TÜRKİYE

1 Aralık 2016 Perşembe akşam özeti

1 Aralık 2016 Perşembe günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Başbakan Yıldırım: Ekonomide dalgalanma 1-1,5 ay daha devam edecek

Başbakan Binali Yıldırım, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında ekonomide yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Çok emin olarak söylüyorum. Endişeye gerek yok. Bunu da atlatacağız. Bu dalgalanma herhalde 1-1,5 ay gibi daha devam edecek. 20 Ocak’a kadar yeni seçilmiş başkan iş başına geldikten sonra biraz daha öngörülebilirlik artacak ve taşlar yerine oturacak” dedi.

TÜSİAD Başkanı Symes’dan hükümete ‘OHAL’ çağrısı: Bir an önce kaldırılmasını bekliyoruz

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşarak, “Bazı OHAL uygulamaları, ekonomide güven kaybına neden oluyor. OHAL’in bir an önce kaldırılmasını, ülkenin Meclis’inin yeniden asli görevini yapmaya odaklanmasını ve KHK ile yönetimin sonuna gelinmesini bekliyoruz. Türkiye’nin bir an önce normalleşmeye ihtiyacı var” dedi.

Erdoğan’dan Fırat Kalkanı açıklaması: Operasyonun hedefi bir ülke veya kişi değil, terör örgütleridir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat Kalkanı harekatına ilişkin “Fırat Kalkanı operasyonunun hedefi de herhangi bir ülke veya kişi değil, sadece terör örgütleridir. Defalarca dile getirdiğimiz bu hususta hiç kimsenin şüphesi olmasın. Söylediklerimizi de kimse başka bir şekilde yorumlamasın, başka yere çekmesin” dedi.

Asker kaçağı çalıştıran patron hapse atılacak

Asker kaçağı çalıştırdıkları tespit edilen işverenler, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası riski ile karşı karşıya kalabilecek.

Sözcü’den Kamil Elibol’un haberine göre, Yoklama kaçağı ve bakayanın silah altına alınması için “cezalı” formül devreye sokuldu. Milli Savunma Bakanlığı, işyerlerinde yoklama kaçağı ve bakaya çalıştırdığı tespit edilen işverenler hakkında soruşturma başlatma kararı aldı.

Yoklama kaçakları ve bakayalar 15 gün içerisinde askerlik işlemlerini yaptırmazsa işverenleri sorumlu tutulacak. Patronlar hakkında 111 sayılı Askerlik Kanunu ile 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu uyarınca adli soruşturma yapılacak. İşverenler “asker kaçağı” çalıştırmak suçundan 3 aydan bir yıla kadar hapis cezası riski ile karşı karşıya kalabilecek.

Kasım ayı ihracat verileri açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre kasım ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 artışla 11 milyar 952 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk 11 aylık döneminde ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 azalışla 128 milyar 973 milyon dolar oldu.

Çocuğa asit atan adama 9 yıl 36 ay hapis

Ataşehir’deki ünlü bir lokantada 3 yaşındaki çocuğun üzerine asitli madde attığı gerekçesiyle Cihan Araçman hakkında “Çocuğu ve beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etme” ve “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına sebep olma” suçlarından toplam 24,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın karar duruşması görüldü. Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi olaya ilişkin kararını açıkladı. Mahkeme heyeti Sanık Cihan Araçman’ın Y.K.’ya karşı “Kasten Yaralama” suçunu işlediğini belirterek ilk önce 2 yıl 8 ay hapse çarptırılmasına karar verdi. Suçun kendini savunamayacak kişiye karşı olması, silahtan sayılan madde ile işlemiş olması ve organlardan birinin işlevini yitirmiş olmasını dikkate alan mahkeme sanığın cezasında artırıma giderek 9 yıl 36 ay hapse mahkum etti.

MGK: Terör koridoru oluşturma hedeflerine izin verilmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ve dün yaklaşık 6 saat süren Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada, kamu düzeninin ve vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetlerle milli güvenliği tehdit eden diğer gelişmelerin kapsamlı şekilde görüşüldüğü vurgulandı.

Fırat Kalkanı Harekatı’nın temel hedefinin, “hudut güvenliğinin sağlanması, Türkiye’ye yönelik saldırıların önlenmesi, DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin bölgeden tamamen temizlenmesi” olduğu aktarılan bildiride, “Suriye’nin toprak bütünlüğü esas olmak üzere kardeş Suriye halkının ve bölgedeki vatandaşlarımızın güvenliği için, PKK/PYD-YPG unsurlarının terör koridoru oluşturma hedeflerine izi̇n verilmeyeceği vurgulanmıştır” ifadesine yer verildi.

Bharara, Trump’ın “görevde kalma” önerisini kabul etti

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, 8 Kasım’da yapılan seçimlerde, başkan seçilen Donald Trump’ la görüştü. New York’ta bulunan Trump Tower’da gerçekleşen görüşmenin sonucunda, Bharara’nin görevini sürdürmesi kararı çıktı.

Aladağ’daki yangına ilişkin yayın yasağı kaldırıldı

RTÜK, Adana’da bir özel öğrenci yurdundaki yangına ilişkin Aladağ Sulh Ceza Hakimliğince konulan yayın yasağının kaldırıldığını duyurdu.

616 mülki idare amirinin görev yeri değişti

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan kararnameyle 616 mülki idare amirinin görev yeri değiştirildi. Kararnameye göre, 396 ilçe kaymakamı ile 106 vali yardımcısının yeri değiştirilirken, 75 kaymakam ve vali yardımcısı il hukuk müşaviri olarak atandı.

FARC’la yapılan yeni barış anlaşmasına Meclis onayı

Kolombiya Senatosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile 24 Kasım’da imzalanan yeni barış anlaşmasını onayladı.

Tarafların, Küba’nın başkenti Havana’da yaptığı uzun görüşmelerin ardından 12 Kasımda sağlanan ve 24 Kasım’da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Rodrigo Londono arasında Bogota’da imzalanan yeni barış anlaşması Kolombiya Senatosunun alt kanadı Temsilciler Meclisinin de onayından geçti. 166 temsilciden 130’unun katıldığı oylamada, yeni barış anlaşması için karşı oy kullanan olmadı.

Diğer yandan, Muhafazakar Partiden 8, Demokratik Merkez Partisinden 19 milletvekili, Temsilciler Meclisinin söz konusu kararı alma meşruiyeti bulunmadığına inandıklarını beyan ederek oylamaya katılmadı.

Sultanahmet’teki canlı bomba saldırısıyla ilgili 2 tahliye

Sultanahmet Meydanı’nda IŞİD üyesi Nabil Fadlı tarafından gerçekleştirilen, 12 Alman vatandaşının öldüğü ve 16 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısına ilişkin davada 2 kişi tahliye edildi. Duruşma sonunda, Ayad Muneer Saud ve Ömer Hallum Raheem tahliyelerine karar veren mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İddianamede, 5’i tutuklu ikisi firari 26 şüphelinin, 7,5 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapisle cezalandırılması isteniyor. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus