TÜRKİYE

17 Ocak 2017 TBMM parti grup toplantıları

Meclis’teki parti gruplarından CHP ve HDP grup toplantısı düzenledi. MHP ve AKP ise bugünü pas geçti. Liderlerin mesajları şöyle: Read More

AKP’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sebebiyle Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım bugün TBMM’de grup toplantısı düzenlemedi.

MHP de grup toplantısı yapmamayı seçen bir diğer partiydi.

Kılıçdaroğlu: Söz konusu vatansa gerisi teferruattır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kemal Kılıçdaroğlu anayasa değişiklik teklifinin amacının Türkiye’yi bir parti devletine dönüştürmek olduğunu söyleyerek “Bu değişiklik gerçekleşirse bir diktatör yaratırız. Her şeye dokunan ama kendisine dokunulmayan bir diktatör yaratırız. Rejim değişecektir. Parlamenter demokratik rejimden otoriter başkanlık sistemine geçilecektir. Hiçbir vatandaşın can ve mal güvenliği olmayacaktır. Yargı sadece saraya çalışacaktır. Adalet tamamen iflas etmiş olacaktır. Yönetimi denetleyecek hiçbir güç kalmayacaktır. Devlet yönetimine zorbalık hakim olacaktır.

Bir kişi hem hükümet hem meclis hem mahkeme olacak. Biz buna hayır diyoruz, yanlıştır, yapmayın diyoruz. Bir iç çatışma sürecini başlatmayın diyoruz. Türkiye’yi Ortaçağ karanlığına sürüklemeyin diyoruz. Değişiklik gerçekleşirse etkisiz yetkisiz sembolik bir Meclis olacak. Ben ahlakıma, vicdanıma sığdıramıyorum. Eğer bu geçerse Meclis’i mezara, demokrasiyi tarihe gömmüş olacağız. Bu sorun kendisini demokrat olarak gören, ülkesini bayrağını seven hepimizin ortak sorunudur” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yapacağı görüşmeye bazı kesimlerden tepki geldiğinin anımsatılması üzerine “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” dedi.

HDP’li Bilgen: Milletvekillerimizi bırakın, görelim kim kimi yeniyor?

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. Anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur oylamalarında, HDP’nin tavrının ‘Hayır’ olacağını vurgulayan Bilgen, “Cumhurbaşkanı Parlamentonun nesinden rahatsız? Yasama faaliyetlerinden mi, denetim faaliyetlerinden mi, yasama faaliyetinin istediği hızda olmamasından mı? Zaten soru önergelerine, bakanlıkların tanıtım broşürlerini gönderiyorlar. Araştırma komisyonlarında, sadece el kaldırıp indirerek zaten engelliyorlar. Cumhurbaşkanı Meclis’ten mi rahatsız, yoksa siyasi partilerin varlığından mı rahatsız, doğrusu merak ediyoruz. Bundan sonra grup toplantıları da Cumhurbaşkanını rahatsız ederse, bir iç tüzük değişikliğiyle iptal edilir mi? Cumhurbaşkanı aslında bu paketle Meclis’ten de siyasi partilerden de rahatsızlığını ifade ediyor. Galiba şöyle diyor Cumhurbaşkanı: 4 parti fazla, 4 olmasın 2 olsun. Zaten istekleri gerçekleşirse bu kez de ‘tek parti olsun’ diyecek” diye konuştu.

“Parlamento darbecilerin hayali olan bir anayasayı topluma layık görüyor”

15 Temmuz darbe girişimi öncesi ve sonrası yapılanların bir ‘darbe’ olduğunu savunan Bilgen, şöyle konuştu:

“15 Temmuz başarılı olsaydı sizce bu ülkeden nasıl bir anayasa isterlerdi? Yurtta sulh konseyi nasıl bir hukukla nasıl bir anayasa tercih edeceklerse onu yapacaklardı. Ya tümden kapatacaklardı ya da parlamentoya baskı yapıp uygun bir anayasa yapılmasını sağlayacaklardı. Yurtta sulh konseyi nasıl bir anayasa ister ise bu meclis tam onların hayal edeceği bir anayasa yapıyor. Güya darbeyi engelledik ama parlamento darbecilerin hayali olan bir anayasayı bu topluma layık görüyor. Bu baştan aşağı yalandır. Bu baştan ayağa kandırmacadır. 15 Temmuz öncesi de bir darbedir, 15 Temmuz sonrası yapılanlar da darbedir.”

“Milletvekillerimizi bırakın, bakalım kim kimi yeniyor?”

Anayasa değişikliğine ‘Hayır’ diyeceklerini yineleyen HDP’li Bilgen, şöyle devam etti:

“İki partinin oy oranı yüzde 65 iken acaba evet çıkacağı konusunda niye kaygı taşıyorlar. İki partinin oy oranı yüzde 65’i buluyorken yüzde 13’ten niye korkuyorlar. Biz açık çağrıda bulunuyor, meydan okuyoruz. Demirtaş, Yüksekdağ, Ahmet Türk sizin siyasi rakiplerinizdi. Olur da bir baskıyla, dayatmayla 330’u bulur, Meclis’ten geçirirseniz, halka gidersek açık çağrıda bulunuyoruz. Milletvekillerimizi bırakın, görelim bakalım kim kimi yeniyor?” (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus