TÜRKİYE

1 Şubat 2017 Çarşamba akşam özeti

1 Şubat 2017 Çarşamba günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

YSK Malatya İl Müdürü açığa alındı

Sosyal medyadaki hesabındaki sayfasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için ‘Kemal Kılıçdaroğlu’nun başı için evet’ söylemiyle tepkileri üzerine çeken Malatya YSK İl Müdürü, bu paylaşımın kendine ait olmadığını, 12 yaşındaki çocuğunun yaptığını savunarak Kılıçdaroğlu ve CHP’lilerden özür dilemişti.

Hakkında soruşturma başlatılan, YSK İl Müdürü Gürsel Dursun, soruşturmanın selameti için, bu sabah YSK tarafından açığa alındı.

Türkiye özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke oldu

Washington merkezli Özgürlük Evi (Freedom House), Dünyada Özgürlükler Raporu’nu açıkladı. Raporda Türkiye, 2016’da özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke oldu.

Freedom House, Dünyada Özgürlükler Raporu’nu açıkladı. Toplam 195 ülkede özgürlüğün irdelendiği, ‘Popülistler ve Otokratlar: Küresel Demokrasiye Çifte Tehdit’ başlıklı raporunu açıkladı. Türkiye 2016’da özgürlüklerin en çok gerilediği ülkeler arasında, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin ardından ikinci sırada yer aldı.

Özgürlük Evi’nin raporunda, 87 ülke ‘özgür’, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 59 ülke ‘kısmen özgür’, 49 ülke de ‘özgür değil’ ölçeklerinde yer aldı. En özgür ülkenin 100 puanla ölçüldüğü değerlendirmede, 2016 yılı için Türkiye’nin puanı 38 olarak belirtildi.

Özgürlük Evi, Türkiye Anayasası’na göre yürütme yetkisinin Başbakan’da olması gerektiğini ancak Cumhurbaşkanı’nın yürütmeyi etkin olarak biçimlendirdiğini, Türkiye’deki yönetimin özellikle son 5 yılda siyasi haklar ve özgürlükleri törpülediğini savundu.

CHP Sözcüsü Böke’den ‘anayasa’ açıklaması: Günlerdir imza bekliyor, bir şeyden korkuluyor ki bekletiliyor

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, anayasa değişiklik teklifinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hala onaylanmadığını hatırlatarak, “Genel Kurul’da bir dakika, iki dakika söz eklemeleriyle müthiş bir aceleyle Genel Kurul’dan çıkartılan anayasa değişikliği teklifi, günlerdir bir imza bekliyor. Açıkçası çok yorum yapmanın gerekmediğini düşünüyorum. Bir şeyden korkuluyor ki bekletiliyor” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın sığınmacılar dahil 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini engelleyen başkanlık kararnamesine karşı AKP hükümetinin sessiz kaldığını söyleyen CHP Sözcüsü Böke, şöyle konuştu:

“Nüfusu Müslüman olan bazı ülkelerin vatandaşlarının açık bir ayrımcılıkla Amerika’ya sokulmayacağı kararı verildi. AKP iktidarından Müslümanlara yapılan bu açık ayrımcılığa ilişkin ne hikmetse tek bir söz duymadık. Bu durum bir kez daha AKP’nin haklının değil, her zaman güçlünün yanında durduğunu bize gösterdi. Bir kez daha AKP’nin kendi siyasi çıkarları, kendi hesapları söz konusu olduğunda hiçbir ilkesel tutumda ısrarcı olmadığı da ortaya çıkmış oldu. Tüm dünya ülkelerinden bu karara tepki yükselirken, AKP hükümetinin sessizliğe bürünmüş olması ülkemiz ve en çok insanlık adına bir utanç kaynağıdır. Her türlü radikalizmle mücadelenin yöntemi ayrımcılık yapmak değildir. Her türlü radikalizmle mücadelenin tek bir yolu vardır, demokrasi.”

Reina saldırısı soruşturmasında 10 kişi daha tutuklandı

Yılbaşı gecesi 39 kişinin öldüğü Reina saldırısına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltında bulunanlardan 10’u çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. Son tutuklananlarla birlikte tutuklanan sayısı 13 yükseldi.

Konutta 20 yıl vade dönemi

Emlak Konut GYO öncülüğünde markalı konut üreticilerinin vadeyi 20 yıla çıkaran konut kampanyası bugün başlatılıyor.

Ekonomik büyümeye katkı sağlamak ve sektörü canlandırmak amacıyla başlatılan kampanyaya Emlak Konut GYO’nun yanı sıra Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) bünyesindeki markalı konut üreticileri katılıyor.

Mart sonuna kadar devam edecek kampanya, 240 aya kadar vade ve 0.75-0.85 faiz ile konut edinme imkanı sunuyor.

Emlak Konut, gayrimenkul piyasasındaki bekleme eğilimini kırmak ve satışları artırmak için geçen yıl Ağustos ayında da peşinat tutarı ve faiz oranında indirim sağlayan bir kampanya düzenlemiş; çok sayıda markalı konut üreticisi de kampanyaya dahil olmuştu.

Kampanya sayesinde Emlak Konut, sadece Ağustos ayında ilk yedi aydaki toplam satışa yakın bağımsız bölüm satışı yapmıştı.

Yunan Bakan Kardak’a çelenk bıraktı

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, beraberindeki bazı askeri yetkililerle birlikte bu sabah, 21 yıl önce ölen 3 Yunan askerinin anısına Kardak kayalıklarına helikopterden çelenk attı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının geçen pazar günü öğle saatlerinde gidip inceleme yaptığı Kardak kayalıklarına, bugün Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos geldi. Bazı askeri komutanlarla birlikte saat 08.30’da, Leros Adası’ndan helikopterle hareket eden Savunma Bakanı Panos Kammenos, kayalıklara 21 yıl önce ölen 3 Yunan askerinin anısına çelenk attı. O dakikalarda, hangi ülkeye ait olduğu öğrenilemeyen F16 uçakları, 30 dakika boyunca gökyüzünde uçtu. Kayalıklar üstünde bir süre uçan Kammenos’u taşıyan helikopter ise ardından kalkış yaptığı adaya döndü. Bakan Kammenos, Twitter hesabından Kardak ziyaretinin fotoğraf ve görüntülerini paylaştı.

Almanya Başbakanı Merkel, yarın Türkiye’ye geliyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Binali Yıldırım’ın davetine icabetle, yarın Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek. Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, Almanya Başbakanı Merkel’in ziyareti dolayısıyla yapılacak görüşmelerde, Türkiye-Almanya ikili ilişkileri ve işbirliği, terörizmle mücadele, göç, Kıbrıs çözüm süreci ve Türkiye-AB ilişkilerinin yanı sıra iki ülkenin ortak gündemindeki uluslararası ve bölgesel konuların ele alınmasının öngörüldüğü belirtildi.

TMMOB: Keşan’daki kirlilik, IŞİD saldırısının etkilerinden daha büyük

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan hava kirliliği raporuna göre Edirne’nin Keşan İlçesi’nde 2016 yılında kükürt dioksit oranı sınır değerlere göre 166 kere aşıldı. Raporda, Keşan’da meydana gelen hava kirliliğinin geçen yıl Ekim ayında Musul’daki bir kükürt üretim tesisine yapılan IŞİD saldırısı nedeniyle oluşan hava kirliliğinden çok daha ciddi olduğunun gözle görülür şekilde ortaya konulduğu belirtildi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan hava kirliliği raporu açıklandı. Raporda, Keşan’da kükürt dioksit oranının sınır değerlere göre 2016 yılında 166 kere aşıldığı belirtilerek, Keşan’daki bu kirliliğin geçen yıl Ekim ayında Musul’da kükürt üretim tesislerine IŞİD saldırısı nedeniyle meydana gelen hava kirliliğinden çok daha ciddi boyutta olduğu bildirildi. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nda Keşan’daki hava kirliliği ile ilgili, “Edirne Keşan’da kirlilik 2015 yılında olduğu gibi en üst seviyeye ulaşmış durumdadır. Kömür kullanımından kaynaklanan kükürt dioksit miktarı oldukça fazladır. Dünya Sağlık Örgütü ve AB sınır değerleri yoğun bir şekilde aşılmaktadır. Partikül Madde 10 kirleticisinin de sınır değerlerinin aşıldığı görülmektedir” denildi.

MHP’li Saffet Sancaklı’nın eşi hayatını kaybetti

MHP Kocaeli milletvekili Saffet Sancaklı’nın eşi Hülya Sancaklı, tedavi gördüğü hastanede saat 07.30 sıralarında hayatını kaybetti.

Sancaklı’nın ölüm haberiyle ilgili hastane yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “14 Ocak 2017 tarihinde ateşli silah yaralanması nedeniyle hastanemizde ameliyata alınan Sayın Hülya Sancaklı’nın tedavisi, genel cerrahi yoğun bakım ünitesinde devam etmiştir. Ameliyat sonrası devam eden kritik süreç, hastanemiz Nöroşirurji Kliniği Başkanı, Beyin Sinir Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hidayet Akdemir ve ekibi tarafından titizlikle takip edilmiştir. 19 gündür yoğun bakımda yaşama tutunma mücadelesi veren Sayın Hülya Sancaklı, tüm tıbbi müdahalelere rağmen yaşamsal fonksiyonlarının geri döndürülememesi nedeniyle 01.02.2017 tarihi saat 07.35’te hayatını kaybetmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz” denildi.

Diyarbakır’da kar esareti sürüyor

Diyarbakır’da, son iki gündür yağan etkili kar yağışı bu sabah yerini güneşe bırakırken, kar ve buzlanma nedeniyle ulaşımda zaman zaman güçlük yaşandı. Belediye ekipleri kar temizleme çalışmalarını aralıksız sürdürürken, bazı vaatandaşlar ve sürücüler dün akşamdan beri süren kar yağışı konusunda yeterli önlem alınmadığından yakındı.

Diyarbakır kırsal ve kent merkezi son yılların en şiddetli kar yağışına maruz kalırken, zaman zaman tipiye çeviren kar 2 gündür yaşamı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Diyarbakır Valiliği, 2 gündür kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personele 2 gündür idari izin verirken, Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü, bölge genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olaylarına karşı vatandaşların dikkatli olmaları yönünde uyardı. Kent merkezinde son 2 iki gündür devam eden kar yağışı, bu sabah yerini güneşe bırakırken, kar nedeniyle çok sayıda aracın trafiğe çıkamadıkları görüldü. Trafiğe çıkan araçların ise yolların karlı ve buzlu olması nedeniyle sıkıntı çektiği görüldü.

‘Kar’ gören Adanalı coştu

Kent merkezinde kar görmeyen Adanalılar, karda piknik yapmak için Toros Dağları eteklerindeki yüksek rakımlı yaylalara akın etti.

Son 30 yılın en yoğun kar yağışının yaşandığı Kızıldağ, Karboğazı ve Tekir gibi yaylara giden Adanalılar, burada mangal yakıp, leğenle kaydı. Çocuklar daha önce hiç karşılaşmadıkları karda, kartopu oynayıp, kardan adam yaptı. Yoğun ilgi nedeniyle, trafik sıkışıklığının yaşandığı yerlerde, karda araç kullanmada acemi olan Adanalılar, maddi hasarlı kazalara da neden oldu.

Kar coşkusundan etkilenen Adana Büyükşehir Belediyesi de Karaisalı İlçesi’ne bağlı Kızıldağ Yaylası’nda hafta sonu kar şenliği organizasyonu gerçekleştirdi. Sucuk ekmek partisi de yapılan etkinliğe binlerce Adanalı katıldı.

Bitlis’te kar kalınlığı 2 metreye yaklaştı

Bitlis’te bir haftadır aralıklarla devam eden kar yağışı hayatı durma noktasına getirirken, kent merkezindeki kar kalınlığı 2 metreye yaklaştı.
Araçların ve tek katlı evlerin karda kaybolduğu Bitlis’te 257 köye ulaşım sağlanamıyor. Kent merkezindeki bazı mahallelerde ise iş makinelerinin yığdığı karlar bina boylarına ulaştı. Bazı elektrik ve telefon direkleri de yarıya kadar kara gömüldü. Meteoroloji İl Müdürü Rasim Saraç, Bitlis kent merkezinde kar kalınlığının 1 metre 80 santimetre olduğunu, son 24 saat içerisinde 30 santimetre kar yağdığını belirtti. Saraç, kar yağışının bugünden sonra bölgeyi terk edeceğini, ancak hava sıcaklıklarının da önemli derecede düşüş yaşanacağını söyledi.

Tutuklu taşıyan cezaevi aracı İstanbul TEM’de devrildi

İstanbul Bağcılar TEM Otoyolu Mahmutbey Viyadüğü Ankara istikametinde mahkemeye tutuklu taşıyan bir cezaevi kaza yaptı. Kazada ölen ya da yaralanan olmadı.

Trafik polisleri tarafından alkol muayenesi yapılan şoförün alkol almadığı belirlendi.

Emenike ve van Der Wiel’e af

Fenerbahçe’de daha önce disiplinsiz davranışları nedeniyle kadro dışı bırakılan ve kendilerine kulüp bulmaları istenen Emenike ve Van Der Wiel’e af geldi. Devre arası transfer döneminde kulüp bulamayan oyuncular, yarından itibaren takım ile idmana çıkacaklar. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus