MEDYA TURU

İsmet Berkan, Kabataş’ta çekildiği iddia edilen videoyu anlattı

İsmet Berkan, katıldığı bir televizyon programında Kabataş’ta tacize uğrayıp dövüldüğü iddia edilen kadının videosunu anlattı: “Benim çok ilgilendiğim bir konu değil bu. Bir kalabalığın arasında … Read More

İsmet Berkan, katıldığı bir televizyon programında Kabataş’ta tacize uğrayıp dövüldüğü iddia edilen kadının videosunu anlattı: “Benim çok ilgilendiğim bir konu değil bu. Bir kalabalığın arasında kucağında bebeğiyle tacize uğradığını söylüyordu”

Gezi olayları sırasında bir kadın türbanlı olduğu gerekçesiyle Kabataş’ta dövülüp taciz edildiğini iddia etmiş, Gazeteci Yazar İsmet Berkan ise, konu ile ilgili mobese kamerası görüntülerinden bahseden bir tweet atmıştı.

CNN Türk’te yayınlanan Aykırı Sorular programına konuk olan Berkan, gündem hakkında yorumlar yaptı. Hükümet ve cemaat arasındaki tartışmalara ilişkin, paralel devletin varlığının açık olduğunu dile getiren Berkan, şunları söyledi:

“Türkiye’de bir paralel örgüt var, Fethullah Gülen cemaatinin organizasyonu. Hükümet diyor ki bu benim altımı oymak istiyor, darbe yapıyor. Evet, var mı, var. Ama bu kim; Ayşe mi Ahmet mi onu bilmiyorum, bence kimse bilmiyor”

“İKTIDARA YAKIN MEDYA GERÇEKLERLE OYNAYARAK KÖTÜ BIR SINAV VERİYOR”

Enver Aysever, ‘in “Türkiye de benzerine az rastlanan şekilde devleti savunan bir gazetecilik var, devletin televizyonunda muhalefet yapılabilir mi” sorusuna, Berkan şu cevabı verdi:

“Kendi görüşleri muhalefete geçtiğinde, muhalefet yapabildiklerini biliyoruz ama iktidardayken muhalif olabilmek, eleştirel olabilmek pek mümkün görünmüyor. Gerçekle bu kadar oynamak doğru değil, bence kötü bir sınav veriyorlar”

“TÜRBANLI KADININ DÖVÜLME GÖRÜNTÜLERİNİ İZLEDİM”

Berkan ‘Gezi’ sürecinde varlığının çok tartışıldığı türbanlı bir kadına şiddet uygulandığını içeren görüntülere ilişkin açıklamalar yaptı. Twitter’daki mesajlarının hatırlatılması üzerine Berkan, Beşiktaş İskelesi’nde kucağında çocuklu bir kadının şiddet gördüğünü ve görüntüleri savcılıkta başkalarının da izlediğini vurgulayıp şöyle konuştu:

“Bu görüntüler savcının elinde. Görüntü şuydu. Kabataş iskelesinde uzaktan çekilmiş bir güvenlik kamerası görüntüsüydü. Kaynağını söylemek doğru değil. Benim çok ilgilendiğim ve önemsediğim bir konu değil bu. Bir kalabalığın arasında kucağında bebeğiyle tacize uğradığını söylüyordu, zannediyorum CHP o sırada Üsküdar’da mitingini bitirmiş ve Taksim’e gidiyor. Kadın o kalabalığın arasına giriyor, çocuk arabasının devrildiği görüyor. Ailenin bu görüntünün paylaşılmaması için gayret içerisinde, Başbakan’ın bir toplantıda bunu paylaşmasından da aile rahatsız. Onlarca insan savcılığa davet edildi ve gösterildi bu görüntüler.”

 SOSYAL MEDYA KULLANICILARINDAN TEPKİLER YAĞDI

Bu sözlerin ardından, birçok kişi  Facebook ve Twitter üzerinden İsmet Berkan’a konu ile ilgili eleştiri mesajları gönderdi. Mobese kamerası görüntülerini izlediğini söyleyen Berkan’ın aksine, İstanbul Valisi tarafından yapılan açıklamada, böyle görüntülerin olduğu herhangi bir kamera kaydı bulunmadığı vurgulanmıştı.

blog comments powered by Disqus