelen Nisan ayının ilk yarısında, 20’sine kadar uygun bir tarihte yapılacak. Zannediyorum bu hafta içerisinde de kesin tarih açıklanmış olur. Bu tabii Yüksek Seçim Kurulunun vereceği bir karar” dedi.

Aylin Nazlıaka, Gökçen Enç hakkında suç duyurusunda bulundu

Anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında kendisini Meclis kürsüsündeki mikrofona kelepçeleyen bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, AK Partili Gökçen Erdoğan Enç ve İlknur İnceöz hakkında kelepçeyi açmaya çalışırken kendisini darp ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

HDP’li Baydemir ve Yıldırım gözaltına alındı, serbest bırakıldı

HDP Grup Başkanvekili ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ile Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, KCK davasının duruşması için geldikleri Diyarbakır Adliyesi’nde gözaltına alındı.

KCK davasının duruşması için geldikleri Diyarbakır Adliyesi’nde gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ile Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Bugün duruşması yapılan KCK ana davasının sanıkları arasında bulunan HDP’li Ahmet Yıldırım ile Osman Baydemir milletvekili oldukları için dosyaları ayrılmıştı. Baydemir ve Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 8 milletvekili için mahkeme zorla getirilme kararı vermişti.

CHP’li Böke: AKP’nin vatandaşı terörle tehdit etmek gibi bir alışkanlığı var

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke MYK toplantısı sonrası gündemi değerlendirdi. Selin Sayek Böke, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un ‘suikastler canlı bombalar devam edebilir referandumdan evet çıktıktan sonra terörün sesi kısılır’ sözlerine ilişkin,” Bu cümle kendi başına bir tehdittir çünkü, Evet derseniz başkanlık rejimini getirirseniz terör bitecek ama hayır derseniz terör sürecek demektir. Bu AKP’nin ne ilk itirafı neden ilk tehdidi maalesef. AKP’nin vatandaşı terörle tehdit etmek gibi bir alışkanlığı var” ifadelerini kullandı.

Gültan Kışanak: Hakkımda karar verilmeden cezaevinde bana oda ayrılmış

Tutuklandıktan sonra görevden alınan Diyarbakır eski Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak yargılandığı davanın duruşmasında verdiği ifadede, cezaevinde 3 aydan bu yana bir odada tek başına tutulduğunu söyledi. Kışanak, “Buraya geldiğimde yetkililer bir gün önceden odanın hazırlandığını söyledi. Daha hakkımda karar verilmeden cezaevinde oda hazırlanmış. Ağrlaştırılmış müebbet hapis cezası alan kişiler bile ortak havalandırmaya çıkıyorlar. Ben ortak havalandırmaya bile çıkamıyorum” dedi. Mahkeme, Kışanak ve Tuncel’in tahliye taleplerini redderek tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye basın özgürlüğü eleştirisi

Avrupa Konseyi, başta Türkiye ve Rusya olmak üzere bölge genelinde gazetecilere yönelik şiddet olaylarındaki artıştan kaygı duyduğunu bildirdi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) Salı günü Strasbourg’da yaptığı toplantıda kabul edilen kararda, Ocak 2015’ten bu yana üye devletlerde 16 gazetecinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekilerek, “Avrupa’da basın özgürlüğüne yönelik ciddi tehdit oluşturan çok sayıdaki vaka” kınandı.

AKPM, “Türkiye’de basın ve gazetecilerin içinde bulunduğu dramatik durumdan dolayı” özellikle endişe duyduğunu belirtti.

Kararda, Türkiye hükümetine “terör eylemlerine faal olarak katılmakla suçlanan tüm gazetecilerin serbest bırakılması” ve medya kuruluşlarının kapatılması ve yazar ile basın mensuplarının tutuklanmasına olanak tanıyan “olağanüstü hal döneminde çıkartılan kanun hükmünde kararnamelerin gözden geçirilmesi” çağrısı yapıldı.

FT: Örtülü faiz artırımı TCMB’nin bağımsızlığını sorgulatıyor

Financial Times (FT)gazetesi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) örtülü faiz artırımına giderken, gösterge faizini değiştirmemesinin bağımsızlığıyla ilgili kaygıları artıracağı yorumunu yaptı.

Gazetenin Çarşamba günkü sayısında yer alan haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomideki yavaşlamadan dolayı sık sık yüksek faiz oranlarını sorumlu gösterdiğine dikkat çekildi.

FT, TCMB’nin Salı günkü toplantısında liradaki değer kaybından dolayı faiz artırımına gitmesinin beklendiğini ancak sürpriz bir karar imza atarak, politika faizini sabit tutarak diğer oranları yükselttiğini belirtti.

Kararı FT’ye değerlendiren Rabobank’ın Gelişmekte olan Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, Merkez Bankası’nın piyasanın öngördüğünün de üzerinde bir faiz artışına gitmesinin beklendiğini ancak bunun yerine getirilmediğini vurguladı.

Matys, “Bu nedenle, Merkez Bankası’nın önümüzdeki haftalarda lira üzerindeki satış baskısının devam etmesi halinde olağanüstü bir toplantıya giderek, faizlerde ciddi bir artış yapacağı yönündeki düşüncemizi koruyoruz” dedi.

Datça’da deprem korkuttu

Muğla’nın Datça İlçesi’nde saat 04.19’da 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı, Datça ve çevre ilçelerden de hissedildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin merkez üssünü Datça İlçesi’ne bağlı Kızlan Köyü olarak açıkladı. Yerin 7.9 kilometre derinliğinde meydana geldiği bildirilen 4.2 büyüklüğündeki deprem, Datça ve çevre ilçelerden de hissedildi.

