TÜRKİYE

13 Ocak 2017 Cuma akşam özeti

13 Ocak 2017 Cuma günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

ÖSYM’nin son 15 yılda yaptığı sınavlar incelenecek

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘FETÖ/PDY ile mücadele’ kapsamında yürütülen sınav yolsuzluklarına yönelik soruşturma derinleştiriliyor. Yapılan incelemelerde değişik tarihlerdeki sınavlarda yapılan yolsuzluklara ulaşan savcılık, yapılan başvuru sonrası Bakanlar Kurulu’nca alınan kararla ÖSYM’nin son 15 yılda yaptığı sınavların tamamını inceleyecek.

Doğan Haber Ajansı’na göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu, son 15 yıl içerisinde değişik tarihlerde ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda yolsuzluk yapıldığını tespit etti.

Büro, kurumda çalışan ve ‘FETÖ/PDY üyeleri’ olduğunu ifade ettiği kişiler aracılığıyla ÖSYM’nin kozmik odası olarak bilinen, sınavların hazırlanıp, saklandığı odadaki bilgisayarlara yerleştirilen arayüz üstünden soruların elde edildiği bilgisini paylaştı. Sistemin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü, sınav sorularının bilgisayardan silindikten sonra arayüze düştüğü ve bu yolla soruların çalındığı tespiti paylaşıldı.

Yapılan sınav hırsızlıklarının tamamını ortaya çıkarabilmek için harekete geçen savcılık, Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında, ÖSYM’nin son 15 yılda yaptığı sınavların tamamının kayıtlarını isteyerek inceleyecek.

Erdoğan: Erken seçim düşünülmeyecek şey değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası camiden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, anayasa görüşmeleri ve erken seçim tartışmalarına ilişkin bir soruya cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malum 8 madde bu gece itibariyle parlamentoda müzakereleri, demokratik olmayan yaklaşımlar ile de olsa geçti. Arzumuz, kürsü adabına uygun bir şekilde herkesin demokratik hakkını en güzel şekilde kürsüde kullanması. Ne yazık ki bu başından beri böyle gelişmedi. Öyle veya böyle şu anda 8 madde geçmiş bulunuyor. Bundan sonraki süreçte temenni ederiz ki çok daha sakin bir havada ve demokrasi adabına uygun bir şekilde bu devam etsin. Bazı milletvekili arkadaşlarımızın orada gerçekten bir milletvekili arkadaşımızın burnunun kırılması, bir diğerinin affedersiniz ayağının dişlenmesi gibi böyle çok çok çirkin durumların olması hiçbir milletvekiline yakışır bir şey değil. Bunları arzu etmezdik. Ne yazık ki oldu” dedi.

Erken seçim tartışmalarına da değinen Erdoğan, “Hiçbir zaman erken seçimin isabetli olacağını düşünmedik. Ama şu anda gündeme gelen konu çok farklı. Parlamentoyu çalışamaz hale getirilirse o zaman bunlar düşünülmeyecek şeyler de değil. Düşünülebilir, gündeme gelebilir. O ayrı bir konu. Hedef burada samimi bir şekilde hiç çekinmeye, kavga gürültüye gerek yok” dedi.

Doğan Grubu’nda gözaltına alınan Yücel ve Üzdiyen serbest bırakıldı

Doğan Holding Baş Hukuk Müşaviri Erem Turgut Yücel ile holding yöneticilerinden Yahya Üzdiyen, İstanbul Adliyesi’nde mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Konuya ilişkin Doğan Şirketler Grubu Holding’ten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklama şöyle:

“Şirketimiz Baş Hukuk Müşaviri Erem Turgut Yücel’in ve Yöneticimiz Yahya Üzdiyen’in, daha önce Ankara Temsilcimiz Barbaros Muratoğlu’nun tutuklanmasına neden olan soruşturma kapsamında gözaltına alındığını 5 Ocak 2017 tarihinde Özel Durum Açıklaması yapmak suretiyle kamuya açıklamıştık. Erem Turgut Yücel ve Yahya Üzdiyen bugün (13.01.2017) Savcılık’taki sorgularının ardından Mahkeme tarafından serbest bırakılmışlardır.”

Zeytinburnu’nda bina çöktü

İstanbul Zeytinburnu’nda Beştelsiz Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi’nde bina, saat 16.30 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle çöktü.

Çöken binanın 7 katlı ve 56 daireli olduğu, 2015 yılının Aralık ayında boşaltıldığı, ancak kaldırımdan geçenlerin çöken parçaların altında kalmış olabileceği aktarılıyor.

Saat 18.00’e kadar 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. 5 kişi ise yaralı olarak hastaneye götürüldü.

Bu arada, çökme sonucu binanın yanındaki akaryakıt istasyonu, çevre binalarda ve çok sayıda araçta hasar oluştu. Ekipler, geniş bir alana yayılan enkazın altında birinin bulunup bulunmadığını araştırıyor.

Sosyal paylaşımları nedeniyle 3 muhtar görevden alındı

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 3 muhtar, sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda, ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasıyla görevlerinden alındı, yerlerine azalar atandı. Görevden alınanlardan Esentepe Mahalle Muhtarı Alaattin Tekin, 3 yıl önce ölen annesinin fotoğrafını paylaştığı için görevden alındığını iddia ederek, “Annemin fotoğrafında boynunda sarı, kırmızı ve yeşil renkli bir eşarp vardı. Bu yüzden beni görevden aldılar” dedi.

Kayseri’deki bombalı saldırıyla ilgili 20 kişi tutuklandı

Kayseri’de çarşı iznine çıkan askerlerin bindiği halk otobüsüne bombalı araçla düzenlenen ve 14 askerin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili dün adliyeye sevk edilen 22 kişiden 20’si tutuklandı. 6 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yurt dışında oldukları saptanan 3 kişi için de yakalama kararı çıkarıldı.

CHP’li Tanal: Vatandaşlarımızı bu hale köpekler mi yoksa AKP iktidarı mı getirdi?

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis’te AKP’li milletvekilleri tarafından açılan “Köpek giremez” pankartına ilişkin yazılı açıklama yaptı ve Meclis’e de köpeğiyle geldi. Mahmut Tanal’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bugün sizlere, hukuki düzenlemeler ile haksız bırakılmanın nasıl bir yaşama sebep olabileceğinden bahsetmek istiyorum. Eğer haklar hukuki düzenlemeler ile kaldırılırsa ne yapmak gerekecektir?

Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir” Meclis’te ‘köpek giremez’ pankartları aynı zamanda hayvan haklarının ihlalidir. 20 milyon yoksulluk sınırının altında yaşayan vatandaşımız, 7 milyon da açlık sınırının altında yaşayan vatandaşımız var. Vatandaşlarımızı bu hale köpekler mi yoksa AKP iktidarı mı getirdi?

Kapıkule’de 24 kilometre TIR kuyruğu

Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’nda TIR kuyruğu 24, Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda ise 9 kilometreye ulaştı.

Avrupa ülkelerine gitmek için ihraç yükleriyle yola çıkan TIR’lar, Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda uzun kuyruklar oluşturmayı sürdürüyor. Son üç gün içinde TIR kuyrukları Kapıkule Sınır Kapısı’nda 24, Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda ise 9 kilometreye ulaştı. Uzun kuyruklar sırasında polis ekipleri de olası sıra ihlallerine karşı önlem aldı. Yetkililer, kuyruğun Bulgaristan’daki yoğun kar yağışı nedeniyle, TIR geçişlerine aralıklarla izin vermesinden kaynaklandığını söyledi.

Yıllar sonra ilk kez dün kimse ölmedi

Uyuşturucu, hırsızlık ve gasp çeteleri arasındaki sert çatışmalar nedeniyle her gün ortalama 10 kişinin hayatını kaybettiği Orta Amerika ülkesi El Salvador’da, son 24 saattir tek bir cinayet işlenmedi.

24 saat boyu neden hiç şiddet olayı olmadığına ilişkin açıklama yapılmadı ancak çeteler arasında ateşkes sağlandığı iddiaları yalanlandı.

2013 NBA Draftı’nın 1 numarası Fenerbahçe’de

Fenerbahçe Basketbol Takımı, kadrosunu önemli bir isimle takviye etti. Sarı Lacivertliler, NBA’de 2013 yılının bir numaralı draft seçimi olan Kanadalı oyuncu Anthony Bennett ile 2016-2017 ve opsiyonlu olarak 2017-2018 sezonu için anlaşmaya vardı.

3,5 yıllık NBA kariyerine dört takım sığdıran 23 yaşındaki basketbolcu, son olarak Brooklyn Nets’te oynadı. Sezon başında sözleşme imzaladığı Nets’te 23 maçta forma giyen Bennett, ortalama 11,5 dakika sahada kalırken, maç başına 5 sayı ve 3.4 ribaund ortalamalarıyla oynadı.

UEFA raporunda Galatasaray ve Fenerbahçe borçlarda 10 ve 13. sırada

UEFA, Avrupa kulüplerinin mali tablolarını ortaya çıkardı. Finansal Fair Play ihlali nedeniyle geçtiğimiz yıllarda Avrupa’dan men cezası alan Galatasaray, ‘en çok borcu olan’ kulüpler listesinde ilk 10’a girerken, Fenerbahçe 13. sırada yer aldı.

Net borç rakamında maddi olarak Manchester United, 536 milyon euro ile ilk sırada yer alırken, bu borcun kulüp varlıklarının %80’ine denk geldiği gösterildi. Galatasaray, bu listede 8. sırada yer alırken, borç rakamının 222 milyon euro olduğu kaydedildi.

Fenerbahçe ise, net borç rakamında 166 milyon euro ile 13. sırada yer aldı.

Avrupa’nın 20 en yüksek futbol ülkesinin esas alınarak hazırlanan listede, Türkiye’de net borç rakamı olarak 3. sırada yer aldı. Toplam borcun bir önceki yıla göre %37 arttığı ve 716 milyon euroya ulaştığı, kulüp başına da 39.8 milyon euro ortalama borç düştüğü belirtildi. Buna göre gelirlere oranla borç rakamının %110 olduğu belirtildi.

Karşıyaka Stadı’nın ihalesi iptal edildi

Karşıyaka’ya yapılacak 15.000 kişilik stadyum için 28 Ocak 2014’te gerçekleştirilen ihalenin, TOKİ ve yüklenici firma Acar İnşaat arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle iptal edildiği öğrenildi.

Zemin iyileştirme çalışmaları sona erdikten sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı dava nedeniyle Ankara 18’inci İdare Mahkemesi ihale iptali kararı vermiş, dava Danıştay’a götürülmüştü. Mahkemenin ihale iptal kararı sonrası Danıştay’ın 2 Kasım’da 2016’da yürütmeyi durdurma kararı alması da yeşil kırmızılı camiada büyük sevinçle karşılanmıştı.

İnşaatın kaldığı yerden sürmesi beklenirken bu defa da TOKİ ile Acar İnşaat arasında maliyet farkı anlaşmazlığı çıkınca ihale iptal edildi. 2014’teki ihaleyi 54 milyon 88 bin TL bedelle kazanan firma, 3 yıllık süreçte malzeme fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek yaşanacak zararın telafi edilmesini istedi. Bunu kabul etmeyen TOKİ, ihaleyi iptal edip, firmaya şimdiye kadarki masraflarını ödeme kararı aldı.

Karşıyaka Stadı için yeniden ihale sürecinin başlayacağı aktarılıyor.

Göztepe’ye Sepil’den stat müjdesi

Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, 15 Şubat’ta ihalesi gerçekleşecek 20.035 kişilik yeni stadın 2018-2019 sezonuna yetiştirileceğini açıkladı. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus