TÜRKİYE

24 Ocak 2017 Salı akşam özeti

24 Ocak 2017 Salı günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Bozdağ’dan Anayasa Mahkemesi açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NTV’de canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bozdağ, Anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini açıklayan CHP’ye tepki gösterdi.

Bozdağ, “CHP bu anayasa değişikliğine itirazını rejim değişikliği üzerine oturtuyor bunu Anayasa Mahkemesi’ne de bu açıdan da taşıyacağını ifade ediyor. İlk dört maddeyi değiştirdiğini ifade ediyor. Şunu çok açık söylemek de fayda görüyorum. Bu kocaman bir yalan, bir görüşten öte bilerek ve isteyerek yapılan büyük bir çarpıtma olduğunu ifade etmekte fayda görüyorum. Çünkü mevcut değişiklik teklifi devletin yönetim şekli olan Cumhuriyeti değiştirmiyor” dedi.

Bozdağ, “Şu anda hiç kimse Cumhuriyetin niteliklerinde doğrudan yada dolaylı bir değişiklik olduğunu iddia edemez, objektif kimse iddia edemez ama taraf olmuş kişi bunun aksini iddia edebilir. Aksine bu teklif Cumhuriyetin niteliklerinden olan demokratik devlet niteliğini hukuk devleti niteliğini güçlendirmektedir” diye konuştu.

Bozdağ, “Türkiye’nin bu Anayasa değişikliği ile rejimi kesinlikle değişmemekte sadece hükümet sistemine dair bir değişiklik öngörülüyor. CHP Anayasa Mahkemesi’ne bu meseleyi götürmek istiyor, götüreceği zaman elinde dayanak olması lazım, rejimle ilgili iddiaların dayanak oluşturmayacağını kendisi bizden çok çok daha iyi biliyor. Ama bunu halka dönük propagandada kullanmak için köpürtüyor ve Anayasa Mahkemesine taşıyor” dedi.

Bozdağ, “Oyların kullanış şekline ilişkin ise CHP şekil yönüyle bir denetim malzemesi üretmeye çalıştı. Değişikliğin gerek tümünün oylanması gerek maddelerin oylanması, gerek birinci tur oylamalar, gerekse ikinci tur oylamaların tamamı gizlilik kuralına uygun bir biçimde yapılmıştır. Ancak CHP Anayasa Mahkemesi’ne açacağı davaya sahte delil üretmek maksadıyla daha ilk günden başlayarak oylamalar gizliliğe riayet edilmeyerek yapılıyor diye itirazlarda bulunmuştur. Oylamalar gizli yapılmıştır. CHP Anayasa Mahkemesi’ne sahte delil üretmek için büyük bir çaba sarf etmiştir ama bu çaba boşa bir çabadır çünkü Anayasa Mahkemesi zaten oylamanın gizliliğini kendisi de tescil edecektir, CHP’nin yaptığı bu kamera kayıtlarının tamamı esasında hukuka aykırıdır ama öte yandan da oylamanın gizliliği gösteren bir yönü vardır. O yüzden Anayasa Mahkemesi’nden bu yönde bir olumsuzluk çıkacağı kanaatinde değilim. Bu iddiadan öteye geçmeyen CHP’nin delil üretme gayretinden başka bir şey değildir” dedi.

Hükümet Sözcüsü: Referandumdan ‘evet’ çıktıktan sonra terörün sesi kısılır

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Suikastlar, canlı bombalar devam edebilir. Arkasındaki güçlerle Türkiye’nin güçlü bir şekilde yoluna devam etmesini engellemek istiyorlar” dedi. Kurtulmuş, “Her türlü tedbirlerimizi alıyoruz, referandumda evet oyundan sonra bu terör örgütlerinin hiçbir sesi çıkmayacak hale gelirler. Çok titiz çalışmalar yürütülüyor. Bu terör örgütlerinin referandumdan sonra sesleri solukları iyice kısılacaktır” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’ndan Kurtulmuş’a yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “Referandumdan ‘Evet’ çıkarsa terörün sesi kesilir” açıklamasını “Bu, ‘Şu anda terörü biz destekliyoruz’un itirafıdır. Eğer gerçekten olay böyleyse bugünkü terörün kaynağı bu hükümettir. Numan Kurtulmuş gibi birisinin kalkıp, bu itirafı 80 milyonun önünde yapmış olması son derece hazindir, son derece utanç vericidir” şeklinde değerlendirdi.

Kurtulmuş: Kılıçdaroğlu, bugünkü söylediklerini anlamışsa vay ana muhalefetin haline

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine yönelik sözlerine Twitter’dan “Eğer sözlerimden Sayın Kılıçdaroğlu, bugünkü söylediklerini anlamışsa vay ana muhalefetin haline” şeklinde açıklama yaparak cevap verdi.

Gaffar Okkan ve silah arkadaşları anıldı

Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okan ile 5 silah arkadaşının saldırı sonucu öldürülmelerinin 16’ncı yıldönümde düzenlenen törenle anıldı. Anma töreninde konuşan Diyarbakır Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Okkan’ın yolunda gideceklerin söyledi.

