TÜRKİYE

20 Ocak 2017 Cuma akşam özeti

20 Ocak 2017 Cuma günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Muammer Güler Hrant Dink davasında tanık olarak dinlenecek

Hrant Dink cinayeti davasında mahkeme, aralarında eski İçişleri Bakanı ve dönemin İsanbul Valisi Muammer Güler’in de aralarında bulunduğu 51 kişinin tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin görülen davada aralarında eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Emniyet Müdürleri Hanefi Avcı, Emin Arslan, Bülent Köksal, Recep Güven, Selim Kutkan ile azeteci Nedim Şener’in de olduğu 51 kişinin tanık olarak dinlenmesi kararlaştırıldı. Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek’in tahliye talebi reddedilerek, soruşturmanın genişletilmesine ilişkin gelecek celse karar verileceği belirtildi. Duruşma 6 Şubat 2017 tarihine ertelendi.

Adana’da darbeci 5 eski subay ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında dönemin İl Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Halil Çelik, Çukurova İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Binbaşı Hüseyin Yalçınkaya, darbe girişimi gecesi nöbetçi olan İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli Binbaşı Osman Tunahan Berk, Adana İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Atilla Demir ile Üsteğmen Hasan Şahna tutuklandı.

Darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla tutuklanan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilen İl Jandarma Bölge Komutanlığı’nda görevli bu 5 eski subay ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Trump, ABD Başkanlık görevini devralıyor

ABD’nin 45. başkanı seçilen Donald Trump bugün yemin ederek göreve başlayacak. Trump yemin töreni öncesi yaptığı konuşmada, “ABD’yi birleştirme” sözü verdi.

Trump’un yemini törenine yüz binlerce destekçinin ve protestocunun gelmesi bekleniyor.

Milyarder işadamı Donald Trump, seçim zaferinin ardından bugün yemin ederek dört yıllık görev süresine başlayacak. İşte Trump’ın yemin töreninin programı:

Trump, Beyaz Saray’ın yanındaki St. John’s kilisesindeki ayine katılacak
Trump ve eşi Melania, Başkan Obama ve First Lady Michelle Obama’yla sabah kahvesi içecekler. Daha sonra çiftler, araç konvoyuyla TSİ 17:30’da, konserlerle başlayacak yemin törenine geçecekler.

TSİ 19:30’da ilk konuşmalar yapılacak ve Başkan Yardımıcısı Mike Pence yemin edecek.

Obama’nın görev süresi tam olarak yerel saatle öğlen, Türkiye saatiyle ise 20:00’de sona ermiş olacak. Trump’ın Obama’nın görev süresi dolmadan önce Yüksek Mahkeme Başkanı Roberts’ın düzenleyeceği törende yeminini etmiş olması gerekiyor. Trump daha sonra yemin töreni konuşmasını yapacak.

Türkiye saatiyle 23:00-01:00 arası Trump ve Pence 2,4 kilometre uzunluğundaki Pennsylvania Bulvarı’nda geçit töreni yapacak. Bulvarın Trump karşıtı ve yanlısı eylemcilerle çevrelenmesi bekleniyor.

TSİ 03:00-07:00 arasında Trump ve Pence, eşleriyle birlikte yemin töreni balosuna katılacak.

Ülkü Ocakları eski genel başkanlarından milletvekillerine ‘anayasa’ çağrısı

MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya ve Ülkü Ocakları eski genel başkanları, Meclis’te görüşülen anayasa değişiklik teklifiyle ilgili milletvekillerine çağrı yaparak, “Vicdanlarının ve hür iradelerinin sesine kulak vermelerini ve doğacak vebale ortak olmamalarını tavsiye ediyoruz. Mevcut anayasa değişikliğine tarihi, siyasi ve ahlaki gerekçelerle ‘Hayır’ diyerek, irade birliğimizi ve kararlılığımızı göstermek gayesiyle bu çağrıyı yapıyoruz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda ikinci tur oylaması yapılan anayasa değişikliği teklifine ilişkin MHP’li Atila Kaya ve Ülkü Ocakları eski genel başkanları İrfan Özcan, Müsavat Dervişoğlu, Alişan Satılmış, Suat Başaran, Azmi Karamahmutoğlu, Ulvi Batu, Mustafa Hakan Ünser, Servet Avcı ile Harun Öztürk ortak açıklama yaptı. Anayasa değişiklik teklifine yönelik eleştirilerde bulunulan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

“Ülkemiz dünyada örneği bulunmayan bir rejim değişikliğiyle karşı karşıyadır. ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ denilerek yumuşatılmaya çalışılan bu rejim değişikliğinin amacı doğrudan ‘Tek Adam’ yönetimidir. İktidar, başlangıçta parlamenter sistemdeki kuvvetler ayırımının yeterli olmadığı gerekçesiyle, sert kuvvetler ayrılığı prensibine dayanan ‘Başkanlık Sistemi’ni savunuyordu. Geldiğimiz noktada, iktidar kendi gerekçesini de yok sayarak, egemenliğin ‘Tek Adama’ devredildiği bir rejimi dayatmaktadır. Mevcut iktidar, başlangıçta Başkanlık, Yarı-Başkanlık veya Partili Cumhurbaşkanlığı sistemlerinden herhangi birine razı iken; yapılan düzenleme ile her üçündeki yönetim yetkilerinin tamamını talep etmekte ve her üçündeki denetim unsurlarını reddetmektedir.”

MHP İstanbul Milletvekili Kaya ve Ülkü Ocakları eski genel başkanları tarafından anayasa değişikliği teklifiyle ilgili milletvekillerine şu çağrı yapıldı: “Milliyetçiliği ayaklar altına almakla övünenlerin, kendi ideolojileri ve çıkarları doğrultusunda yeni bir rejim inşa etmelerine ‘Evet’ demeyeceğiz. Bizim milliyetçilik anlayışımız ‘Millet egemenliği’nin tek adam iktidarına indirgenmesine izin vermez. Bizim ülkücülük anlayışımız, bedeli insan hak ve hürriyetleri olan bir toplumsal düzenin kurulmasını gerektirir. Bu vesileyle başta Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilleri olmak üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletimizin temsilcisi olan vicdan sahibi milletvekillerine çağrı yapıyoruz: Yeni bir tarih yazılırken, adaletin, hürriyetin, demokrasinin darbe alacağı bu süreçte vicdanlarının ve hür iradelerinin sesine kulak vermelerini ve doğacak vebale ortak olmamalarını tavsiye ediyoruz. Türk milliyetçileri, milletimizin en karanlık günlerinde, büyük bedeller ödeyerek ülkesine ve devletine sahip çıkmışlardır. Bugün de aynı irade ve kararlılıkla bir ve beraber olmak, vatanımıza ve nesillerimize karşı reddedemeyeceğimiz borcumuzdur. Bu amaçla, mevcut anayasa değişikliğine tarihi, siyasi ve ahlaki gerekçelerle ‘Hayır’ diyerek, irade birliğimizi ve kararlılığımızı göstermek gayesiyle bu çağrıyı yapıyoruz.”

Başbakan Yıldırım: Devlet Bey, siyasi saikle hareket etmeyen bir zattır

Başbakan Yıldırım, Ankara’da cuma namazı sonrası, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. TBMM’deki anayasa görüşmelerinin ikinci turunda, dün akşam bazı kadın milletvekilleri arasında çıkan kavgayla ilgili görüşleri sorulan Yıldırım, “Anayasa değişikliğinin ikinci tur oylaması yapılıyor. Bugün tamamlamayı ümit ediyoruz, her şey yolunda giderse. Zaman zaman engellemeye yönelik faaliyetlere şahit oluyoruz. Demokratik sınırlar içerisinde yapılabilecek her türlü karşı duruş kabul edilebilir. Ancak milletin egemenliğinin kayıtsız şartsız olduğu Gazi Meclis’e yakışmayan davranışlar hem milletvekillerine hem milletimize haksızlıktır. Bu konuda milletvekillerimizin daha sakin bir hareket içerisinde olması arzumuzdur” diye konuştu.

‘Yeni sistemde MHP’li bakanlar da olabilir’ yönündeki sözlerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘Karanlıkta göz kırpmışlar, bizim haberimiz yok’ yanıtı sorulan Yıldırım, “Siyasi etik, siyasi rüşvet gibi kavramları kullananlar öyle zannediyorum ki Sayın Bahçeli’yi tanıyamamışlar. Devlet Bey, ilkeleri olan milletin menfaati konu olduğunda hiçbir siyasi saikle hareket etmeyen bir zattır. Kendisini bu şekilde tanıdım. Geçmiş yakın siyasi tarihimizde de önemli kriz anlarındaki duruşu bunun en güzel ispatıdır. Bunun dışında söylenen sözler, bu teklifin geçmemesi yönündeki anlamsız kampanyanın birer parçasıdır” dedi.

HDP’li vekil Başaran serbest bırakıldı

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında yürütülen soruşturma kapsamında  ‘terör örgütüne yardım ve yataklık’ suçlamasından yakalama kararı bulunan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Başaran, hakim karşısında, “Anayasa değişikliği görüşmelerinin yapıldığı bu aşamada bir milletvekili olarak hakkımda yakalama emri çıkartılarak ifademin alınmasını doğru bulmuyorum. Benim ve diğer milletvekillerinin dokunulmazlığı usulsüz olarak kaldırıldı. Hukuki olarak savunma yapmayı gerektirecek bir husus yoktur. İddiaların siyasi olduğu kanaatindeyim” dedi.

İfadesinin ardından avukatları, mahkemeye 4 sayfalık yazılı savunma vererek, Başaran’ın serbest bırakılmasını talep etti. HDP’li Başaran, mahkemece serbest bırakıldı.

“Dur-kalk”ta İstanbul dünya birincisi

Dünyanın 52 şehri arasında yapılan ‘Castrol Global Dur-Kalk Endeksi’ araştırmasına göre 2016 yılında İstanbul, ‘dur-kalk’ trafiğinde yıllık 32 bin 880 ortalamasıyla birinci oldu. İstanbul’u 32 bin 640 adetlik dur-kalk ortalamasıyla Cakarta ve 30 bin 480 ortalamasıyla da Mexico City takip etti. Araştırmaya göre, 52 şehrin yıllık ortalama dur-kalk sayısı ise yüzde 13 arttı.

Araştırmanın sonuçları Levent’te bir otelde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Dünya genelinde 52 şehrin incelendiği araştırmaya göre İstanbul, trafikte yıllık ortalama 32 bin 880 dur-kalk sayısıyla ilk sıraya yerleşti. İstanbul daha önce 2013 yılında sürücü başına yıllık 31 bin 200 adetlik dur-kalk ortalamasıyla birinci, 2014 yılında 32 bin 520 adetlik dur-kalk ortalamasıyla ikinci sırada yer almıştı.

Araştırmanın sonuçlarına göre İstanbul’u 32 bin 640 adetlik dur-kalk ortalamasıyla Cakarta ve 30 bin 480 adetlik dur-kalk ortalamasıyla Mexico City takip etti.

“Castrol Global Dur-Kalk Endeksi 2016” araştırmasında ilk 10 şehir şu şekilde sıralandı:

1- İstanbul: 32.880
2- Cakarta: 32.640
3- Mexico City: 30.480
4-Roma: 29.160
5-St. Petersburg :28.320
6-Bangkok: 27.960
7-Moskova: 27.960
8-Surabaya: 26.760
9-Manchester:26.040
10-Milano: 25.920

Mehmet Şimşek: Esad’ın müzakerelerden dışlanması artık gerçekçi değil

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Suriye’nin geleceğinin görüşüleceği müzakerelerden ülkenin Devlet Başkanı Beşar Esad’ı dışlamaya çalışmanın artık gerçekçi bir yaklaşım olmadığını söyledi.

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Şimşek, “Pragmatist olmalıyız. Gerçekçi olmalıyız. Sahadaki gerçekler fazlasıyla değişti. Türkiye artık Esadsız bir anlaşma için ısrar edemez. Gerçekçi değil” diye konuştu.

Bu ayın başlarında Hürriyet gazetesine bir röportaj veren hükümet sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da Suriye politikasında değişikliğe gidildiğini söylemiş ve “Baştan beri büyük yanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım… Şimdi bunları tamir ediyoruz, düzeltiyoruz” demişti. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus