TÜRKİYE

18 Ocak 2017 Çarşamba akşam özeti

18 Ocak 2017 Çarşamba günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Anayasa görüşmelerinde ikinci tur başladı

Meclis Genel Kurulu’nda, cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifinin ikinci turu başladı. Saat 14.00’te toplanan Genel Kurul’da grup önerileri ele alınıyor. Grup önerilerine ilişkin görüşmelerinin tamamlanmasından sonra teklife geçilecek.

İkinci tur, anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi için nihai belirleyici oylama olduğu için büyük önem taşıyor. Çünkü, birinci turda, maddelerin oylamalarında 330’un altında dahi oy çıkmış olsa dahi, madde ikinci turda 330 ve üzerinde oy almışsa kabul edilmiş sayılacak.

Anayasa Mahkemesi, “Anayasa değişikliklerini teklif ve ikinci turdaki oylama çoğunluğu ile iki defa görüşme kuralına uyulup uyulmadığı yönünden” bir denetim yapıyor.

El Bab’da IŞİD, Rus-Türk ortak operasyonuyla havadan vuruldu

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkanı Sergey Rudskoy, Rus basınına yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya’ya ait uçakların Suriye’de ilk kez ortak hava harekatı düzenleyerek El Bab bölgesindeki IŞİD hedeflerini vurduğunu söyledi.

Rudskoy, operasyona Rusya’dan Su-24, Su-25 ve Su-35 tipi uçakların, Türkiye’den ise F-16 ve F-4 uçaklarının katıldığını belirtti.

Operasyonda IŞİD’e ait 36 hedefin vurulduğunu aktaran Rudskoy, “Hedefler iki ülke Genelkurmayları tarafından önceden belirlendi. Son iki günde insansız hava araçlarıyla gözlem yapıldı” dedi.

Rudskoy, Türkiye ve Rusya Hava Kuvvetleri’nin ortak operasyonunun “oldukça verimli” olduğunu kaydetti.

Beytüşşebap eski kaymakamı Kadir Güntepe ‘FETÖ’den gözaltına alındı

Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen “Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması” kapsamında Beytüşşebap eski Kaymakamı, Elazığ Valiliği Hukuk Müşaviri Kadir Güntepe gözaltına alındı. Kadir Güntepe, Twitter’da Gülen cemaatine yönelik sert açıklamalarıyla tanınıyor. Geçen yıl Mayıs ayında da Twitter’da Janadarma-Polis özel harekat hesabından Kadir Güntepe’nin çocuklara hediye verirken çekilmiş görüntüleri paylaşılmış, daha sonra bu tweet silinmiş ve aynı paylaşım Kadir Güntepe’nin kendi hesabından yapılmıştı. Medyada bu Güntepe’nin özel harekatçı hesabı yönettiği şeklinde yer almıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milliyetçi Hareket Partisi liderine teşekkür ediyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yargıda Birlik Derneği Üyelerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim hayalimiz 2011 yılından beri ülkemize tüm bu hususları esaslı şekilde yeni bir Anasaya ile yerli yerine oturtmaktır. Muhalefet partilerimizden Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu gerçeği görmesi sayesinde Anayasa da yeni bir sisteme uygun değişikliklerin yapılabilme yolu açılmıştır. Milletim adına Milliyetçi Hareket Partisi liderine ve ekibine özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ayşegül Terzi’nin duruşması görüldü, yargılama 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ertelendi

Çekmeköy’de belediye otobüsünde Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için tekme atan Abdullah Çakıroğlu’nun 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Abdullah Çakıroğlu hakkında akıl sağlığının tespit edilmesi amacıyla rapor için yazılan yazı cevabının beklenmesine karar veren mahkeme, Ayşegül Terzi’nin dosyadaki tüm tıbbi evraklarının Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek meydana gelen olay nedeniyle yaralanmasının “Kasten yaralama” kapsamında değerlendirilerek rapor düzenlenmesine karar verdi.

Duruşma 8 Mart 2017 günü saat 11.00’e ertelendi. 8 Mart tarihte Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor.

CHP’li Böke: Atılması gereken her adımı atmaya devam edeceğiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, bugün TBMM’de MYK gündemini değerlendirdi. Gazetecilerin Kılıçdaroğlu ile Bahçeli görüşmesini sorması üzerine Böke,”Bizim için Türkiye’nin çıkarları öncelikli olduğu için bu görüşmeyi önemsiyoruz. Nezaket çerçevesi içerisinde 45 dakikalık bir görüşme gerçekleşmiş. Sayın Genel Başkanımız Türkiye’nin geleceğine dair büttün kaygıları Sayın Bahçeli ile bu görüşme çerçevesinde paylaşmıştır. Bizler Türkiye’nin ortak geleceğinin yeniden birlikte inşa edilebilmesi için atılması gereken her adımı atmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Selin Sayek Böke, Kılıçdaroğlu ile Bahçeli görüşmesine ilişkin şunları söyledi: “CHP Türkiye siyasi tarihi açısından önemli bir partidir. Esas olan vatandır gerisi teferruattır diyen yaklaşımımızla Sayın Genel Başkanımız, Sayın Bahçeli ile bir görüşme talebinde bulundu ve bu görüşme gerçekleşti.Bizim için Türkiye’nin çıkarları öncelikli olduğu için bu görüşmeyi önemsiyoruz. Nezaket çerçevesi içerisinde 45 dakikalık bir görüşme gerçekleşmiş. Sayın Genel Başkanımız Türkiye’nin geleceğine dair bütün kaygıları Sayın Bahçeli ile bu görüşme çerçevesinde paylaşmıştır. Bizler Türkiye’nin ortak geleceğinin yeniden birlikte inşa edilebilmesi için atılması gereken her adımı atmaya devam edeceğiz.”

Saadet Partisi Genel Başkanı: Bizim böyle bir teklife destek vermemiz mümkün olmaz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Anayasa değişikliği teklifi böyle giderse, bizim böyle bir teklife destek vermemiz mümkün olmaz. Kendi kendimize karşı olan sorumluluğumuz ve vicdanımız böyle bir imkanı bize vermez. Bunu da bugün bilinmesinde fayda görüyoruz” dedi.

İstanbul’da IŞİD soruşturması: 28 tutuklama istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Mehmet Şenay Baygın tarafından IŞİD mensuplarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 41 kişi hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan gözaltı kararı verildi. Polis, 33 şüpheliyi gözaltına aldı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler bugün adliyeye götürüldü. Savcı, 28 kişi için “Terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklama talebinde bulundu. 4 kişi adli kontrolle hakimliğe sevk edilirken bir kişi sorgusunun ardından serbest bırakıldı. 8 kişinin firari olduğu ve arama çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

New York Times muhabiri Türkiye’ye alınmadı

New York Times Gazetesi’nin muhabiri Rod Nordland, hakkında giriş yasağı olduğu gerekçesiyle Atatürk Havalimanı’ndan Türkiye’ye girişine izin verilmedi.

BA İngiliz Havayollarına ait bir uçakla dün saat 13.00’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen Nordland’ın, pasaport kontrolu sırasında Türkiye’ye giriş yasağı olduğu ortaya çıktı. “Milli güvenliğe aykırı haber yaptığı” gerekçesiyle adının İçişleri Bakanlığı listesinde yer aldığı öğrenilen Nordland, Pasaport Kısım Amir’liğine alındı. Burada işlemleri tamamlanan Rod Nordland, saat 17.30’da İstanbul’dan Londra’ya kalkan İngiliz Havayolları uçağı ile geri gönderildi.

İtalya’da 5,3 5,4 ve 5,7 büyüklüğünde depremler

İtalya’nın başkenti Roma’nın 100 kilometre doğusunda en büyüğü 5.7 büyüklüğünde üç deprem meydana geldi. Deprem sonrası Roma’da güvenlik amacıyla metro boşaltıldı.

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi bugün İtalya’nın orta kesimlerinde art arda üç deprem meydana geldiğini açıkladı. İlk deprem 5,3, ikinci deprem ise 5,4 büyüklüğünde meydana geldi.

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi, İtalya’nın başkenti Roma’nın 100 kilometre doğusundaki son depremin 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu.

Depremin merkez üssünün İtalya’nın iç kesimlerinde yer alan tarihi Amatriçe kasabası olduğu belirtiliyor.

Depremin derinliğinin yerin 40 kilometre altında olduğu açıklandı. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus