TÜRKİYE

12 Ocak 2017 Perşembe akşam özeti

12 Ocak 2017 Perşembe günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

MHP lideri Bahçeli: Teklif geçmezse, millete gidilir

Anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerine katılmak için Meclis’te bulunan MHP lideri Bahçeli, dün gece kuliste gazetecilerin sorularını yanıtladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişikliği teklifinin gerilim içinde görüşüldüğünü belirterek, “Genel Kurul’daki gerilim devam ederse bu durum referandum döneminde Türkiye geneline yansıyabilir. Bu gerilim orada devam ederse ne olur? Bunu iyi düşünmek lazım. Bu gerilim aşağı çekilmeli” diye konuştu. Bahçeli, teklifin Meclis’ten geçmemesi ihtimalinin sorulması üzerine “Böyle bir durum olursa Meclis çalışamaz hale geldiği için çalışabileceği bir zemin aranır, millet iradesine gidilir” diye konuştu.

AKP’li Şentop: Anayasa değişikliği Meclis’ten geçmezse, Türkiye seçime mecbur kalır

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, anayasa değişiklik teklifinin Meclis Genel Kurulu’ndan geçmemesi halinde Türkiye’nin mecburen seçime gitmesi gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Şentop, bir maddenin düşmesi halinde teklifin geri çekilip çekilmeyeceğine yönelik soru üzerine, “Metin, Genel Kuruldan geçmezse, o zaman hiçkimse seçim istemiyor diyelim ama Türkiye seçime mecbur kalır” dedi.

Şentop, “Bu şartlar, Türkiye’nin yaşadığı süreç, hepsi birlikte dikkate alındığında bunun geçmemesinin neticesi, zorunlu olarak Türkiye’yi bir seçime götürür. Baharda götürür, sonbaharda götürür ama götürür. Kimse engelleyemez seçimi” diye konuştu.

CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet’ten ‘darp’ açıklaması

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve bazı CHP’li milletvekilleri, parlamentoda basın toplantısı düzenledi. Meclis’te dün yaşanan kavgada, darp edildiğini savunan CHP’li Hürriyet, “Dün akşam milletin kaderinin oynandığı milletin meclisinde AKP’ye direnirken anayasayı ihlal ederken görüntü almam esnasında Mustafa Elitaş ve idari amiri Ahmet Gündoğdu’nun faşist saldırısıyla karşılaştım. Darp edilen ben halkı kandıran onlar. Gerçekten o kabinlerde gizlemeye çalıştıkları çok şey varmış. AKP suç işlemeyi sevdi. Bir kadına karşı gözlerini kan bürüyen zihniyetin ne kadar vahşi olacağını göstermiş oldu. Meclis’te kadına tahammül edemeyen sokakta kadına hayat verir mi vermez. Bu anayasa geçerse kimsenin can ve mal güvenliği kalmayacaktır. Sizinle aramızda fark var. Siz korkak biz cesuruz. Bu kavga hürriyet kavgasıdır. Biz iyiler mücadele bayrağını asla bırakmayacağız. Darbe anayasasına evet diyen vekiller olduğu sürece bu ülkede başka vatan haini aramaya gerek yoktur. Bir kadına el uzatacak kadar acz içine düşen sizlerle mücadelemiz devam edecek. Ne darp ne gasba uğramaktan korkmuyoruz. Yatacak yeriniz yok. Yıkılacak saraylarınız yere batacak başkanlığınız” diye konuştu.

Erdoğan: Elinde silahlı olan teröristle doları olan terörist arasında fark yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin maruz kaldığı saldırıların bir de ekonomik boyutu olduğunu artık herkes görüyor, biliyor. Elinde silahı, bombası olan teröristle elinde doları, avrosu, faizi olan terörist arasında amaç bakımından hiçbir fark yoktur. Amaç, Türkiye’ye diz çöktürmek, Türkiye’yi teslim almak, Türkiye’yi hedeflerinden uzaklaştırmaktır. Bunun için döviz kurunu bir silah gibi kullanıyorlar. Elbette bizim de bir takım sıkıntılarımız sorunlarımız var. Bunların hiçbiri döviz kurunun bu seviyeye gelmesinin açıklaması değildir, olamaz. Silahlı ve ekonomik terör saldırılarına karşı her ülke tedbir almanın yollarını arıyor. Yaşadığımız sıkıntılara karşı çözümü kendimizin bulması gerektiğine inanıyoruz. Döviz üzerinden yapılan spekülasyonların derinliğinin olmadığı, çok küçük rakamlarla ve daha ziyade kağıt üzerinde işlemlerle kurların yükseltildiği ortadadır. Milletimiz, döviz almak yerine satarak, 15 Temmuz’un ertesi günü başlatılan ilk dalga saldırının önünü kesmişti. Bunun devamını ben milletimden rica ediyorum. Bugün aynı tutumu sürdürmeliyiz. Merkez Bankamız ve tüm bankalarımız da bu oyunu bozmaya yönelik bir pozisyon almalıdır. Merkez Bankası gerekli tedbirleri alacak imkan ve kabiliyete sahiptir. Fedakarlık yapılacaksa bugündür. Bankalar farklı hesaplar içerisine giremez girmemelidir. İş dünyamıza yaptığım çağrıyı tekrarlamak istiyorum; gün yatırım yapma, üretim yapma, istihdamı artırma, duran çarkları çalıştırma, çalışanları hızlandırma günüdür. Eğer bugün bu riski almazsanız yarın riske atacak hiçbir şeyiniz kalmayabilir.”

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Merkez Bankası’nın eli kolu bağlı değil, gereken tedbirleri alacak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Merkez Bankası’nın eli kolu bağlı değildir. Geçmişte olduğu gibi gereken tedbirleri alıyor, alacak” dedi. Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Merkez Bankası bu oyunu bozacak tedbirleri almalı. Fedakarlık yapılacaksa işte o gün bugündür” açıklamasını hatırlatarak, Twitter üzerinden açıklama yaptı. Şimşek açıklamada, “Merkez Bankası’nın eli kolu bağlı değildir. Geçmişte olduğu gibi gereken tedbirleri alıyor, alacak. Fiyat istikrarı temel önceliklerimizdendir” dedi.

Erdoğan’ın eski koruma müdürü FETÖ’den tutuklandı

Antalya’da ‘FETÖ soruşturması’ kapsamında gözaltına alınan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde koruma müdürlüğünü yapan eski Emniyet Müdürü Maksut Karal tutuklandı.

Kemer İlçesi Göynük Mahallesi Göynük Kanyonu içerisindeki dağlık alanda geçen aralık ayında kaçak kazı yapıldığı ve 20 ton külçe altın bulunduğu ihbarı yapıldı. Bunun üzerine İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri bölgeye giderek araştırma başlattı. İnceleme sonunda girişi kapatılan bir mağarada altın rengine boyanmış 369 alçı külçe bulundu. Olayla ilgili 28 Aralık’ta 4 kişi gözaltına alındı.

Adliyeden serbest bırakılan şüphelilerden emekli emniyet müdürü Maksut Karal’ın FETÖ/PDY soruşturması kapsamında arandığı tespit edildi. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince yeniden gözaltına alınan Maksut Karal, işlemlerinin ardından dün adliyeye sevk edildi.

Savcılık sorgusundan sonra ‘terör örgütü üyesi olmak’ ve ‘örgüt adına faaliyetlerde bulunmak’ suçlamalarından sulh ceza hakimliğine çıkarılan Maksut Karal tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde koruma müdürü olarak görev yapan 2’nci sınıf Emniyet Müdürü Maksut Karal, 29 Ekim’de 2016’da çıkarılan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile resen emekli edilmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan ABD’ye tepki: CENTCOM aklını mı yitirdi?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Merkezi Kuvvetler Komutanlığı’na (CENTCOM) Twitter üzerinden tepki gösterdi.

Kalın, CENTCOM hesabından Suriye’deki Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) ana gövdesini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) “PKK’nin parçası değiliz” açıklamasının paylaşılmasına şu sözlerle tepki gösterdi:
“Bu bir şaka mı yoksa CENTCOM aklını mı yitirdi?
“Buna kimsenin inanacağını düşünüyor musunuz?
“ABD terör örgütünü meşrulaştırma çabalarına son vermeli.”

İbrahim Kalın’ın tepki gösterdiği CENTCOM paylaşımında şu ifadeler yer alıyordu:

“Suriye Demokratik Güçleri duyurusu

Suriye Demokratik Güçleri çatısı altında bir araya gelen Kürt, Arap, Türkmen, Süryani ve Suriyeli gruplar olarak bazı bölgesel hükümetlerin iddialarının aksine gücümüz PKK’nin parçası değildir, kendimizi Suriye ulusunun ve Suriye topraklarının bir parçası olarak görüyoruz.

Topraklarımızı terörist IŞİD savaşçılarından kurtarabilmek için diğer Suriyeli muhalif gruplarla birlikte kanımızı verdik.

Bütün Suriye toprakları IŞİD savaşçılarından özgürleştirilene kadar savaşmaya devam edeceğiz.

Uygar dünyaya ve insanlığa yönelik ortak tehditleri yok etmek için uluslararası koalisyondaki müttefiklerimizle birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Terörizme karşı olan koalisyon müttefiklerimizin yardımıyla birlikte IŞİD’i yenmek ve Rakka’yı özgürleştirmek için operasyonumuza devam edeceğiz.

Tüm gücümüzü Suriye’de barış ve istikrara yol açacak bir ortamın oluşması için harcarken Türkiye’nin de dahil olduğu komşularımızla karşılılı saygı konseptine dayalı güçlü ilişkiler kurmak istiyoruz.”

Davutoğlu: OHAL olağanüstü psikolojiye dönüşürse darbecilerin iştahı kabarır

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM’de 15 Temmuz darbe girişimini soruşturmak için kurulan komisyonun sorularını yanıtladı.

Kendisine iletilen 25 soruyu 71 sayfalık bir makale ile yazılı olarak yanıtlayan Davutoğlu, darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hâlin (OHAL) doğru olduğunu söylerken bir uyarıda da bulundu:

“Ancak bu uygulama toplumda bir olağanüstü psikolojiye de dönüşmemelidir.

Toplumda hayatın normal akışını etkileyen tedirginliğe ve belirsizliğe yol açan her olağanüstü hâl psikolojisi yeni bir darbe kalkışması planlamak için uygun zaman kollayan darbecilerin iştahını kabartır.

Olağanüstü hâl uygulamaları kaosu engelleyecek seri karar alma yeteneğini artırmalı, ama kendisi hayatın normal akışını etkileyecek sonuçlar doğurmamalıdır.

Muhtemel darbe teşebbüslerine karşı en etkili panzehir süratle normalleşmektir.”

AKP Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, dışişleri bakanlığı yaptığı dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeler sonucu Fethullah Gülen’i Türkiye’ye getirerek kontrol altına almayı istediklerini söyledi.

Bu değerlendirmenin ardından Erdoğan’ın izni ve talimatı sonucunda Eylül 2013’te ABD’de Fethullah Gülen’le bir görüşme gerçekleştirdiğini anlatan Davutoğlu, bu görüşmede “muhatabına somut mesajları doğrudan ilettiklerini” ve Erdoğan ile gerçekleştirdikleri istişare kapsamında “açık bir şekilde gerekli uyarılarda bulunduklarını” belirtti.

Davutoğlu, görüşmede Gülen’in samimi olmadığı ve zaman kazanmaya çalışır bir intiba verdiği izlenimini edindiğini ve bunu Erdoğan’la da paylaştığını ifade etti.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin PKK ile yürüttüğü Oslo görüşmelerinin de 2011 yılında Gülen yapılanması ve arkasındaki uluslararası odaklar tarafından basına sızdırıldığını söyledi.

‘Kırmızılı kadın’ davasında ceza alan polisin yeinden yargılanma talebine ret

Kırmızı elbisesi, omzundaki alışveriş çantası ve arkaya savrulan saçlarıyla, Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Gezi Parkı protestolarını sembolü haline gelen ‘Kırmızılı Kadın’ Ceyda Sungur’a yakın mesafeden biber gazı sıktığı gerekçesiyle aldığı 20 ay hapis ve 600 fidan dikme cezası ertelenen polis memuru Fatih Zengin’nin yeniden yargılanma talebi reddedildi.

İzmir’de seraları kar vurdu

İzmir’in Menderes İlçesi’nde kentin sebze, meyve ve çiçek seralarının yüzde 63’ünün bulunduğu bölgeyi kar vurdu. Seralar üzerlerine yağan karın ağırlığını taşıyamadı, kimisinin naylonu parçalandı kimisinin demir iskeleti çöktü. Üretici, “Perişanız, mahvolduk” diyerek isyan etti. Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, tarım sigortasının yapılması gerektiğini şart koşarken kar riski maddesinin de eklenmesini istedi.

Taliban kaçırdığı Amerikalı ve Avusturalyalı profesörlerin videosunu paylaştı

Taliban, geçen sene Afganistan’ın başkenti Kabil’de kaçırdığı profesörler Amerikalı Kevin King ve Avusturalyalı Timothy Weekes’e ait olduğu düşünülen bir video yayınladı.

Pentagon, güvenlik güçleri gibi giyinmiş silahlı kişilerin çalıştıkları Kabil’deki Amerikan Üniversitesi’nin dışındaki arabalarından kaçırdığı profesörleri kurtarmak için ABD’nin bir operasyon düzenlediğini, ancak başarısız olduğunu açıklamıştı.

Taliban’ın internetten paylaştığı ve 1 Ocak’ta çekildiği görülen videoda, iki adam “iyi koşullarda” tutulduklarını söylüyorlar.

ABD Dışişleri Bakanlığı videonun sahte olup olmadığıyla ilgili bir açıklama yapmazken, Avusturalya Dışişleri Bakanlığı, farklı hükümetlerle yakın ilişki içinde Avusturalyalı adamın bulunması için çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.

Fenerbahçe müzesindeki şampiyonluk kupalarından birini çalmaya çalıştı, yakalandı, tutuklandı

Fenerbahçe müzesinde muhafaza edilen şampiyonluk kupalarından birini cam kabini başıyla kırdıktan sonra alan 38 yaşındaki Trabzonlu Halit Şahin uzaklaşmaya çalışırken güvenlik görevlileri tarafından yakalandı. Görgü tanıkları Halit Şahin’in camı kırdığı sırada “Kaç senedir bu kupayı bekliyoruz” diye bağırdığını söyledi. Trabzon’da yaşadığı öğrenilen Halit Şahin polis tarafından gözaltına alındı. Şahin mahkeme tarafından tutuklandı. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus