TÜRKİYE

17 Ocak 2017 Salı akşam özeti

17 Ocak 2017 Salı günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Başbakan Binali Yıldırım’dan açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AKP MYK öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

(Reina saldırganının yakalanması) Teröristin sorgusu devam ediyor. Bunun arkasındaki iradeyi bulmak lazım.

(MHP – CHP görüşmesi) Bu görüşmeye ilişkin benim bir görüşüm yok. Ne konuşacaklar bilmiyorum. Bahçeli’nin açıklamalarından aşağı yukarı ne konuşacakları belli oluyor.

(Anayasa değişikliği 2. tur oylaması) Ak Parti grubu kaya gibi maşallah. 2. turda da oy kullanıp yeni anayasayı milletin önüne götüreceğiz. Birinci turda sonuç neyse ikinci sonuç o olur.

(Erken Seçim) Erken seçim için ne sebep var? Meclis’ten anayasa geçecek ve referanduma gideceğiz. Ondan sonra yolumuza devam edeceğiz. Seçimler planlandığı şekilde 2019 yılında.

(Ekonomi Koordinasyon Toplantısı) Dünkü toplantında önceden alınan kararları konuştuk. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam. Birçok ülkeden iyi durumdayız. Dalgalanmalar geçicidir ve etkileri de sınırlı olacaktır. Reel sektörün ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmalar devam edecek.

Çavuşoğlu: YPG, Astana’da yer almayacak, izin vermeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Astana süreciyle ilgili “ABD’nin katılması konusunda Rusya ile hemfikiriz. Şu anda BM’nin, Türkiye’nin, Rusya’nın, İran’ın ve ABD’nin katılması kesin gibi. YPG kesinlikle Astana’da yer almayacak. Bir terör örgütünün müzakere masasında olmasını kabul edemeyiz. Buna da izin vermeyiz. Terör örgütü masada olamaz” dedi.

Nazlıaka’nın CHP’den kesin ihracı için açtığı iptal davası reddedildi

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın CHP’den kesin ihracının iptali için Ankara 11’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı iptal davası mahkeme tarafından reddedildi. Bu karardan sonra CHP eski Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın CHP’ye dönme umutları tamamen sona erdi.

CHP’li Torun’dan yeni müfredata tepki: Cemaatle olan ilişkilerinizi anlatacak mısınız?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim Bir-Sen’in taslak programı üzerine yeni hazırladığı müfredatı eleştirdi. Torun, “Ders kitaplarından ‘Atatürkçülük’ kavramını çıkaracaksınız, yerine ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü koyacaksınız. Peki, çocuklarımızın geleceğini birlikte çaldığınız Cemaatle olan ilişkilerinizi, çıkarlarınızın nasıl çatıştığını da anlatacak mısınız? Devleti elbirliğiyle nasıl çökerttiğinizi de yazacak mısınız?” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak, hukuk devleti sınırları içerisinde hesap sorulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan, SGK Hizmet Binalarının Toplu Açılış Töreni’ne katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen törende hitap eden Erdoğan, Reina saldırganının yakalanmasıyla ilgili “Artık bu ülkede kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak. Hukuk devleti sınırları içerisinde herkesten hesap sorulacaktır. Ortaköy saldırısının faili teröristin yakalanmış olması, bu güvenlik anlayışının önemli tezahürüdür. Bu konuda gayreti ve emeği olan İçişleri Bakanlığı’mız, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’müz başta olmak üzere tüm güvenlik ve istihbarat birimlerimizi tebrik ediyorum. Başta Sayın Başbakan’ımız olmak üzere bundan sonraki gayretlerinde de başarılarının artarak, devamını diliyorum” diye konuştu.

Türkiye’ye yönelik saldırıların en önemli araçlarından birinin de ekonomi olduğunu savunan Erdoğan, “Elbette bu alanda kendi eksiklerimizden, sıkıntılarımızdan kaynaklanan sorunlar yok değil, var. Bunları gayet iyi biliyoruz. Çözümü için de çalışıyoruz. Nitekim dün gerek Cumhurbaşkanlığı’ndaki ekonomi danışmanlarımla gerekse hükümetteki ekonomiden sorumlu bakan arkadaşlarımızla başta Başbakan’ımız olmak üzere bir çalışma yaptık. Geçtiğimiz 14 yılda ekonomimizin geçirdiği yapısal dönüşüm ortadadır. Gereken yapısal reformlar zaten bizim gündemimizde. Özellikle 2013 yılından beri maruz kaldığımız tüm saldırılar, ekonomi boyutuyla sahnelenmektedir. Bu durumun ekonomiyi durdurma, bu tür çağrılardan sanayicilerimize ‘Yatırım yapmayın. Paranızı bankada tutun’ söylemlerine kadar çok pek emaresi açıkça ortadadır. Paranızı bankada tutun, dendiği zaman bu ne demektir biliyor musun? Paranı, o finans kuruluşlarının sahiplerine ver. Onlar hiçbir yatırım yapmadan reel sektöre oradan korkunç vurgunlar vursun, demektir. Parayı git, bankaya yatır. Bankanın patronları kimlerse onlar da vurgun yapsın. Bu, odur” diye konuştu.

Konuşmasında düşük faiz vurgusu da yapan Erdoğan, “Finans sektörünün sahibi durumunda olanlar eğer bu ülkede, girişimciye, yatırımcıya gerekli kredi musluklarını açmıyorsa açık söylüyorum; karşısında bizi, hükümeti bulacaktır. Çünkü yatırımcı kredi alabilecek ki mevcut yatırımı varsa onu genişletsin veya yeni yatırımlara girsin. Bu yatırım yapıldığı zaman istihdam olacak. İstihdam olunca üretim olacak. Kredi muslukları açıldığında verilen krediler insanı çıldırtırcasına yüksek faizle olmaz da hakikaten dürüst şekilde düşük faizle olursa rekabet gücünü yatırımcının artıracaktır. Bu da olduğu zaman Türkiye’nin sıçrama yapması çok daha çabuk olacaktır” dedi.

‘Tweet’ten gözaltına alınan oyuncu Mehmet Aslan serbest

Oyuncu ve muhalif MHP’li Mehmet Aslan, “Tayyip yatacak yerin yok bu arap teröristleri doldurdun içimize Türkleri öldürttün!” tweeti sebebiyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan hakkında açılan soruşturma nedeniyle çıkarıldığı savcılıkta ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Aslan’ın polis ifadesinde, sözkonusu tweet’i şoförünün attığını belirterek suçlamayı reddettiği belirtildi.

Oyuncu Mehmet Aslan, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından saat 15.30 sıralarında polis eşliğinde İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Aslan, ifadesi alınmak üzere İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Basın Bürosu’na çıkarıldı. Savcı Yasemin Baba’ya ifade veren Aslan’ın serbest bırakılmasına karar verildi. Aslan, avukatlarıyla birlikte adliyeden ayrıldı.

Mehmet Aslan’ın polis ifadesinde, bir eğlence mekanına girdiğinde telefonunu şoförüne bıraktığını, söz konusu tweet’i şoförünün yazdığını, daha sonra da sildiğini savundu. Aslan, “devleti ve yönetenlere yönelik hakaret içeren paylaşımın yoktur. Böyle bir paylaşımda bulunmam akıl ve mantığa aykırı bir harekettir” diyerek suçlamaları reddetti.

CHP’den çöken binayla ilgili Zeytinburnu Belediye Başkanı hakkında suç duyurusu

CHP’liler, 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan bina çökmesiyle ilgili Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile diğer belediye yetkilileri hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘ihmal’ suçlamalarıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Metin Doğan, “1999 depreminde ağır hasar almış bu bina daha sonra içerisinde yaşayanlar tahliye edilmesine rağmen neden yıkılmamış veya yıktırılmamıştır. Sorunun düğüm noktası buradadır. Binanın altında ATM’ler başta olmak üzere ruhsatlı ve ruhsatsız işyerleri faaliyetlerine devam etmiştir” dedi.

Erdal Tosun’un ölümüyle sonuçlanan kaza

Maslak’ta 29 Kasım 2016 tarihinde ünlü oyuncu Erdal Tosun’un aracına çarparak sanatçının ölümüne neden olmakla suçlanan sürücü Nihat Şaki “bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçundan 9 yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıktı.

Mahkeme olay yerinde keşif yapılmasını karararlaştırdı. Sanığın kaçma şüphesi göz önünde bulundurularak tahliye talebi reddedildi ve duruşma ertelendi.

‘Namaz kılmayan hayvandır’ diyen ilahiyatçı hakim karşısına çıktı

Katıldığı bir televizyon programında, “Namaz kılmayan hayvandır” sözleri nedeniyle ‘Halkın bir kesimini alenen aşağılamak’ suçundan hakim karşısına çıkan ilahiyatçı Mustafa Aşkar, kendisini, “Canlı yayın kazasıydı” diye savunarak, özür diledi. Mahkeme, aralarında 2 CHP’li milletvekilinin de bulunduğu bazı kurum ve kişilerin duruşmaya katılma taleplerini reddetti.

Ankara 36’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, 1 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan İlahiyatçı ve Yazar Mustafa Aşkar, bazı müştekiler ile taraf avukatları katıldı. Savunmasını yapan Mustafa Aşkar, hoşgörüyü savunan bir insan olduğunu belirterek, “Namaz kılmayan hayvandır” sözlerinin canlı yayın kazası olduğunu söyledi. Aşkar, şöyle konuştu:

“O gün havalimanında yayında giymek için getirdiğim takım elbiseyi kaybettim. Geri gittiğim havalimanında 3-4 saat onları aradım. Bu yüzden tatil kıyafetiyle yayına katılmak zorunda kaldım. O sözler canlı yayın kazasıydı. Doğaçlama gelişti her şey. Özür dilerim. O sözleri söyledikten sonra pişman oldum, üzüldüm. Hatta açıklama dahi yaptım.”

Aşkar’ın avukatı da ortada hakaret suçu olmadığını, sürç-i lisan durumu olduğunu belirterek, sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Avukatı ayrıca müvekkilinin şeker hastası olduğu için duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.

Müştekilerden CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin avukatı Eylem Hakverdi, sanığın cezalandırılmasını isterken, “Diyabet hastalığı, bir akıl hastalığı değildir. Şeker hastalığı, sanığın cezai ehliyetini ortadan kaldırmaz” dedi. Alevi Kültür Dernekleri’nin avukatı Gürsel Aldemir de sanığın sözlerinin nefret ve ayrımcılık suçu içerdiğini ve cezalandırılması gerektiğini belirtti.

İfadelerin ardından katılma taleplerini alan hakim, ‘Sanığın işlediği suçun kamuya ait bir suç olması, şikayetçi olan birey ve kuruluşların temsilcilerinin kamunun tamamını temsil etmediği’ gerekçesiyle 34 kişi ve kurumun katılma talebini reddetti.

Hakim, Mustafa Aşkar’ın şeker hastası olduğu için duruşmalardan vareste tutulma talebini kabul ederek, duruşmayı erteledi.

Çağla Büyükakçay Avustralya Açık’a veda etti

Tenisçi Çağla Büyükakçay, Fransız rakibi Oceane Dodin’e yenilerek yılın ilk Grand Slam turnuvası Avustralya Açık’a birinci turda veda etti.

7’nci kez boy gösterdiği Avustralya Açık’ta ilk defa ana tabloda mücadele eden milli tenisçi Çağla Büyükakçay, birinci turda Fransız rakibi Oceane Dodin’e 7-5, 6-7, 6-2’lik setlerle mağlup oldu.

Sezonun ilk Grand Slam turnuvasına böylece açılış turunda veda eden Büyükakçay, 2 saat 23 dakika süren buluşmayı 8’i ace olmak üzere 32 kazanma vuruşu ve 28 basit hatayla tamamladı.

Quaresma’ya büyük ceza geliyor

Osmanlıspor maçında oyundan alınan, sahayı terk ederken eldivenlerini teknik direktör Şenol Güneş’in önüne fırlatan Ricardo Quaresma’ya yönetim ceza vermeye hazırlanıyor.

Quaresma bugün Instagram sayfasında paylaşımda bulunarak yaptığı davranışın hatalı olduğunu söylemiş ve özür dilemişti.

Teknik Direktör Şenol Güneş’in raporu doğrultusunda yarın önce İcra Kurulu toplanacak olan Beşiktaş’ta daha sonra da yönetim kurulunda Portekizli yıldıza verilecek para cezası görüşülecek. Quaresma’ya yönetmelik gereği disiplinsiz hareketleri sebebi ile ve bunu benzer davranışları daha önce de yaptığı için 10 bin ile 20 bin Euro para cezası verilmesi bekleniliyor.

Hamit Altıntop’a teklifler geliyor

Türkiye 1’inci Ligi ekibi Bandırmaspor’un Hamit Altıntop’u transfer teklifi bulunmasının ortaya çıkmasından sonra Süper Lig takımları da yıldız oyuncuyu kadrolarına katmak için harekete geçtiği bildirildi.

Bandırmaspor Asbaşkanı Ömer Beyaz, bir süre önce Galatasaray yönetiminin sözleşmesini feshettiği Hamit Altıntop’un transferi için yaptıkları ilk görüşmelerden olumlu sonuç aldıklarını, haber beklediklerini tekrarladı. Asbaşkan Ömer Beyaz, bu transferin gerçekleşmesi halinde takımlarının çok daha güçlü olacağını belirtti.

Bu arada Bandırmaspor’un Hamit Altıntop’la ilgilendiğinin açıklanmasının ardından Süper Lig takımları Akhisar Belediyespor, Antalyaspor ve Çaykur Rizespor’un da yıldız oyuncuyu kadrolarına katmak istediği belirtildi. Çaykur Rizespor’un ise Hamit Altıntop’a 500 bin euro teklif ettiği öne sürüldü.

blog comments powered by Disqus