TÜRKİYE

2 Ocak 2017 Pazartesi akşam özeti

2 Ocak 2017 Pazartesi günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Gazeteci Ahmet Şık’ın avukatlarından tutukluluğa itiraz: “Derhal dava açılsın”

Sosyal medya üzerindeki bazı paylaşımları ve yazıları nedeniyle “PKK ve FETÖ/ PDY Silahlı Terör Örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’ın tutukluluğuna itiraz edildi. Avukatları müvekkillerine davanın da derhal açılmasını istedi.

Katliam öncesi Reina’nın Facebook sayfasına yazdı, sonra sır oldu

Reina’nın yeni yıl mesajlarına ayırdığı sayfasına katliamdan kısa süre önce aynı kullanıcı tarafından “Sizi istiyorummm” ve “Dövüşe 5 kalaa” şeklinde 2 mesaj yazıldı. Esrarengiz mesajların yazılmasından sadece saatler önce açılan şüpheli hesap artık yok, kapalı. Ama aynı isim ve fotoğrafla açılan bir başka hesaba hala ulaşılıyor. Bu hesabın kapağında ise “Tiger’s of İslam” yazılı, ellerinde silahlar olan üniformalı ve sakallı militanların yer aldığı bir fotoğraf var. Profil fotoğrafında ise yine aynı yüz; Saçları kazılı, dilini çıkartakrak ekrana bakan alaycı yüz.

Reina saldırısı sonrası Başbakan’dan sosyal medya uyarısı: Sorumlu davranılmalı

Başbakan Binali Yıldırım, günün ilk saatlerinde Twitter hesabı üzerinden Reina saldırısının ardından yapılan sosyal medya paylaşımları konusunda uyardı ve “terörü öven söylemler suçtur ve cezai sonuçları olacaktır” dedi. “Terör örgütlerinin birbirinden farkı yoktur. Hepsinin amacı acımasızca insanları öldürmek, toplumda korku ve endişe oluşturmaktır” diyen Başbakan Yıldırım, “Vatandaşlarımızın… örgütlerin amacına katkı sağlayacak paylaşımlardan kaçınmaları önem arz etmektedir” yazdı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez hakkında suç duyurusu

Bazı sivil toplum kurumu temsilcilerinin bir araya gelerek, oluşturduğu ‘Laikliğe Çağrı Birlikteliği’, yeni yıl öncesi camilerde okutulan cuma hutbesinde, yılbaşı kutlamalarının hedef gösterildiğini savunarak, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ettiği gerekçesiyle, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu sonrası Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı okuyan Mahmut Arslan, yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy’deki gece kulübüne yapılan saldırıyı hatırlatarak, “Bu saldırı öncesinde Cuma hutbesi veren Diyanet İşleri Başkanlığı; ‘yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap-günah, hayır-şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olma arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar üzücüdür’ diyerek yılbaşı kutlayanları ve kutlamaları hedef göstermiştir” diye konuştu.

TBB’den Ortaköy katliamını övenlere suç duyurusu

Türkiye Barolar Birliği (TBB), yeni yılın ilk saatlerinde yaşanan Ortaköy katliamını sosyal medyada öven mesajlar için suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan dilekçede, söz konusu paylaşımların, ‘Suçu ve suçluyu övme ve kişinin hatırasına hakaret suçu’ kapsamında soruşturulması ve kamu davası açılması talep edildi.

Suç duyurusunda, ayrıca yılbaşı kutlamalarını yasaklayan Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün de ‘Görevini kötüye kullanma’ suçundan soruşturulması istendi. Öte yandan, Aydın Nazilli’de yılbaşı kutlamalarını Noel Baba kostümlü bir kişinin başına silah dayayarak, protesto eden kişilerin, İkitelli’de Noel Baba’yı darp edilirken, gösteren afişi asanların ve yılbaşı öncesi attığı ‘KutlaMA’ başlıklı manşetiyle Milli Gazete yöneticilerinin de ‘Halkta korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit suçu’ işledikleri iddia edildi. Dilekçede, söz konusu fiillerin, toplumda nefretin yayılmasına zemin hazırladığına dikkat çekilerek, “Söz konusu fiiller, birlik ve beraberliğimize kastetmektedir. Bir arada yaşamanın gerektirdiği asgari hoşgörü şartını hedef almaktadır” denildi.

Türk ve Rus jetleri Suriye’de IŞİD hedeflerini vurdu

Fırat Kalkanı Harekatı devam ederken, Türk ve Rus savaş uçakları Suriye’de IŞİD’e ait hedefleri vurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) gönderilen bilgilendirme notunda, “Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçaklar El Bab, Bzagah ve Tadif’teki DEAŞ hedeflerine hava harekatı düzenledi. Savaş uçakları aralarında silah mevzisi, barınma ve karargah binalarının bulunduğu 8 hedefi imha etti. Hava harekatı ve topçu atışları sonucu 22 terörist etkisiz hale getirildi” denildi.

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın yurtdışı çıkış yasağının kaldırılması talebine ret

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturmada, aralarında yazar Aslı Erdoğan, dilbilimci-yazar Necmiye Alpay’ın da bulunduğu 9 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Mahkeme heyeti, bir önceki celse tahliye edilen sanıklar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın hakkındaki yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasını talebini reddetti.

Mahkeme heyeti, sanık İnan Kızılkaya’nın gazetede yayımlanan yazı içerikleri, kuvvetli suç şüphesini gösterir deliler bulunması, bir kısım sanıkların kaçak olmaları sebebiyle sanığın da kaçabileceği şüphesini uyandırır olgular bulunmasını dikkate alarak tutukluluk halinin devamına karar verdi. İfadesi alınan sanık Bilge Contepe hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına, Contepe ile birlikte sanıklar Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve Bilir Kaya’nın duruşmalardan vareste tutulmalarına hükmetti. Sanık Ragıp Zarakolu için İsveç adli makamlarıyla gerekli yazışmaların yapılmasına karar veren heyet, Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın yurtdışı çıkış yasaklarının kaldırılması talebini ise “yargılamanın geçirdiği safahat” gerekçesiyle reddetti.

Kardak’ta gerginlik yeni yılda da sürüyor

Türk ve Yunan Sahil Güvenlik ekipleri arasında Kardak Kayalıkları çevresinde yaşanan gerginlik yeni yılda da devam etti. Türk karasularına giren ve ip atarak Kardak Kayalıkları’na bağlanmak isteyen Yunan balıkçılar üç Türk Sahil Güvenlik botu tarafından uzaklaştırılırken, Yunan Sahil Güvenlik Botları’yla da gerginlik yaşandı.

Bodrum’un Gümüşlük Mahallesi’ne 3,5 mil mesafedeki Kardak Kayalıkları’na Aralık ayının başından itibaren Kilimli (Kalimnos) ve Leros Adaları’ndan balıkçılarla birlikte gelen üç Yunan Sahil Güvenlik botuı, yeni yılın ilk günlerinde de bu tavrını sürdürerek, gerginliğe neden oldu.

Bugün saat 09.00 sıralarında, Yunan adalarından Kardak’a gelen 10 balıkçı teknesi, Çatal Adası ile Çavuş Adası arasındaki Türk karasularını ihlal etti. Bunun üzerine bölgeye gelen üç Türk Sahil Güvenlik botu geldi. Türk Sahil Güvenlik Botları, Yunan balıkçıların Kardak Kayalıkları’na ip atıp, bağlanmak istemesine engel oldu. Yunan balıkçı ve sahil güvenlik botları karusularımızdan uzaklaştırıldı. Her iki ülkenin sahil güvenlik botlarının bölgede bekleyişi sürüyor.

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplandı

Bakanlar Kurulu toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplandı.

Çantasını X-Ray’den geçirmeyip “Bismillah Allahu ekber” diye bağırdı, gözaltına alındı

Antalya Havalimanı’nda kucağındaki çantayı x-ray cihazından geçirmek istemeyen ve üzerinde bomba olduğunu söyleyerek “Bismillah, Allahuekber” diye bağıran V.Ç., gözaltına alındı. V.Ç.’nin, dün akşam da havalimanına gelip üzerinde esrar maddesi bulununca gözaltına alındığı, sonrasında ailesine teslim edildiği ortaya çıktı.

Antalya Havalimanı’nda iç ve dış hatlar terminallerinin ortak kulandığı ‘Giden Yolcu’ kısmında saat 09.55’te x-ray cihazından geçen Türk vatandaşı V.Ç., “Bismillah, Allahuekber” diye bağırınca panik yaşandı. Polis ve özel güvenlikçiler V.Ç.’yi kısa sürede etkisiz hale getirip gözaltına aldı.

V.Ç.’nin dün akşam da uçağa binmek için havalimanına geldiği, yapılan aramada üzerinde bir miktar esrar maddesi bulununca gözaltına alındığı, ifade işlemlerinin ardından ailesine teslim edilerek serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Diyarbakır Bismil nüfusuna kayıtlı V.Ç.’nin, uyuşturucu bağımlısı olduğu aktarıldı. Valilik olayın adli bir vaka olduğunu açıkladı.

Irak’ta intihar saldırısı: En az 35 ölü

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bomba yüklü bir araçla yapılan intihar saldırısında en az 35 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı. Saldırı, başkentin kuzeydoğusunda Şiilerin yoğunlukla yaşadığı Sadr mahallesindeki yoğun bir kavşakta meydana geldi. Kurbanların pek çoğunun iş bekleyen gündelik işçiler oldukları bildirildi. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus