YAŞAM

Nefret cinayetine kurban giden Roşin Çiçek davasında 3 müebbet

Babası ve amcaları tarafından eşcinsel olduğu için öldürülen 17 yaşındaki Roşin Çiçek davasının 9. duruşmasında; baba Metin Çiçek’e ağırlaştırılmış müebbet, amcalar Mehmet Alican Çiçek ve … Read More

Babası ve amcaları tarafından eşcinsel olduğu için öldürülen 17 yaşındaki Roşin Çiçek davasının 9. duruşmasında; baba Metin Çiçek’e ağırlaştırılmış müebbet, amcalar Mehmet Alican Çiçek ve Şeyhmus Çiçek’e ise ömürboyu hapis cezası verildi.

Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi’nde 2012 yılının Temmuz ayında eşcinsel olduğu için aile içi şiddete maruz kaldığından evden kaçan ve daha sonra babası ve amcaları tarafından öldürülerek cesedi yol kenarına atılan Roşin Çiçek davasında karar çıktı.

Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar baba Metin Çiçek ile Roşin Çiçek’in amcaları Şeyhmus Çiçek ve Mehmet Alican Çiçek katıldı. Duruşmaya ayrıca taraf avukatları, aile bireyleri, Diyarbakır’da bulunan LGBT örgütlerinin üyeleri ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri izleyici olarak katıldı. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Melda Onur ile Mahmut Tanal da davayı takip etti. Davanın karar duruşması olması nedeniyle salonda geniş güvenlik önlemleri alındı.

DURUŞMA OLAYLI BAŞLADI

Duruşmada ilk olarak Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği ve bazı LGBT örgütlerinin üyeleri bireysel olarak davaya müdahillik talebinde bulundu. Duruşmaya katılan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da müdahil olmak için mahkemeye dilekçe verdi. Bu sırada söz alan Roşin Çiçek’in annesi G.Ç., “Bunları burada istemiyorum” dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, “Herkesin hakları vardır. Siz karışmayın ve yerinize oturun” dedi.

Duruşmada söz alan avukat Fırat Söylet, “Bu sıradan bir cinayet vakası değildir. Roşin Çiçek eşcinsel bir bireydir. Buradaki vaka sıradan bir vaka değildir. Roşin Çiçek’in cinsel yöneliminden dolayı öldürüldüğü açıktır” diye konuştu.

Daha sonra söz hakkı verilen Cumhuriyet Savcısı, müdahillik talebinde bulunan dernek ve bireylerin suçtan zarar görme ihtimali olmadığı için talebin reddini istedi. Mahkemenin katılma talebiyle ilgili kararı görüşmek üzere duruşmaya ara verdiği sırada, salonda kargaşa yaşandı. Öldürülen Roşin Çiçek’in kardeşi S.Ç.’nin milletvekillerine küfür etmesi üzerine, izleyici sıralarındaki LGBT mensupları ve aile üyeleri dışarı çıkarıldı. Adliye koridorunda çıkan arbedede, sanıkların yakınları LGBT’liler, avukatlar ve gazetecilere saldırdı. Olaya müdahale eden çevik kuvvet, sanık yakınlarını adliye binasından dışarı çıkardı. Polis bu sırada LGBT üyelerini de koridorun sonuna götürerek, güvenlik kordonu oluşturdu. Olayların çıkması üzerine mahkeme başkanı duruşmaya izleyicisiz olarak devam etti. Katılma talepleri ile ilgili kararını açıklayan mahkeme, başvuranların suçtan zarar görme ihtimali bulunmadığı için talebin reddine karar verdi.

ANNE AĞLAYARAK SANIKLARIN SUÇSUZ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Duruşmada daha sonra Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcılık mütalaasında, sanıkların işledikleri suçtan dolayı cezalandırılmaları istedi. Bunun üzerine söz hakkı verilen Roşin Çiçek’in annesi G.Ç., vicdanının hiç rahat olmadığını belirterek, “Vicdan azabı çekiyorum. Bir kurşunla 3 kişi bir çocuğu nasıl öldürür anlamıyorum. Evlat acısı bambaşkadır. Oğlumun vurulduğunu duyduğumda yere yıkıldım. Bunun nasıl bir acı olduğunu anlatamam. Oğlumu o haliyle görünce yıkıldım. 3 evladımın üstüne yemin ederim ki bu bir kazadır. Sanıklardan asla şikayetçi değilim. Bir baba asla çocuğunu öldürmez. Mahkeme Başkanı olarak değil, bir baba olarak size yalvarıyorum. Çocuklarımı babasız bırakmayın. Metin ceza alırsa kendimi 14’üncü kattan atarım” dedi.

Daha sonra söz hakkı verilen Roşin Çiçek’in kardeşleri M.Ç. ve R.B. ise babalarını geri istediklerini belirterek, “Bizim babamız evladını öldürmez. Şikayetçi değiliz” dediler.

“BİZ ÖLDÜRSEK DAHA ÖNCEDEN ÖLDÜRÜRDÜK”

Duruşmada söz hakkı verilen sanıklardan Roşin Çiçek’in babası Metin Çiçek, çocuğunun sürekli evden kaçtığını belirterek, “Batıkent sitesinde bir bayan vardı. Gidip oradan çocuğumu aldım. Çocuğumu psikoloğa götürecektim. Yolda giderken bana saldırdı. Arabada neredeyse kaza yapıyorduk. Boğuştuk, o sırada her zaman yanımda olan ruhsatsız silahın dipçiği ile kafasına vurdum. O sırada silah patladı. Çocuğu kaldıracakken kan gördüm ve dondum. Ben çocuğumu bilerek, planlayarak öldürmedim. Bir baba evladına böyle yapmaz” dedi.

Daha sonra konuşan tutuklu sanıklardan amca Şeyhmus Çiçek, olayla bir alakası olmadığı belirterek, “Benim bu olayla bir alakam yok. Yeğenimi aramaya çıktım. Suçlu olsam karakola kendim gitmezdim. Bu olayı tasarlayarak yapmak isteseydik, yolda bırakmazdık. Ailem ve ben çok perişanız” dedi. Amca Mehmet Alican Çiçek ise, “Ben bu aileyi korumak zorundayım. Yeğenimi nasıl öldürebilirim? Biz öldürseydik daha önceden öldürürdük. Biz öldürseydik, götürüp denizde boğardık. Allah’tan başka kimse de görmezdi. Öldürseydik bulunduğu yerde bırakmaz, başka yere götürürdük” diye konuştu.

BABAYA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET, AMCALARA MÜEBBET HAPİS

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme kararını açıklamak üzere duruşmaya kısa bir ara verdi. Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, Roşin Çiçek’in babası Metin Çiçek’e ‘Üstsoy veya altsoydan birine karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi.

CEZALARDA İNDİRİM YAPILMADI

Mahkeme Roşin Çiçek’in amcaları Mehmet Alican Çiçek ve Şeyhmus Çiçek’i ise ‘kasten öldürme’ suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanıklara verilen cezalarda indirim uygulanmadığını da belirtti. Mahkeme, sanıklardan Şeyhmus Çiçek’e ayrıca ‘ruhsatsız silah taşımak’ suçundan da 2 yıl hapis cezası verdi.

SEZGİN TANRIKULU’NDAN  DAVAYA DAİR AÇIKLAMA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise gün içinde yaptığı yazılı açıklamayla Roşin Çiçek davasının bir nefret cinayeti davası olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Nefret suçlarının düzenlendiği yasalarda ve bizzat Anayasada, lezbiyen, gay, biseksüel ve transeksüel bireylerin korunması için gerekli hükümlere yer verilmesi ve hükümetin bu konudaki taleplere daha fazla kulak tıkamaması şarttır. Kişilerin cinsel yönelimlerinden ötürü uğradıkları hak ihlalleri hiçbir biçimde kabul edilemeyeceği gibi, bu bireylere yönelik baskı, saldırı ve cinayetlerin önlenmesi için toplumda ciddi bir dönüşüm yaşanması gerekir. Başka Roşin Çiçek cinayetlerinin yaşanmaması için başta AKP iktidarı olmak üzere tüm siyaset kurumunun, sivil toplum örgütlerinin, kanaat önderlerinin üstlerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Aksi halde herkes, nefret cinayetlerinin ortağıdır.”

blog comments powered by Disqus