Kılıçdaroğlu’ndan Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24’üncü ölüm yıl dönümlerinde, Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan için anma mesajı yayımladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, “Cesur bir gazeteci, büyük bir aydın, çok değerli bir insandı. Haince katledilişinin 24. yılında Uğur Mumcu’yu saygı ve özlemle anıyorum. Mesleğini büyük özveriyle yaparak halkın sevgisini kazanan ve 16 yıl önce alçak bir saldırıda şehit düşen Gaffar Okkan’ı saygıyla anıyorum” dedi.

İtalya’da Bilal Erdoğan hakkındaki ‘kara para aklama’ soruşturması kapatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan hakkında İtalya’nın Bologna kentinde “kara para aklama” suçlamasıyla açılan soruşturma kapatıldı.

İtalyan Ansa ajansının haberine göre, müşteki Hakan Uzan’ın soruşturmada ifade vermeyi reddetmesi üzerine savcılık soruşturmada takipsizlik kararı verilmesi talebini yineledi. Ön soruşturma hakimi de, soruşturmanın rafa kaldırılması talebini kabul etti.

İstanbul’a yeniden kar geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye’sine bağlı Afet Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü (AKOM) meteorolojiden alınan ihbar doğrultusunda alarma geçti. İBB AKOM yarın 13:00’ten itibaren 7 bin personel ve bin 347 aracın görev alacağı tüm birimleri ile görevde olacak. Yarın akşam saatlerinde başlayacağı tahmin edilen kar yağışı gece de etkisini sürdürecek. İstanbul’da kar yağışının bu kez 20-25 cm’yi bulması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da görülen kar yağışında yaşananların tekrarlanmaması için İBB’ye bağlı ekipler özellikle Mahmutbey bölgesinde Karayolları ekiplerine yardımcı olacak. İtfaiye, yol bakım, atık müdürlüğü gibi birimler de teyakkuzda olacak.

Astana bildirisi: Suriye’de ateşkesi izlemek için üçlü mekanizma kuruldu

Kazakistan’ın başkenti Astana’da iki gündür yürütülen barış görüşmelerinin sonuç bildirisinde, Suriye’de ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Rusya, Türkiye ve İran’dan oluşan üçlü bir mekanizmanın kurulduğu açıklandı.

Salı günü Astana’da yapılan ortak basın açıklamasında tarafların, “Ateşkese tam uyumu sağlamak ve izlemek, bölgedeki ateşkese yönelik herhangi bir provokasyonu engellemek ve tüm yönleriyle ateşkesin nasıl sağlanacağını belirlemek” konusunda anlaştıkları belirtildi.

Bildiri metnine göre Astana’da taraf ülkeler “BM Güvenlik Konseyi’nin kabul ettiği şekilde, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin çok etnikli, çok dinli, mezhepçi olmayan ve demokratik bir devlet olarak egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılıklarını yinelediler”.

Metinde, taraflardan IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) ve El Nusra ile ortak mücadele konusundaki kararlı tutumlarını sürdürmeleri ve bu grupları, “diğer silahlı muhalif gruplardan ayırmaları” istendi.

Bildiride, Türkiye, Rusya ve İran, İsviçre’nin başkenti Cenevre’de 8 Şubat’ta yapılacak müzakerelere silahlı muhalif grupların da katılması yönündeki talebe olumlu baktıkları kaydedildi.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu delegasyon Astana’da açıklanan nihai bildiriden memnun olmadıklarını söyledi. Muhaliflerin delegasyonun lideri Muhammed Alluş, bildiriye dair bazı çekinceleri olduğunu söyledi.
Alluş, düzenlediği basın açıklamasında, İran’ın Suriye’nin geleceğinde söz sahibi olmasını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Suriye’nin BM Daimi Büyükelçisi Beşar Caferi ise İran’ın bu görüşmelerde olumlu rol oynadığını söyledi. Caferi, İran’ın diğer garantör ülkelerle aynı konumda olduğunu belirtti.

İngiltere Başbakanı May Türkiye’ye geliyor

İngiltere Başbakanı Theresa May Cumartesi günü Türkiye’yi ziyaret edecek. Theresa May, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelecek.

May Cuma günü Washington’da ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin hemen ardından Türkiye’ye geçecek. İngiltere Başbakanı olarak ilk kez Türkiye’yi ziyaret edecek olan May, ülkesini Avrupa Birliği’nden (AB) çıkarmaya hazırlanıyor.

Kadınlar protesto etti, Polanski jüri başkanlığından çekildi

Polonya asıllı Fransız yönetmen Roman Polanski, kadınların tepkisi üzerine, “Fransa’nın Oscar’ı” kabul edilen Cesar ödüllerinde jüri başkanlığından çekildi.

İnternette Polanski’nin jüri başkanlığını protesto için başlatılan imza kampanyasına 61.000 kişi destek verdi. 1977’de Los Angeles’ta 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüzle suçlananan 83 yaşındaki Polanski için ABD’de tutuklama kararı var.

Avukatı Herve Temime, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, Polanski’nin, “yersiz bir tartışma” nedeniyle jüriye başkanlık etmeyeceğini söyledi. Temime, tepkilerin Polanski’yi “derinden sarstığını” belirtti, “Cesar ödüllerinin jüri başkanlığına kimin atandığı yerine sinemaya odaklanması gerekiyor. Polanski, Cesar ödüllerine halel gelmemesi için başkanlık teklifini geri çevirdi” dedi.

Trabzonspor, Rodallega’yı resmen açıkladı

Trabzonspor Kulübü, forvet oyuncusu Hugo Rodallega’nın transferi konusunda Akhisar Belediyespor ve futbolcuyla görüşmelere başlandığını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş.’den konuyla ilgili olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen yazıda, “Profesyonel futbolcu Hugo Rodallega Martinez’ in kulübümüze transferi konusunda, Akhisar Belediye Gençlik ve Spor Kulübü ve futbolcu ile görüşmelere başlanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Caner Erkin sahalara dönüyor

Beşiktaş’ta Caner Erkin sevinci yaşanıyor. 24 Ekim 2016’da oynanan Antalyaspor maçında sakatlanan ve aşil tendonları kopan Caner Erkin saha antrenmanlarına başladı.

Ameliyat sonrası normal tedavi süresi 6 ay olan sakatlığını beklenenden daha kısa sürede atlatmaya başlayan Caner Erkin’in ligin son 6-7 maçına yetişmesi bekleniyor.

Kendini oldukça iyi hisseden Caner’in şimdilik koşular yaptığı ve bir kaç hafta sonra top çalışmalarına da başlayacağı öğrenildi.

Gaziantepspor’da İbrahim Üzülmez ayrıldı

Gaziantepspor’da, 42 gün önce göreve getirilen teknik direktörü İbrahim Üzülmez’le yolunu ayırdı.

Gaziantepspor’da, geçen 12 Aralık günü İsmail Kartal’ın yerine teknik direktörlüğü getirilen İbrahim Üzülmez, takımın başında çıktığı 3 lig maçından mağlubiyetle ayrıldı. Ligde 11 puanla son sırada bulunan Gaziantepspor yönetiminin Üzülmez’in ardından takımın başına getireceği yeni teknik direktör arayışına başladığı bildirildi.

Demba Ba ve Ersan Gülüm 6 aylığına kiralanıyor

Siyah-beyazlılar transferin bitmesine sayılı günler kala Demba Ba ve Ersan Gülüm’ü kadrosuna kattı.

Çin’de oynayan her iki futbolcunun da tekrar Beşiktaş’ta oynama isteği üzerine harekete geçen Yönetim, eski stoperi Ersan Gülüm’ü 6 ay kiralarken, eski golcüsü Demba Ba’nın da sağlık raporlarını incelemeye aldı.

Raporların incelenip sonra sağlık kurulunun onay vermesi halinde Senegalli ile de 6 aylık imza atılacak.

Her iki futbolcunun da bir kaç gün içinde Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Demba Ba’da da sorun çıkmazsa Siyah-Beyazlılar bu iki oyuncu ile ara transfer dönemini kapatacak.

PFDK’dan Fenerbahçe’ye 100.000 TL ceza

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun bugün yaptığı toplantıda aldığı kararlar şöyle:

1- FENERBAHÇE A.Ş.’nin, 15.01.2017 tarihinde oynanan FENERBAHÇE A.Ş. – ADANASPOR A.Ş. Spor Toto Süper Lig Turgay Şeren Sezonu müsabakasında, belgelerin haksız kullanılmasından dolayı takdiren 100.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,
2- FENERBAHÇE A.Ş.’nin, 18.01.2017 tarihinde oynanan GENÇLERBİRLİĞİ – FENERBAHÇE A.Ş. Ziraat Türkiye Kupası müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve bu eylemin aynı sezon içinde kupa kategorisinde misafir kulüp olduğu müsabakada ilk kez gerçekleştirilmesinden dolayı İHTAR CEZASI ile cezalandırılmasına,
3- BEŞİKTAŞ A.Ş.’nin, 19.01.2017 tarihinde oynanan BEŞİKTAŞ A.Ş. – DARICA GENÇLERBİRLİĞİ Ziraat Türkiye Kupası müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve bu eylemin aynı sezon içinde kupa kategorisinde ev sahibi kulüp olduğu müsabakada ilk kez gerçekleştirilmesinden dolayı İHTAR CEZASI ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. (ZETE, Ajanslar)

DİĞER HABERLER

2016 yılı konut satış verileri açıklandı

Kaya Göre, Avustralya Açık’ta genç çiftlerde çeyrek finale çıktı

Başbakan, ‘Cazibe Merkezleri Programı’ kapsamında destekleri açıkladı

Merkez Bankası’ndan faiz kararı

Galatasaray’da Chedjou’ya af çıktı

Tahkim kararı sonrası doğalgaz fiyatında İran’dan Türkiye’ye indirim

89. Oscar Ödülleri’nin adayları açıklandı, ‘La La Land’ 14 dalda aday

blog comments powered by Disqus