GEZİ PARKI

‘Kabataş’ta taciz’ iddiasıyla ilgili avukat açıklama yaptı

Başbakan Erdoğan’ın “Başörtülü bacımıza cinsel tacizde bulundular” sözleriyle kamuoyu gündemine taşınan Kabataş’ta saldırı iddiasıyla ilgili dün gece Yeni Şafak gazetesinin Zehra Develioğlu’nun polis ifadesini yayınlamasının … Read More

Başbakan Erdoğan’ın “Başörtülü bacımıza cinsel tacizde bulundular” sözleriyle kamuoyu gündemine taşınan Kabataş’ta saldırı iddiasıyla ilgili dün gece Yeni Şafak gazetesinin Zehra Develioğlu’nun polis ifadesini yayınlamasının ardından bu sabah da Develioğlu’nun avukatı Abdurrahman Kayapınar, yazılı bir açıklama yaptı. Avukatın açıklaması, kameraların olay gününe ait olduğunu teyit eder nitelikte ifadeler içerirken açıklamada görüntülerin yetersizliğinden ve müvekkiline haksızlık yapıldığından bahsediliyor. Görüntülerin montaj olduğuna dair bir atıf ise yok.

Avukat Kayapınar, yaptığı yazılı açıklamada, “Basın yayın organları tarafından, müvekkilime ait olmayan bir kısım beyanlar esas alınarak görüntülerin bu beyanları desteklemediği iddia edilmekte” diyerek müvekkilin polis ifadesinde yer alan, Başbakan Erdoğan’ın da kamuoyuna aktardığı, medyada çeşitli basın kuruluşlarında yer alan müvekkil ile röportajlarda geçen ifadeleri yalanladı.

Kayapınar, açıklamanın devamında “Müvekkilin etrafında kalabalık bir grup tarafından toplanılmış olması önemsiz bir olay gibi gösterilmekte, görüntülerin net ve belirgin olmamasından da istifa edilmek suretiyle müvekkilimin gerçek dışı beyanda bulunduğu yönünde bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır” dedi.

Dün akşam Kanal D’nin ortaya çıkardığı görüntülerde, cinsel taciz iddiasında bulunan kadının yanına 1 Haziran 2013 günü saat 19:49.20’de 10-15 kadar kişinin geldiği gözüküyor, polislerin ifadesine göre “30 saniyelik sözlü sataşma gibi görülen olayın” ardından grup olay yerinden uzaklaşıyor. Çevredekiler de bu süre içerisinde rutin işlerini yapmaya devam ediyor, olay yerine yönelik dışarıdan özel bir ilgi gözlenmiyor.

Kadın 8 dakika sonra eşinin gelmesiyle birlikte kameranın görüş açısından çıkıyor.

Kadının polisteki ifadesinde, “önce tekmelenen ardından bebek arabasındaki çocuğuna saldırılan mağdura eylemciler cinsel organlarıyla da taciz ettikleri” iddia ediliyordu.

YENİ ŞAFAK’TAKİ POLİS İFADESİ

Yeni Şafak’taki polis ifadesinde Zehra Devecioğlu’nun ifadesi şu şekilde yer alıyordu:

“mavi kot bulunan bayan şahıs yanıma yanıma gelip durdu, ani bir şekilde benim başörtümü tutarak önce yukarıya doğru kaldırdı ben ne olduğunu anlamadan yüksek sesle, ‘tayyip’in …. buldum beyler, gelin …’ diye bağırmaya başladı.”

“bebek arabası elimden kurtuldu, sırt üstü yere düştüm. kalabalık grup benim etrafımı sardılar, etrafımda bulunan şahıslar benim üzerime doğru tükürmeye, tekmelemeye başladılar.Ben yerden kalkmaya bu şahıslardan kurtulmaya çalıştıysam da çok kalabalık olduğundan başaramadım. şahıslar beni tekmelerken, ‘şerefsizin evladı, o.. çocuğu, eşarplı kaltak, biz devrim yapacağız kökünüzü kazıyacağız Türkiye’den, hayvan kaltak Tayyip’i de seni de … … yollayacağız bu ülkeden şeklinde yüksek sesle bağırıp hakaret ettiler. bana tekme vuruyorlardı. kalabalık arasından bebek arabasının arkasında 28-30 yaşlarında, şişman yapılı, kahverengi kıvırcık saçlı, beyaz tenli, kahverengi gözlü, etli geniş burunlu bir kişi bebek arabasını tutarak sallıyordu, arabasının içerisinde kızım aşağı yukarı zıplıyordu. kendimi bu şahısların arasından alıp, çocuğumun yanına gidemedim.”

“Kendimi korumak için yüzümü yere, sırtımı havaya bakacak şekilde yere kapaklandım. Etrafımdaki şahıslar yine bana tekme atmaya devam ediyorlardı. Ben kafamı dahi kaldıramadım. Birden şahısların bana vurmaları kesildi, tam bu esnada bir şahıs benim başıma doğru erkeklik organı ile sürtünmeye başladı.”

Zehra Develioğlu'nun polis ifadesi

Zehra Develioğlu’nun polis ifadesi

Zehra Develioğlu'nun polis ifadesi

Zehra Develioğlu’nun polis ifadesi

Zehra Develioğlu'nun polis ifadesi

Zehra Develioğlu’nun polis ifadesi

Zehra Develioğlu'nun avukatının yazılı açıklaması

Zehra Develioğlu’nun avukatının yazılı açıklaması

kabataş

KABATAŞ GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI
HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

blog comments powered by Disqus