TÜRKİYE

2 Şubat 2017 Perşembe akşam özeti

2 Şubat 2017 Perşembe günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Kurtulmuş: Bu millet referandumda ‘evet’ dediği zaman terörle mücadeleye de ‘evet’ demiş olacak

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, referandum öncesi ‘evet’ kampanyasına memleketi Ordu’dan başladı. Kurtulmuş, “CHP’li arkadaşlar da doğru anlasınlar; inşallah bu millet referandumda ‘evet’ dediği zaman terörle mücadeleye de ‘evet’ demiş olacak. Terörle mücadelede de çok ciddi bir şekilde kararlılığını ortaya koyacaktır” dedi.

Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan karayoluyla memleketi Ordu’nun Ünye İlçesi’ne gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, referandum öncesi ‘evet’ kampanyasının startını verdi. İlçede bir otelde düzenlenen AKP Genişletilmiş İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’na katılan Kurtulmuş, referandum oylamasında sandıktan büyük çoğunlukla ‘evet’ oyu çıkacağını ileri sürdü. Cumhurbaşkanlığı hükümet modeline doğru bir geçiş olduğunu ifade eden Kurtulmuş, CHP’yi de eleştirerek şunları söyledi:

“CHP’nin çokça gürültü çıkarttığı gibi yapılmak istenen bir rejim değişikliği değil, bir sistem değişikliğidir. Cumhurbaşkanlığı hükümet modeline doğru bir geçiştir. Rejim değişikliği deyince kusura bakmasınlar, yurttaşlık bilgisi birinci sınıf dersidir bu. Siyasal Bilgiler Fakültesi dersi falan da değildir. Bir ülkede rejimden bahsediyorsak soru şudur; egemenliği kim kullanacak? Egemenliğin kullanılma şekli nedir? Egemenliği eğer millet kullanacaksa bunun adı Cumhuriyettir. Egemenliği bir kişi kullanacaksa bunun adı monarşidir. Egemenliği bir sınıf kullanacaksa bunun adı oligarşidir. Bu devir geride kaldı, Türkiye 1923’te egemenliği millete vererek Cumhuriyet sistemini kurdu, Cumhuriyet rejimine geçti. Bu rejimin değiştirilmesiyle ilgili en ufak bir teklif söz konusu olmadığı gibi, en ufak bir şekilde bir ihsasta dahi bulunulmamıştır. Rejim tartışması geride kalmıştır. Ah, keşke CHP, şimdi rejime bu kadar sahip çıktığını söyleyen CHP, şu Cumhuriyet rejiminin adam gibi yürütülmesine vesile olsaydı da tek parti döneminden şimdiki CHP’ye gelene kadar olan bu süreçlerde Cumhuriyetin, demokrasiyle taçlanması için gayret sarfetseydi, bugün bunları söyleme hakkına sahip olsaydı.”

HDP Milletvekili Feleknas Uca hakkında zorla getirilme kararı verildi

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca hakkında çeşitli tarihlerde katıldığı 6 ayrı basın açıklaması, yürüyüş ve yaptığı konuşma nedeniyle ‘Terör örgütü üyeliği’ suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davaya başlandı. Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına, sanık Feleknas Uca katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Duruşmada söz hakkı alan Uca’nın avukatı Mehmet Emin Aktar, müvekkilinin yasama dokunulmazlığı olan bir milletvekili olduğunu, dokunulmazlığının anayasaya aykırı bir şekilde kaldırıldığını, parlamento çoğunluğunun anayasada tanınmamış bir yetkili kullanarak, anayasal bir hükmü askıya almak suretiyle, anayasayı ihlal ettiğini iddia etti. Müvekkilinin dokunulmazlığının usulüne uygun kaldırılmamısı nedeniyle hakkındaki yargılamanın durdurulmasını isteyen Aktar, “Müvekkilimiz rahatsız olduğu için duruşmaya gelemedi. Bir sonra celse hazır edeceğiz” dedi.

Daha sonra ara kararlarını açıklayan mahkeme, sanık avukatının yargılamanın durdurulması talebini reddetti. Sanık Feleknas Uca’nın mahkemeye zorla getirilmesi için yazı yazılmasına karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.

Kadir Güntepe ‘FETÖ’den tutuklandı

TOKAT Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’ (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltında bulunan Beytüşşebap eski Kaymakamı, Elazığ Valiliği Hukuk Müşaviri Kadir Güntepe tutuklanarak cezaevinde gönderildi.

Yunan askerinden paraşütlü atlayışla gövde gösterisi

Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Geiorge Papadakis’in talimatıyla, Yunan özel birliğindeki paraşütçülerin dün Kardak kayalıklarına yaklaşık iki mil uzaklıktaki Psemiros ile İstanköy (Kos) adaları arasındaki bölgede uçaktan atlayarak gövde gösterisi yaptığı ortaya çıktı.

Yunan ‘www.armynow.net’ askeri sitesinin haberine göre, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, yanında bazı askeri yetkililerle birlikte dün sabah, 21 yıl önce ölen 3 Yunan askerinin anısına Kardak kayalıklarına helikopterden çelenk attı. Aynı saatlerde Türk F-16 uçaklarının Kardak kayalıkları üzerinde uçtuğu Yunan basınında yer aldı.

Türk jetlerinin bölgede alçak uçuş yaptığı iddialarının ardından, Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Geiorge Papadakis’in talimatıyla Yunan özel birliğindeki paraşütçüler, Kardak kayalıklarına yaklaşık iki mil uzaklıktaki Psemiros ile İstanköy (Kos) adaları arasındaki bölgede uçaktan atlayış yaptı.

Yunan intirnet sitesinde Yunan askerlerinin Bodrum’un Turgutreis ve Akyarlar Mahalleleri açıklarındaki Psemiros ile İstanköy Adası arasındaki Kumburnu Mevkisi’ndeki paraşütle atlayış fotoğarflarına da yer verildi.

Soğuk ve tipi Doğu’yu vurdu

Kar kalınlığının bir metreyi bulduğu Muş ve Ağrı’da yoğun tipi nedeniyle ulaşım önemli ölçüde sekteye uğradı. Bölgede en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 27,4 derece ile Erzurum’da ölçüldü.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde birkaç günden beri devam eden kar yağışı ve tipi ulaşımı vurdu. Dün akşam saatlerinde Ağrı- Erzurum karayolunda yaşanan yoğun tipi nedeniyle ulaşım 5 saat durdu. Çok sayıda araç yolda mahsur kaldı. Görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle maddi hasarlı trafik kazaları meydana geldi.Eleşkirt Kaymakamı Recep Öztürk, yolda kalan sürücü ve yolcuların ekipler tarafından kurtarılma çalışmalarında hazır bulundu. Ağrı-Erzurum yolu gece yarısından sonra ulaşıma açılabildi.

Yine tipi nedeniyle Muş-Bingöl ile Muş-Erzurum karayolları da dün akşam ulaşıma kapandı.Yolda kalan sürücü ve yolcuların yardımlarına karayolları ekipleri koşuyor. Karayolları 113’üncü Şube Şefliği ekipleri, bölgede çalışmalarını sürdürürken, tipiden kapanan yol üç saat sonra açıldı.

Fed faiz oranını sabit tuttu

ABD Merkez Bankası yılın ilk toplantısında politika faizini sabit tutma kararı aldı.

Fed’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) toplantısı sona erdi. İki gün süren toplantının ardından yayınlanan karar metninde, FOMC üyelerinin politika faizini yüzde 0,50-0,75 aralığında sabit tutma kararını oybirliğiyle aldığı bildirildi.

ABD ekonomisinin “ılımlı” büyümesini sürdürdüğü belirtilen metinde, aralık ayında yapılan son FOMC toplantısından sonraki verilerin, iş gücü piyasasının güçlenmeye devam ettiğini gösterdiği kaydedildi. Fed yetkilileri, karar metninde önceki aylarda olduğu gibi “Ekonomik görünüme ilişkin kısa vadeli riskler aşağı yukarı dengelenmiş gözüküyor.” ifadesine yer verilmesini uygun gördü.

Fed’in bir sonraki toplantısı 14-15 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Suriyeli muhalif grup lideri: Rakka operasyonu için ABD’den eğitim alıyoruz

Suriyeli silahlı muhalif grup Suriye Seçkin Güçleri’nin lideri Ahmed Carba, Rakka operasyonuna katılacaklarını ve ABD’nin operasyon için grubundaki militanları eğittiğini söyledi.

Ahmed Jarba, Suriye Seçkin Güçleri’nde 3 bin savaşçının bulunduğunu belirtiyor.

ABD, Suriye Seçkin Güçleri’nin, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) yanında Rakka operasyonuna katılımını destekliyor.

Reuters haber ajansına konuşan Jarba, “Şimdi, Rakka savaşı için hazırlanıyoruz. Koalisyon güçleriyle birlikte yaptığımız bir eğitim programı var. Bu savaşa tüm gücümüzle girmek için hazır olacağız ve topraklarımızı özgürleştirmek için hazırlanma sürecindeyiz” dedi.

SDG, Kasım ayında Rakka’yı IŞİD’in (Irak Şam İslam Devleti) elinden almak için bir operasyon başlatmıştı. Rakka operasyonunun ilk iki aşamasında kentin kuzeyi ve batısındaki bazı köylerin ele geçirildiği belirtiliyor.

Füze denemesi: ABD, İran’ı ‘resmen uyardı’

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, füze denemesi yapan İran hükümetini “resmen uyardıklarını” açıkladı.

Flynn, Tahran’ı bir Suudi savaş gemisine, Husi milisleri tarafından gerçekleştirilen saldırı ile ilgili de suçlayarak, gelişmelerin “İran’ın Ortadoğu’da dengeleri bozan tavrının kanıtı” olduğunu açıkladı.

İran, geçtiğimiz hafta sonu bir füze denemesi yaptığını doğrulamış ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararını ihlal ettiği yönündeki suçlamaları reddetmişti.

Savunma Bakanı Hossein Dehghan, füze denemesinin arkasında durarak, “Hiçbir yabancının, ülke savunmasıyla olan işlerimize karışmasına izin vermeyiz” demişti.

Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu maçlarının hakemleri açıklandı

Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu maçlarında görev alacak hakemler belli oldu. 5 Şubat Pazar günü saat 20:30’da oynanacak Beşiktaş – Fenerbahçe derbisini Ali Palabıyık yönetecek.

4 ve 5 Şubat tarihlerinde tek maçlı eleme usulüne göre oynanacak maçlarda görev alacak hakemler şöyle:

4 ŞUBAT CUMARTESİ
14.00 Tuzlaspor – Sivasspor (KUTLUHAN BİLGİÇ)
16.15 Gençlerbirliği – Kayserispor (BÜLENT YILDIRIM)
18.30 Şanlıurfaspor – Çaykur Rizespor (ALPER ULUSOY)
20.30 Medipol Başakşehir – Galatasaray (METE KALKAVAN)

5 ŞUBAT PAZAR
12.30 Akhisar Belediyespor – Gümüşhanespor (ÖZGÜR YANKAYA)
15.30 Atiker Konyaspor – Ümraniyespor (ARDA KARDEŞLER)
16.15 Kasımpaşa – Osmanlıspor (ÜMİT ÖZTÜRK)
20.30 Beşiktaş – Fenerbahçe (ALİ PALABIYIK)

UEFA’dan Türk kulüplerine 6 milyon 781 bin euro gelir

UEFA, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme ve finallerinde mücadele eden futbolcuların kulüplerine toplamda 150 milyon euro dağıttını açıkladı.

Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig’deki 28 Türk kulübü, EURO 2016 eleme ve finallerinden toplam 6 milyon 781 bin euro gelir elde etti. Fenerbahçe, bir milyon 516 bin euroyla UEFA’nın EURO 2016 için dağıttığı para ödülünden en fazla pay alan takım oldu. Beşiktaş, bir milyon 243 bin euroyla ikinci, Galatasaray ise bir milyon 13 bin avroyla kendine üçüncü sırada yer buldu.

Turnuva ve ulusal takımlara sağlanan katkıdan dolayı yapılan ödemenin 100 milyon euroluk kısmının finallerde sahaya çıkan futbolcuların kulüplerine pay edildiği, 50 milyon euroluk bölümün ise elemelerde boy gösteren oyuncuların takımlarına paylaştırıldığı ifade edildi. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus