TÜRKİYE

“Başçalan dedim, internete düşen ses kaydı bütün gerçeği ortaya koydu”

CHP lideri Kılıçdaroğlu; “Bu olaylar meydana geldiğinde ben Recep Tayyip Erdoğan için özel bir deyim kullanmıştım ‘Başçalan’ diye. Artık bugün anladık ki kendisi ‘başçalan’. Dün … Read More

CHP lideri Kılıçdaroğlu; “Bu olaylar meydana geldiğinde ben Recep Tayyip Erdoğan için özel bir deyim kullanmıştım ‘Başçalan’ diye. Artık bugün anladık ki kendisi ‘başçalan’. Dün internete düşen ses kaydı bütün gerçeği ortaya koyuyor” dedi, TİB kayıtlarını yayınlamaya davet etti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Grup toplantısını ‘havuz medyası’ olarak tabir edilen AKP’ye yakın kanallar ya çok az kısmını yayınladığı, ya hiç yayınlamadığı gözlenirken TRT Haber, grup toplantısını ses kaydına olan kısma kadar yayınladı.

Grup toplantısı sırasında Kılıçdaroğlu ses kayıtlarını dinleteceğini açıklayınca, birkaç kanal hariç yayında olan tüm televizyonlar canlı yayını kesti. Bugün TV, Halk TV ve Artıbir TV canlı yayınlarına devam ederek ses kayıtlarını izleyicilerine canlı aktardı.

Kılıçdaroğlu, grup toplantısında, “bugünün yeni bir gün olduğunu” söyleyerek, Anayasa’dan bazı maddeleri okudu. Kılıçdaroğlu, “Birinci madde ‘Türkiye Devleti bir cumhuriyettir’ Ve önemli bir madde; ‘Anayasa der ki hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz’. Seçimle bir iktidar gelir. Devlet olmaz, devleti yönetir. Başbakan’ın görevi, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüksek hak ve menfaatlerini gözetmek. Genel ahlakı ve kamu düzenini muhafaza etmek. Ahlak kavramı Başbakan’ın görevleri arasına girmiş durumdadır. Kendisi topluma örnek olacak” dedi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“17 Aralık yolsuzluk operasyonu. Bütün dünya biliyor. Bilmek istemeyen bir kişi var. Onunda artık cilaları ağır ağır dökülüyor. Utanmıyor da zaten. Farklı bir insan, bizim halkımızın alışık olmadığı bir tip bu. Başbakan bir açıklama yaptı ‘Oğlum Bilal’in üzerinden bana ulaşmaya çalışıyorlar’ dedi. Toplum bunu pek anlayamadı. Oğlunun neyi varki onun üzerinden Başbakan’a ulaşmaya çalışıyorlar. Bugün bu tablo çok daha net önümüzde duruyor.Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu kapatmaya çalışıyorlar. Çünkü yolsuzluğun ve rüşvetin boyutları o kadar büyük ki bunu örtecek bir bez, daha dünyada üretilmedi. Bu olaylar meydana geldiğinde ben Recep Tayyip Erdoğan için özel bir deyim kullanmıştım ‘Başçalan’ diye. Artık bugün anladık ki kendisi ‘başçalan’. Dün internete düşen ses kaydı bütün gerçeği ortaya koyuyor’ dedi.

Kılıçdaroğlu, bu sözlerinin ardından dün akşam internete düşen ve Başbakan Erdoğan ile oğlu arasındaki konuşma olduğu iddia edilen ses kaydını grup toplantısında dinletti.

kilicdaroglu grup toplantisi zete 1

“HAYATIMIN EN ÜZÜNTÜLÜ GÜNÜ”

Hayatımın en üzüntülü gününü yaşıyorum. Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin.

“MECLİS TV YAYINI KESTİ”

Meclis TV dahil bazı kanalların bu görüntüleri kestikleri söyleniyor.

Milletin vicdanına sesleniyorum. Çocuğunuz işsizse kendinize sorun, geçinemiyorsanız kendinize sorun. Bu yolsuzluğun üstü kapatılamaz. İlk defa dünyada bir hükümet devleti soymaya kalkıyor.

Başçalan diyorum. Bilinçli söylüyorum.

TAPELERİ OKUDU

Operasyonun yapıldığı sabah 08.02’de Başbakan oğlunu arıyor. ‘Oğlum senin evinde ne var ne yok, bunları çıkar’ diyor. O da anlayamıyor. Sonra cevap veriyor, ‘Bende ne olabilir ki baba. Paran var kasada’. Sıfırlayın dedikten sonra aynı gün 11.17’de tüm aile bir arada parayı nasıl sıfırlayacak arayışı içinde. Ama Erdoğan rahat etmiyor bir daha soruyor ‘Parayı tammaiyle sıfırlamakta fayda var’ diyor. Bilal ‘sıfırlayacağız’ diyor. Aynı gün 15.39’da Başbakan bir daha soruyor ‘Halloldu mu?’. Bilal de ‘Karanlık olunca çıkaracağız’ diyor. Aynı gece Bilal ‘Büyül ölçüde şey yaptık’ diyor. Bilal ’30 milyon avro gibi bir miktar daha var’ diyor. Henüz sıfırlayamamışlar. Ertesi gün 10.58’de yine soruyor baba ‘Tamamen sıfırlandı mı?’ Hala para var. Samandıra’nın parası var. Erdoğan uyarıyor ‘açık konuşma’ diye. Bunları söyleyen bu ülkede Başbakanlık koltuğuna oturan birisi. Beni üzen de bu

“O SAVCIYA SESLENİYORUM: O ÖĞRENCİYE HİÇBİR ŞEY YAPAMAZSIN”

Üzüldüğüm oğlu. Oğlunu hırsızlığa ortak etti. Nasıl bir babasın sen.

Manisa’da bir gencin çantasından ‘hırsız var’ diye bez çıkıyor. Savcı ne diyor ‘Başbakan’a hırsız diyorsun’ Savcıya sesleniyorum artık Erdoğan’ın hırsızlığı devlet sırrı kapsamından çıktı. Artık o öğrenciye hiçbir şey yapamazsın.

“BUNLAR YALAN DEMİYOR, MONTAJ DİYOR?”

Erdoğan ‘hırsızlık babadan evlada geçer’ diyordu. Bugünü anlatıyor. Bugün diyor ki ‘Bunlar montaj’ Benim ya da Bilal’in sesi değil demiyor. Bugün bir itirafta daha bulundu. Kriptolu telefonu dinliyorlar diyor. Bu nedir? Bu konuşmaların doğru olduğunu gösterir.

“3-4 KANALDAN DOĞRULATTIK”

Biz 3-4 kanaldan check ettik. Konuşmalar gerçek. Ağrı Dağı, Erciyes Dağı ne kadar gerçekse bu konuşma da o kadar gerçek.

Daha arkası gelecek bunların öyle söyleniyor. Nasıl milletin yüzüne bakıyorsun. Ar damarı yok mu?

Wikileaks belgesinde ne diyordu 2004’de ‘AKP yolsuzlukların kökünü kazıyacağım diye iktidara geldi. Erdoğan’ın İsviçre bankalarında 8 ayrı hesabı var.’ Erdoğan ’Bunu yapanlardan hesap soracağım. Bu diplomatlar hakkında bütün yargı içinde arkadaşlarım çalışmalarını yapıyor’ diyor. Bunu 2004’te söyledi. Dava açtı mı? Açmadı.

“İSVİÇRE BANKALARINDA HESABI VAR MI?” DEDİ, BAYKAL SÖZLERİ UZUN SÜRE ALKIŞLANDI

İsviçre bankalarında hesabı var diye önceki genel başkanımız Baykal hakkında da iddiada bulunmuştu. Ama o namuslu bir başkan gibi başvurusunu yaptı ve ‘Var mı hesabım yok mu bulun’ dedi. Ve resmi yazıyı aldı. İsviçre bankalarında hesabı yok. Erdoğan başvuru yaptı mı? Yapmadı.

“OĞLUN ‘HALA EVDE 30 MİLYON EURO’ VAR DİYOR”

Sen önce hesabını ver. Senin evinde oğlunun ifadesiyle 30 milyon euroluk miktar var. Dağıta dağıta bitiremiyorsunuz. Ahlak yok mu sende?

“BU HÜKÜMETİN MEŞRUİYETİ BİTTİ”

Artık ona Başbakan diyemeyiz. Bu hükümetin meşruiyeti bitmiştir. Yalancıdan ve hırsızdan başbakan olmaz.

Hollywood filmlerini çeken yönetmenlerin bile aklına gelmemiştir. Ama bunlar film olacak. Böyle bir hırsızlık kimsenin aklına gelmez. Hala kriptolu telefonu dinlemişler diyor.

“SES MÜHENDİSLERİNE SORDUK, ‘GERÇEK’ DEDİLER”

Ses mühendislerine sorduk. ‘Tamamı gerçek’ dediler.

“ERDOĞAN’A ÇAĞRI YAPIYORUM: TİB KAYITLARI YAYINLANSIN”

Erdoğan’a çağrı yapıyorum. TİB kayıtlarında hangi saatte kim kiminle konuştu yayınlayın. Devletin kayıtlarını yayınla. Kripto ile ilgili tüm bilgiler TİB’de var. Onları yayınlayabilir mi? Yayınlayamaz. Hırsızdan başbakan olmaz çünkü.

“MEDYA PATRONLARINA: KORKMAYIN, YAYINLAYIN”

Medya patronlarına söylüyorum, korkmayın. Sizin topluma karşı yükümlülüğünüz var. Benim, CHP’nin sesini kesebilirsiniz. Ama sokaktaki yurttaş sizi affetmez. Sizi havuz medyası ile aynı kefeye koyar. Göstermek zorundasınız. Göstermezseniz başçalan kadar sizin de sorumluluğunuz var demektir.

MECLİS TV YAYINLARINI KESTİRİYOR

Cemil Çiçek’e de sesleniyorum. Meclis TV yayınlarını kestiriyor.

“YA KAÇ YA İSTİFA ET”

Ya yurtdışına kaç helikopteri al, ya da Başbakanlıktan istifa et.

Devleti soyan Başbakanlık koltuğunda oturamaz.

TBMM CHP GRUP TOPLANTISI

blog comments powered by Disqus