Depremde, can ve mal kaybı yaşanmazken deprem korkuya neden oldu.

İntihar eden kişiye ‘atla’ diyen 2 kadının davası görülüyor

İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü’nde intihar amacıyla gelen kişiye “atla” diye bağırarak “intihara yönlendirme” suçunu işledikleri iddia edilen H.U. ve M. Ö.’nün 10’ar yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Duruşmada, yaklaşık 10 yıldır köprüdeki intihar vakalarında atlama girişiminde bulunanlarla birebir görüşen müzakereci polis tanık olarak dinlendi. Tanık polis, sanıkların “Atla” diyerek küfür ettiklerini belirterek “İlk defa müzakare yapmama rağmen intihar etmeyle sonuçlanan bir olay gerçekleşmiştir. 450’ye yakın intihar etme vakasıyla karşılaştım” dedi.

Tanık polis ayrıca karakolda sanıklardan H.U’nun “Bir boşboğazlık yaptık. Niye işlem yapıyorsunuz?” dediğini söyledi. “Hangi sanığın ‘atla’ diye bağırdığını gördüğü” yönündeki soruya da polis Aydın Alişan, “Her iki sanığın da sözleri söylediğini net olarak tespit ettim” diye cevapladı. Daha sonra tanık olarak dinlenen bir başka polis ise kendisinin trafiğin akışını sağladığını, sanıkların sözlerini duymadığını belirtti.

Sanıklardan M.Ö’nün avukatı, Beyoğlu’nda gerçekleşen bir intihar teşebbüsünde kalabalığın “Atla” demesine rağmen şahsın atlamadığını belirterek her intihar teşebbüsünde “atla” denilince atlanmadığına bu olayın örnek olduğunu, burada da şahsın atlayabileceği ihtimalinin gözetilmesi gerektiğini ifade etti. Sanıklardan H.U’nun avukatı da müzükereci tanık polisin tüm görüşmelerde başarılı olduğu iddiasının resmi kayıtlar istenerek tespit edilmesini istedi.

Şikayetçi avukatı ise “İntihar eden şahıs bugüne kadar ruhsal hastalık nedeniyle herhangi bir tedavi görmemiştir” diyerek sanıkların tutuklanmasını talep etti. Mahkeme, sanıkların tutuklanması talebini ve tanık polisin görüşmelerine yönelik tespit talebini reddetti. Duruşma tanıkların dinlenmesi için ertelendi.

TEKB Genel Başkanı Turunç’tan gereksiz antibiyotik kullanımının önlenmesi açıklaması

Tüm Eczacı Birlikleri Kooperatifi (TEKB) Genel Başkanı Mustafa Turunç, Sağlık Bakanlığı’nın gereksiz antibiyotik kullanımını önüne geçmek için başlattığı kampanyayı değerlendirerek, “Özellikle Aile Sağlığı Merkezleri’nde ve yoğun hastanelerimizde vatandaşlara üç dakikanın zor ayrıldığı bir muayene sürecinde 5 dakikalık bir testin yapılabilmesi için hekimlerimizin hasta ile olan münasebetinin dakikalarının fazlalaşması gerekiyor” dedi.

Mustafa Turunç, Sağlık Bakanlığı’nın mücadelesini doğru bulunduğunu ve desteklediğini belirterek, “Antibiyotiklerin doğru kullanılması konusunda bu bir aşamadır. Bir beta testinden bahsediliyor. Bu bir ayraç olayı. Bu testin de 5 dakika içinde yapılabileceği söyleniyor. Bu test sayesinde eğer vatandaşlarımızın virütik bir rahatsızlığı varsa boşu boşuna antibiyotik yazımını önleyecektir. Yararlı bir uygulama ancak bunun devamının da gelmesi gerekiyor. Eğer bir bakteri nedeniyle rahatsızlığı varsa bir kişinin o bakteriye uygun antibiyotiğin hangisinin kullanılması gerektiği noktasında da yeni bir ayraca ihtiyaç var. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok, antibiyogram testidir. En doğrusu bu testle beraber, bunun sonucunda eğer antibiyotik gerekiyorsa antibiyogram testinin yapılarak, ihtiyaç duyulan antibiyotiğin verilmesi son derece doğru bir uygulama olarak düşünülebilir” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Kolombiya’da FARC gerillalarını ziyaret etti

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Kolombiya’nın en büyük gerilla örgütü FARC’ı ülkenin batısındaki bir kampta ziyaret etti.

Marksist gerilla örgütü FARC’ı (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) ziyareti sırasında Hollande’a Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos da eşlik etti.

Hollande gerilla örgütüne mayın temizleme ve kayıpların bulunması konusunda yardım teklif etti.

Kolombiya, Kasım ayında ülkede 50 yıldan fazla süredir devam eden savaşı bitirmek için barış anlaşması imzalamıştı.

Ziyareti sırasında barış anlaşması için desteğini ifade eden Hollande, anlaşmanın dünya çapındaki çatışmaları bitirmek için bir model oluşturduğunu söyledi. (ZETE, Ajanslar)

DİĞER HABERLER

Aziz Yıldırım: Basına yansımamış bir isimle temastayız

Kızına göre Michael Jackson öldürüldü

İstanbul’da Birinci Köprü’ye de serbest geçiş sistemi geliyor

Beklenen kar yağışı nedeniyle uçuşlarda kısıtlamaya gidiliyor

Haliç – Kemerburgaz dekovil hattı ihalesi ertelendi

Demba Ba’nın sağlık raporu ‘temiz’

blog comments powered by Disqus